Česká kultura si už za staletí vytrpěla ledacos. Přečkala i různé ministry kultury. Je ale zajímavé, jak si některé politické strany představují vhodného kandidáta na tuto funkci.
Poslanec ČSSD a starosta Náchoda Jan Birke potvrdil, že dostal nabídku na funkci ministra kultury. V rozhovoru pro Blesk.cz prezident Miloš Zeman prohlásil, že Birke by byl vynikajícím ministrem kultury. To by nám mohlo trochu vrtat hlavou, proč by zrovna Birke měl být vynikající. Když ale známe Zemanova kritéria, mnohé se nám objasní. Řečeno lidověji, Birke je „zemanovský socan“, co se dívá takzvaně konstruktivně na Čínu.
Pohled do Birkeho životopisu nám říká všechno potřebné: „V letech 1993 až 1996 pracoval jako manažer americko-čínské společnosti se zaměřením na zabezpečení výroby a dodávky strategických surovin v Číně. Angažuje se ve Smíšené česko-čínské komoře vzájemné spolupráce jako místopředseda správní rady.“
Prostě průprava na kulturu jako řemen. Ten člověk žije kulturou, je jí prosycen, vdechuje kulturu a vydechuje hodnoty, s myšlenkami na kulturu uléhá, zdá se mu o ní a s představami kultury ráno skáče z postýlky.
A je mužem kultury v tom širším slova smyslu. Vždyť kultura je přece všechno, co vytváří člověk, na rozdíl od přírody.
A hlavně se podílí na kontaktech s jinými kulturami, především tou čínskou. Zalistujme v nedávné historii. Třeba v létě 2019 byl Birke taky „u toho“:
„Čínská delegace z města a zvláštní ekonomické zóny Tchien-ťin navštívila ve dnech 8. až 11. července Prahu. Učinila tak podle Lidového deníku (Žen-min ž’-pao) ‚na pozvání ČSSD‘. Stranický tajemník města Li Chung-čung se setkal s ministrem vnitra a vicepremiérem Janem Hamáčkem, předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Bývalý šéf oddílu lidových milicí města Šen-jang na severovýchodě Číny je přitom členem politbyra KS Číny a ukázkový aparátčík.
Schůzek s Hamáčkem a Filipem se zúčastnili také Jaroslav Tvrdík (CITIC, Smíšená komora česko-čínské vzájemné spolupráce), poslanec Jan Birke (ČSSD) a čínský velvyslanec v ČR Čang Ťien-min. V českých médiích, na stránkách příslušných úřadů ani na sociálních sítích politiků přitom o setkání s čínskou delegací nelze nic dohledat. Jedinou zprávu v češtině k návštěvě vydala česká verze Čínského mezinárodního rozhlasu.“ (Sinopsis.cz.)
U „konstruktivního vztahu“ k Číně byl ale Birke už dlouho: „Domácí liberální a prozápadní konsensus dostal vážné trhliny až po šoku finanční krize z roku 2008, ale první krok ke změně kurzu české politiky k Číně učinil tehdejší premiér Jiří Paroubek již v polovině roku 2005, kdy na jedné ze svých prvních zahraničních cest navštívil Čínu a bombasticky vyhlásil ‚diplomatickou smršť‘ ve vzájemných vztazích. Ta měla podle všeho spočívat v podobném ‚restartu‘, jaký nakonec proběhl o deset let později po nástupu prezidenta Zemana… Paroubek definitivně vyklidil vrcholnou politiku po volbách v roce 2010. Spolu s ním odešel (načas) ze scény jeho důvěrník Jan Birke, ředitel Kabinetu předsedy vlády, který v roce 2005 organizoval čínskou ‚smršť‘, a také ředitel ‚totální‘ volební kampaně ČSSD Jaroslav Tvrdík, někdejší ministr obrany a ředitel ČSA… Čínští regulátoři dali nicméně lidem z vedení Home Creditu podle jejich vlastních slov jasně najevo, že na celostátní licenci nedosáhnou, dokud se výrazně nezlepší tehdy ještě dosti chladné vzájemné vztahy mezi Českou republikou a ČLR. PPF na tom začala pracovat a najala jako lobbisty bývalé politiky ČSSD, uvolněné po volbách v roce 2010, především Birkeho a Tvrdíka. Tvrdíkovi a Birkemu asistoval příležitostně bývalý ministr zahraničí Jan Kohout (stejně jako Tvrdík předlistopadový člen KSČ).“ (Sinopsis.cz)
Takže Jan Birke má všechno, co by měl ministr podle představ Miloše Zemana mít. Ten nejlepší kádrový profil z hlediska Hradu a ÚV KS Číny. Tady nehrozí žádný dalajlamismus. Birkemu ovšem asi nebude dáno moc času, aby stačil něco provést, pokud by se funkce ujal. Můžeme být ale za nápad udělat ho ministrem kultury sociální demokracii vděční. Smýšlení této strany to ilustruje velmi názorně.