Zatímco prezident Miloš Zeman dlouhodobě kritizuje činnost Bezpečnostní informační služby (BIS), jež upozorňuje na rostoucí vliv Číny a Ruska na českém území, poslanci by se rádi zabývali působením autoritářských režimů více. Helena Langšádlová (TOP 09) před časem iniciovala vznik speciální odborné komise, která by se problematikou zabývala. Její záměr následně podpořili i další zástupci dolní komory.
A že je návrh stále aktuální, potvrzuje i nová předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „BIS opravdu nejsou žádní čučkaři a rostoucí čínský vliv popsali ve svých zprávách zcela přesně. Je proto nezbytné zřídit sněmovní komisi, která vlivy autoritářských států bude vyšetřovat, jak již Helena Langšádlová před časem navrhla,“uvedla na Twitteru. Podle Adamové je navíc odpovědností samotné Poslanecké sněmovny se těmito hrozbami zabývat.
Helena Langšádlová navrhuje Vyšetřovací komisi pro vyhodnocení vlivu autoritářských režimů na vnitřní záležitosti českého politického systému zřídit právě v reakci na poslední výroční zprávy. Ty nadále upozorňují i na konkrétní ohrožené oblasti hospodářství, jakými jsou například jaderná energetika, finance či telekomunikace.
„Ve výroční zprávě BIS je jasně popsána ruská hybridní strategie, která má za cíl vnitřně oslabit NATO a EU. Musíme si uvědomit, že i Česká republika je cílem těchto aktivit. To je realita, to je každodenní vliv autoritářských režimů na naše záležitosti, to jsou bezpečnostní rizika pro nás všechny,“ upozorňuje Langšádlová.
A její iniciativu podpořil například i Jan Lipavský (Piráti), který zároveň podotkl, že komise není zaměřená na nikoho konkrétního. „Nejde o těleso zřízené proti jedné konkrétní zemi nebo natruc jednomu konkrétnímu politikovi. Jsme suverénní stát, a tak to musí zůstat. Odmítám, abychom se znovu stali provincií silnější země či bojištěm vlivů cizích mocností, proto zřízení Komise plně podporuji. Je to důležité, je to nutné,“ vysvětluje poslanec.
A jak by se k návrhu mohl postavit Hrad, do značné míry napovídají už jeho stanoviska k práci samotné BIS. Přes podporu mnohých poslanců napříč sněmovními stranami mluvil Miloš Zeman již v minulosti o členech kontrarozvědky jako o čučkařích. Podle Jana Farského (STAN) představuje nyní právě hlava státu podstatnou komplikaci v její činnosti.
Zde navíc nestačí ani přemlouvání samotného premiéra, který se opakovaně snažil také podsunout Zemanovi jméno šéfa BIS Michala Koudelky mezi návrhy na jmenované generály. Každý rok se zde pouze zopakuje tentýž scénář, Andrej Babiš přichází před novináře a krčí rameny, že ani letos se mu Zemana přemluvit nepodařilo. Avšak i přes zjevné snahy o podrývání důvěryhodnosti zpravodajské služby mezi lidmi důvěra naopak stoupá.