KOMENTÁŘ / Poslanci projednávali změny penzijního systému. Opozice si tentokrát odpustila obstrukce, ale dala najevo, že žádný problém nevidí a nehodlá nic měnit. Andrej Babiš sliboval, že bude mluvit k věci, ale dopadlo to jako vždycky.
Poslanecká sněmovna propustila do závěrečného hlasování legislativní změny, jejichž hlavním cílem je zmírnit valorizaci penzí, zpřísnit odchody do předčasného důchodu a prodlužovat penzijní věk po roce 2030 v návaznosti na střední délku života. Nejde o revoluční změny, ale o vynucenou reakci na ohrožené budoucí financování penzí v důsledku demografického vývoje. Na tom se shodne i doporučení OECD.
Populisté mají jednodušší úlohu, což prokázala parlamentní debata. Raději vyvolávají hysterii o okrádaných seniorech, ačkoli jsou jedinou sociální skupinou, jíž v posledních dvou letech rostly reálné příjmy. Znovu jí vévodil šéf ANO. Důchodovou reformu sliboval už v roce 2014, ale v reálu jen změkčoval pravidla a přidával penze nad rámec zákonné valorizace.
„Já nebudu obstruovat, já budu mluvit k věci,“ avizoval Babiš. Následně věnoval projednávaným změnám penzijního systému sotva minutu svého hodinového projevu. „Jenom jste lhali. Vy jste normálně lhali, ale brutálně. Já bych nedokázal takhle lhát,“ napadal vládu. To říká ten pravý. Jak vypadá jeho pravda a slova „k věci“?
Babiš k důchodům
Thermal: „Žijete z naší práce! Obchvaty, Císařské lázně, Thermal. Všichni se měli fajn v Karlových Varech. Ano, ten jsme dali do pořádku s paní Schillerovou za miliardu.“
Babiš připomněl blamáž bývalé ministryně financí, která slavnostně otvírala nedokončený bazén hotelu Thermal jako součást předvolební kampaně v roce 2021. Mizerně provedená rekonstrukce státem vlastněného hotelu se dvojnásobně prodražila a dokončena není dodnes.
Ohrožení chudobou: „Ohrožení chudobou za rok 2022 – to je naše práce – je nejmenší v rámci Evropské unie. Nejmenší.“
Ve skutečnosti bylo v České republice nejméně lidí ohrožených chudobou už v roce 2013, předtím než ANO vstoupilo do vlády.
Porodnost: „Loni se narodilo o deset tisíc dětí méně, letos bude ještě hůř. Proč Česku výrazně klesá porodnost? No, protože zkrátka se lidi bojí.“
Bývalý premiér asi nezná délku těhotenství, jinak by nekritizoval loňskou porodnost, kterou většinou ovlivňovalo rozhodování rodičů ještě v době, kdy vládl.
Sport: „To pan premiér ani neřeší vůbec. Já jsem to měl pod sebou a končili jsme s rozpočtem 10,5 miliardy. Určitě by zasloužil aspoň 20 miliard ročně, ne 5,2, jak tam teď máte.“
To je názorný příklad, jak si ANO představuje konsolidaci veřejných financí.
Čína: „Tak donuťte konečně, ať Čína sníží ty emise. Jak je možné, že dovozy z Číny do Evropy stále stoupají? Proč máme desetkrát vyšší dovozy než vývozy do Číny? Tak s tím něco dělejte, nejenom kecy a nějaké proklamace.“
Šéf ANO nepřipomíná, že tento obchodní poměr je dlouhodobý. Nezměnil se ani za osm let jeho vládnutí v době, kdy Pražský hrad obsadila pročínská enkláva Miloše Zemana.
Další příklady jsou tak absurdní, že hovoří samy za sebe. Jen rovněž není známo, proč se octly v debatě o penzích.
Sýrie: „A co kdybyste už konečně vyřešili Sýrii? Aby se ti lidé mohli vrátit domů, aby byl Marshallův plán. Aby se ta země dala do pořádku! Já vím, že je tam diktátor, ale přece musíte najít nějaké řešení, ne?“
Migranti: „Ti migranti nesmí vyplout. Musí se vrátit domů, na Lampedusu mají poslat velkou loď, ty lidi naložit, postarat se o ně. Postarejme se o ně dohodami – Egypt, Libye, Tunis, Alžír, Maroko. No a Erdogan? Ano, Erdogan je asi dobrý byznysmen. Dostal tři miliardy euro, ale stará se o tři miliony těch ilegálních uprchlíků.“
Mafra: „Paradoxně může každý tady vystupovat a říkat, co chce, o Mafře, která, ano, píše proti Babišovi, často. Ano, je nezávislá.“
Kratom: „Já jsem včera točil tradičně ta moje videa taková krátká. Řešil jsem tam kratom. Bylo by dobré, kdyby pan nejhorší ministr zdravotnictví v historii této země už konečně tuhle drogu zakázal. Je to svinstvo.“
Totalita: „Vážení spoluobčané, vy, kteří nechcete válku, riskujete. Naštěstí tu učitelku tedy osvobodili. Ale ta nová totalita, kterou tady máme, můžete mít problém.“
Senioři a letadlo pro Zelenského
Podobné výroky „k věci“ tvořily většinu Babišova tradičně strukturovaného projevu. Korunu tomu však nasadil poslanec ANO Milan Wenzl, který se zaměřil na snižování životní úrovně důchodců.
„Pořád jsem přemýšlel, proč to vláda vlastně dělá. A já jsem zjistil, že to je asi proto, protože potřebuje finance na letadlo pro pana prezidenta z Ukrajiny,“ uvažuje poslanec, čímž dosáhl dna parlamentní diskuse.
Zazářil i ministr práce a sociálních věcí stínové vlády ANO Aleš Juchelka. Trval na tom, že je průběžný důchodový systém vyrovnaný a za všechno může inflace, kterou vláda neřeší. Proč tedy něco měnit, když se vlastně nic neděje?
Juchelka nemluví pravdu. Důchodový systém je nyní v minusu 80 miliard korun. Nezajímá ho ani, že výhledově může deficit beze změn sklouznout do několika stovek miliard korun.
Elementární spor, jestli je důchodový systém vůbec v deficitu, ale i výše uvedené bizarní výstupy Juchelkových soukmenovců ukazují, jak obtížná je dohoda vlády s opozicí. Bylo by rozumné, kdyby se na závažných změnách s přesahem za horizont dalších voleb dokázaly dohodnout. Znovu to nepůjde.
Andrej Babiš často označoval parlament za žvanírnu. V jeho případě to platí dvojnásob.