Představitelé Karlovarského kraje vyzývají ministra zdravotnictví Jana Blatného, aby ukončil současnou situaci a „otevřel hranice pro sanitky“, protože „současný systém, kdy se na hranici pacienti za každého počasí překládají ze sanitky do sanitky, považujeme za nešetrný a nedůstojný 21. století“. Současný plzeňský biskup a jeho předchůdce se postavili na jejich stranu.
Plzeňský biskup Tomáš Holub na twitteru napsal: „Společně se spolubratrem Františkem Radkovským podporuji otevřený dopis zástupců Karlovarského kraje pro ministerstvo zdravotnictví o přeshraniční spolupráci nemocnic. Přijmout pomocnou ruku druhého není známka slabosti, ale známka pokory a vzájemné sounáležitosti.“
V dopise obou biskupů se píše:
„Podporujeme otevřený dopis hejtmana, starostů, poslance a senátorů Karlovarského kraje ministru zdravotnictví. Jsme přesvědčeni, že zvlášť v této těžké době je důležitá spolupráce. A to nejen v rámci naší země, ale také mezi jednotlivými evropskými státy. Přijmout pomocnou ruku druhého není známka slabosti, ale známka pokory a vzájemné sounáležitosti. Modlíme se za celou situaci, za obyvatele všech nejvíce postižených okresů a za politiky, kteří musí dělat rozhodnutí.
Mons. Tomáš Holub, biskup plzeňský, a Mons. František Radkovský, emeritní biskup plzeňský“
Celý text otevřeného dopisu představitelů Karlovarského kraje:
Vážený pane ministře Blatný,
obracíme se na Vás jako volení zástupci občanů Karlovarského kraje, kraje těžce postiženého epidemií nemoci covid-19.
Jsme periferním regionem, k jehož nemnoha bonusům patří sousedství se SRN a třicet let skvěle fungující přeshraniční spolupráce. Naši spoluobčané jezdí do SRN pracovat, studovat, nakupovat nebo sportovat, to samé platí pro občany Německa ve vztahu k naší republice. Hranice tu už dávno je jen čárou na mapě. O to více je pro nás nepochopitelné, že i po 17 letech členství v EU zůstává státní hranice bariérou pro poskytování lékařské péče a komplikuje převozy pacientů mezi oběma státy. Vyzýváme Vás tedy, a navazujeme tím i na usnesení Zastupitelstva Karlovarského kraje z 1. 2. 2021, abyste se na úrovni vlády zasadil za zjednodušení transportu pacientů přes státní hranici. Nejde jen o současnou epidemii, kdy jsou pacienti z našeho kraje převáženi sanitkami do vzdálených regionů České republiky, čímž není splněna zákonná podmínka dostupnosti intenzivní lékařské péče v dojezdové době 60 minut dle nařízení vlády 307/2012 Sb., ač by jim mohla být stejně kvalitní péče poskytnuta v blízkém Sasku či Bavorsku. „Otevření“ hranic pro sanitky může být významným bonusem i v klidnějších dobách, protože současný systém, kdy se na hranici pacienti za každého počasí překládají ze sanitky do sanitky, považujeme za nešetrný a nedůstojný 21. století.
Pane ministře, dovolte nám též vyjádřit rozhořčení nad skandálními výroky Vašeho náměstka pana Černého v pořadu Otázky Václava Moravce (31. 1.). Váš náměstek zde opakovaně nemluvil pravdu, když uváděl, že v chebské nemocnici zabírají značnou část lůžek němečtí pacienti a Německo je schopno hospitalizovat maximálně pár jedinců z ČR. Stejně tak jeho výrok, že si kraj může za své problémy nedostatečnou komunikací ze strany místních zdravotníků a krajské koordinátorky, považujeme vůči vyčerpaným zdravotníkům minimálně za necitlivý. Žádáme Vás, abyste se od takových výroků distancoval a vyzval náměstka Černého k veřejné omluvě.
Karlovarský kraj je v mnoha ohledech přehlíženým a opomíjeným, bohužel je tomu tak i v oblasti zdravotnictví, kde opravdu jde o životy. Nemáme tu fakultní nemocnici, komplexní onkologické centrum, ve většině kraje není splněna dostupnost leteckou záchrannou službou do 30 minut, potýkáme se s nedostatkem praktických lékařů i ambulantních specialistů. Nechceme být občany druhé kategorie a vyzýváme Vás, pane ministře, abyste se aktivně podílel na odstraňování těchto i dalších výše uvedených handicapů. Můžete se při tom spolehnout na naši podporu a součinnost.
S pozdravem
Antonín Jalovec, Martin Kalina, Dalibor Blažek, Petr Kulhánek, Petr Třešňák, Jan Horník, Miroslav Balatka a Miroslav Plevný