Bývalý čínský policejní detektiv, aktuálně žijící v evropském exilu, popsal děsivé praktiky, které muži zákona v asijské zemi využívají k získání přiznání od členů ujgurské menšiny. Ta je dlouhodobě v nemilosti Pekingu. Naprosto běžné je podle něj bití (i žen a dětí), sexuální násilí, spoutávání či odpírání spánku, jídla či vody. Muž vystupující pouze jako Ťiang děsivé scény sledoval z první ruky a nyní vše popsal pro americkou CNN. Přeje si zůstat v anonymitě, protože se obává, že by se čínské úřady mstily jeho rodině.
Razie začaly v západočínské provincii Sin-ťiang po půlnoci. Stovky policistů ozbrojených puškami šly ve čtvrtích obývaných ujgurskou menšinou od domu k domu, tahaly ven obyvatele, kteří dostávali na ruce pouta a na hlavu pytle. A také policisté vyhrožovali, že pokud bude někdo klást jakýkoli odpor, tak ho zastřelí. Tak začíná vyprávění bývalého čínského policisty.
„Všechny jsme je přes noc silou sebrali. Pokud byly v jediném okrsku v této oblasti stovky lidí, tak jste zkrátka musel pozatýkat úplně všechny,“ vypráví Ťiang, který nechce uvést celé jméno, aby ochránil své příbuzné, kteří na rozdíl od něj stále zůstávají v Číně. V tříhodinovém interview s reportéry CNN bývalý policista popsal systematickou násilnou kampaň namířenou proti etnickým Ujgurům v síti detenčních táborů. Něco takového přitom pekingská vláda dlouhodobě popírá.
„Kopejte je, mlaťte je, dokud nejsou celí zhmoždění a opuchlí. Dokud neklečí na zemi a nepláčou,“ popsal Ťiang praktiky, které on i jeho kolegové museli využívat při vyslýchání zadržených v policejních budovách. Muž tvrdí, že v době, kdy v provincii na západě Číny působil, podstoupil výše popsané mlácení každý nově zadržený – včetně žen a dětí, kterým bylo sotva čtrnáct let.
Mezi další výslechové metody patřilo podle něj například poutání Ujgurů ke speciálním „tygřím“ židlím, které jsou navržené tak, aby se na nich člověk nemohl pohnout. Policisté také zadržené věšeli dolů ze stropu, sexuálně na ně útočili, pouštěli do nich elektrický proud nebo je mučili tzv. waterboardingem, který imituje pocit, který člověk má, když se topí. Číňané podle něj také měli vězňům odpírat spánek, jídlo i pití. A to až po několik dní.
„Každý používá jiné metody, někdo třeba kovové tyče nebo železné řetězy se zámky. Policisté také šlapali zadrženým po obličejích a při tom jim říkali, ať se přiznají,“ popsal další způsob mučení Ťiang. On osobně věří tomu, že nikdo ze stovek zadržených kvůli podezření z terorismu, u jejichž zatýkání asistoval, zločin nespáchal. Prý jsou to jen obyčejní lidé. Mučení podle něj skončilo až v momentě, kdy se zatčení přiznali. To také znamenalo jejich převoz do vězení nebo internačního tábora.
Aby dokázal, že si nevymýšlí, předložil Ťiang reportérům CNN důkazy – svoji čínskou policejní uniformu, fotografie, videa, úřední dokumenty i doklady z doby svého působení. Drtivou většinu těchto věcí ovšem není možné zveřejnit, aby nebyla ohrožena mužova identita. CNN na základě jeho vyprávění poslala na oficiální místa v Číně podrobné dotazy, odpovědí se však nedočkala.