Máme být v rukou odborníků, co zpracovávají nesčetná data, abychom my, dělníci, rolníci, pracující inteligence, penzisté a spol., mohli žít v relativním klidu. Není nad to, když se nám dostane přehledného obrázku, z něhož to pochopíme, protože kdo má pořád něco číst. Jen by bylo dobré přiznat, že nejde o výsledek nějakého hlubokého bádání, ale že graf někdo prostě opsal.
Ta Twitteru nám Chytrá karanténa napsala:
„Chytrá karanténa analyzovala tisíce dat, abychom mohli sestavit přehled činností podle míry rizika nákazou koronavirem. Pokud ale dodržíte hygienické zásady, tak se riziko výrazně snižuje.“
Následuje obrázek.
Hezké, chytré, barevné. Jenže záhy si některá média, třeba Deník N, i sami uživatelé Twitteru všimli, že údajný plod analýz není od nás, ale je prostě převzatý. Autorem původního obrázku je Texas Medical Association.
Server iRozhlas k věci napsal: „Obě tabulky řadí do nejrizikovějších aktivit například návštěvu barů, diskoték, sportovních soustředění nebo bufetu. Naopak nejmenší šanci se nakazit mají podle ní lidé při hraní tenisu, čerpání pohonných hmot nebo objednávání si jídla s sebou z restaurace. U české infografiky přitom autoři uvádějí, že byla ‚vytvořena na základě analýzy dat Chytré karantény‘, na neziskovou organizaci neodkazují. V odpovědi pro server iRozhlas.cz ale ministerstvo zdravotnictví inspiraci připustilo.
‚Porovnali jsme data o klastrech z Chytré karantény s daty Texaské lékařské asociace a zjistili jsme, že se v mnohém překrývají. Zkušenosti hygieniků a data Chytré karantény potvrdily, že i v českém prostředí vznikají klastry nejčastěji v barech a na diskotékách,‘ napsala mluvčí Gabriela Štěpanyová. Ačkoli projekt Chytré karantény spadá pod ministerstvo zdravotnictví, o správu sociálních sítí se ale podle údajů vlády stará Armáda České republiky a ministerstvo vnitra. Komunikace je ale přesto vyhrazena tiskovému oddělení ministerstva zdravotnictví.“
Otázky ale vzbuzuje to, že jde o výsledek ankety, kde v české verzi nejsou uvedeny další okolnosti, jak iRozhlas také zjistil: „Doktoři hodnotili aktivity za předpokladu, že lidé nosí ochranu úst (když je to praktické) a zůstávají ve vzdálenosti šesti stop od lidí, kteří nejsou členy jejich rodiny. A také si často umývají ruce.“ My jsme ale tuto informaci nedostali.
Není nic špatného na tom převzít nějaký materiál. Stačilo by prostě napsat, že ve Spojených státech odborníci v jejich podmínkách zjistili toto a že to může být užitečné i pro nás. Je jistě pochopitelnou úpravou, že česká verze vynechala jako vysoce rizikovou činnost návštěvu bohoslužeb s více než 500 účastníky. K tomu u nás skutečně moc často nedochází. Stát by se to ale mohlo a lidé tam navíc zpívají, což riziko nákazy zvyšuje.
To už jsou ale detaily. Takovéhle případy stupňují u obyvatel podezření, že když se někdo odvolá na „tisíce analýz“, může to být ve skutečnosti úplně jinak. Potom si lid řekne, že „tak je to se vším“, což není zrovna žádoucí výsledek.