Neuvěřitelná vražda nevlastního bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una nabírá čím dál bizarnější rozměr. Tělo mrtvého Kim Čong-nama se někdo pokusil ukrást z malajsijské márnice. Státní agentura KLDR také prolomila mlčení a obvinila Malajsii ze smrti „občana KLDR“, že šlo o nepohodlného příbuzného diktátora, však zamlčela.
„Hlavní odpovědnost za smrt občana KLDR leží na bedrech Malajsie,“ uvedla oficiální severokorejská agentura KCNA. Pchjonjang nadále odmítá uznat, že zabitým je skutečně Kim Čong-nam, hovoří o něm jako o Kim Čcholovi, což je falešné jméno, které nejspíš Kim Čong-nam používal na jednom ze svých pasů. Malajsijská policie prý také zná identitu lidí, kteří se pokusili ukrást tělo nebožtíka, ale odmítá sdělit detaily. „Víme, kdo to je, netřeba to zveřejňovat,“ řekl šéf policie Chálid Abú Bakar.
[ctete]101983[/ctete]
Od začátku je to pěkně „ujetý“ případ. Vražda nastříkáním či rozetřením neznámé smrtící látky do obličeje zesnulého Kim Čong-nama, kterou zaznamenaly kamery na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpur, vyvolala mezinárodní pozdvižení. Příbuzný severokorejského diktátora, který žil v odloučení na ostrově Macau, se chystal na svůj let z Kuala Lumpuru, když jej neznámá žena překvapila zezadu a rozetřela či nasprejovala mu neznámou látku do obličeje. Diktátorův příbuzný si poté stěžoval na nevolnost. Cestou do nemocnice zemřel na srdeční selhání.
Nejdříve kolovala teorie, že ho zabila otrávená jehla, úřady však vyvrátily, že by na jeho těle byly stopy po vpichu. Podle forenzního patologa Victora Weedna mohli Severokorejci vyvinout nový nervový plyn, který se těžko prokazuje, ale způsobí smrtící zástavu.
Jasná zpráva přeběhlíkům: Najdeme vás
Pokud šlo o politickou vraždu, proč se obličeje pětice hlavních podezřelých (čtyři muži a jedna žena) objevily na bezpečnostních kamerách? Podle bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Jamieho Metzla šlo o jasnou zprávu severokorejským „zrádcům“ a přeběhlíkům, že si je režim najde kdekoli a dokáže je zlikvidovat za jakoukoli cenu. „Tím, že to provedli přímo za bílého dne před kamerami na mezinárodním letišti, si zajistili, že se jejich vzkaz dostane do celého světa,“ myslí si Metzl.
Policie zadržela dvě mladé ženy. Jedna z nich, osmadvacetiletá Vietnamka, dodala celému případu další rozměr svědectvím, že měla celou akci za připravenou součást reality show. Prý dostala pár dolarů a netušila, že se účastní politické vraždy. To však šéf malajské policie odmítl, podle něj byla vycvičená, aby oběti pomazala látkou obličej, a tento akt si prý několikrát předtím nacvičovala. Dostala též instrukce, že si má pečlivě umýt ruce, protože látka je jedovatá.
[ctete]101065[/ctete]
Čtyři podezřelí muži, které rovněž zachytily bezpečnostní kamery, se rychle vytratili, podle Bakara jsou zpátky v Pchjonjangu. Právě oni měli dát podezřelé Vietnamce a druhé zadržené, původem z Indonésie, smrtící látku. Někteří bezpečnostní experti se domnívají, že KLDR své agenty pro jistotu zabije. U podobných politických vražd, ještě ke všemu na cizím území, nechcete pokud možno žádné svědky, řekl CNN bývalý agent CIA Mike Baker. Policie mezitím rozšířila pátrání o několik dalších lidí, jednoho muže zadržela, ale nevypadá to, že by se blížila rozřešení.
V neposlední řadě vyvstává otázka motivu. Co chtěl severokorejský režim vraždou získat, pokud ji opravdu nařídil? „Chce-li někdo odstavit Kim Čong-una od moci, ale zároveň hodlá udržet současný totalitní systém, bude potřebovat někoho z jeho rodiny, kdo převezme roli nejvyššího státního činitele. Čím méně takových příbuzných bude, tím těžší to případní Kimovi nepřátelé budou mít,“ nabízí jednu teorii Jamie Metzl.
A pak jsou tu politické následky. Nebývalá vražda spustila diplomatický spor mezi KLDR a Malajsií. Vyšetřovatelé chtěli provést pitvu, proti čemuž Severní Korea ostře protestovala a žádala, aby u procedury byli její činitelé. Vyslanec KLDR v Malajsii poté vyhlásil, že jeho země výsledky „ilegální“ pitvy odmítne a žádá okamžité vydání těla, ale malajsijská policie tělo vydá „pouze pozůstalým“, prokážou-li příbuznost vzorkem DNA. Severokorejský velvyslanec to označil za neslýchané a obvinil Malajsii, že v případě vraždy jedná ve spiknutí s Jižní Koreou, čímž pořádně namíchl malajsijského premiéra Najiba Razaka, který si podle svých slov „nenechá nic diktovat žádným státem“.
Krvavá historie
Není to navíc poprvé, co smrtící chobotnice KLDR natáhla svá chapadla na území jiného státu. V roce 1983 se agenti KLDR pokusili bombou zabít jihokorejského prezidenta Čona Tu-hwana v barmském Rangúnu. Prezident sice vyvázl, ale explozi nepřežilo 21 lidí. V listopadu 1987 nastražili severokorejští agenti bombu do letadla Korean Air, zemřelo všech 115 lidí na palubě. KLDR se podle agentů snažila odradit zahraniční výpravy od návštěvy letních olympijských her v jihokorejské metropoli Soulu v roce 1988.
[ctete]93867[/ctete]
V roce 2011 se jihokorejským úřadům v Soulu podařilo zabránit atentátu agenta KLDR na jednoho ze známých severokorejských přeběhlíků. Policie tehdy ukázala, jakými zbraněmi agenti disponují, v arzenálu zabijáka byly smrtící „hračky“ jako vystřižené z filmů o Jamesu Bondovi – plnicí pero s otrávenou jehlou místo tuhy, svítilna s otvory pro nábojnice…
Podle bývalého severokorejského agenta Kim Dong-Sika, který se nyní skrývá v Jižní Koreji, jsou agenti KLDR velmi dobře vycvičení, izolovaní od své rodiny a hrdí na to, že slouží režimu. Podle něj jsou odhodlaní obětovat svůj vlastní život, pokud si to bude jejich mise žádat, nebo spáchat sebevraždu, pokud je úřady lapí. Podle Soulu na území Jižní Koreje operuje mnoho nebezpečných špionů a agentů KLDR. Tito lidé ale fungují i v jiných zemích, včetně Spojených států nebo Číny.