Europoslanec Hynek Blaško ve středu ukončil své členství v SPD. A v rezignačním dopise rozhodně nešetřil kritikou. Předsedovi Tomiu Okamurovi vzkázal, že se hnutí holedbá demokracií, ale realita je naprosto odlišná. Blaško však rozhodně není prvním členem SPD, který odešel stejným způsobem. Dokonce není ani prvním partajníkem, který takto ostře zkritizoval chování předsedy Okamury.
Okamura založil první své politické hnutí s názvem Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury v květnu 2013. A již tento první Okamurův subjekt skončil v dlouhodobých sporech s vlastními členy, respektive poslanci, protože hnutí po volbách v roce 2013 získalo 14 poslaneckých křesel. Sám Okamura byl v březnu 2015 vyloučen z poslaneckého klubu a 5. května 2015 poté, co své spolustraníky obvinil z vnitrostranického puče, z hnutí odešel a založil s několika poslanci dnešní SPD.
Problémy pokračovaly i pod novou značkou. V roce 2019 oznámili poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko, že budou kandidovat do europarlamentu na kandidátce Alternativy pro Českou republiku, kterou vedla právnička Klára Samková. Jen krátce předtím oba poslanci ještě s kolegyní Ivanou Nevludovou opustili SPD a zaregistrovali hnutí Jednotní – Alternativa pro patrioty. Samková tehdy uvedla, že „Volný není intelektuál, ale je to chlapec z Ostravy. A to je, jak známo, kraj rázovitý a tam se prostě řeší věci jiným způsobem.“
Odchod z SPD poslanci zdůvodnili postupem nového vedení organizace hnutí v Moravskoslezském kraji. Tvrdili, že Tomio Okamura není tím, kdo hnutí řídí. Moc podle nich v rukou třímá hlavně 1. místopředseda Radim Fiala, jemuž údajně z pozadí sekundují Jan Čížek a Michal Šmucr.
Členové, kteří byli vyloučeni, následně popisovali chování uvnitř SPD jako zastrašování, umlčování a ve finále vylučování. Podle tehdejšího zjištění serveru Neovlivní.cz všichni lidé, kteří z SPD odešli ať už dobrovolně, nebo byli vyloučeni, tvrdili, že hnutí ani zdaleka není demokratickou stranou a SPD je podvodem na voliče.
„Jedna věc je oficiální program, ale je to slibotechna. Jde jim jen o to udržet si fleky,” prohlásil člen liberecké pobočky John Vostenak. „Šéf liberecké organizace Vích se chová jako diktátor, stěžoval jsem si do Prahy, ale ani ťuk. Neměli sebemenší zájem to řešit. O lidi jim skutečně nejde. Neprosazují věci, které jsou v zájmu lidí. Vidíte, jak ve sněmovně hlasují,” řekl tehdy Vostenak, který neúspěšně kandidoval v evropských volbách.
Jeho slova potvrdila krajská místopředsedkyně z Hradce Králové Luďka Tomešová. I tu Okamura ze svého hnutí vyloučil. „Když zpětně sleduji kroky Tomia Okamury a dalších z vedení SPD, tak se obávám, že to je opravdu podvod na voliče,“ prohlásila.
Hlavním kamenem úrazu v hnutí jsou zřejmě finance. Nevhodné dotazy na financování byly prý důvodem vyloučení člena pražské organizace Pavla Hornáta. „Ptal jsem, jak je to s náklady na kampaň a proč šla většina peněz do novin, které tiskl místopředseda pražské SPD Čížek. Měl jsem podezření, že fakticky byl vytištěný zlomek. Rozhodně to celé nesedělo. Když jsem se po tom začal pídit, vyloučili mě. A jako za správného bolševického systému, vyhodili z SPD i moji manželku,“ řekl pro Neovlivní.cz Hornát, podle kterého jsou průběžně vylučováni lidé, kteří se ptají na financování, nebo ti, kteří jsou příliš úspěšní.
„SPD je účelově založená strana. Ale rozhodně není demokratická, protože to, co je ve stanovách a programu a čemu jsem věřil, tak ve skutečnosti nic neznamená,“ prohlásil Hornát.
V roce 2019 byli v Praze kromě Hornáta a jeho ženy vyloučeni i koordinátor SPD Praha 12 Petr Hájek kvůli nošení trička SPD Platforma Čakovice, předseda Oblastního klubu SPD Praha 4 Zdeněk Jung za kritiku Jana Čížka a stížnost na jeho chování. Ve Středočeském kraji museli řady SPD opustit jeho zakládající členové Blanka Čejková a Alex Gern. V Královéhradeckém kraji bylo vyloučeno sedmnáct členů.
V roce 2020 z SPD odešla a do Trikolory následně vstoupila poslankyně Tereza Hyťhová, kterou vedení odstavilo za pomoci speciálně vytvořeného klíče pro počet delegátů volební krajské konference. „Více a více jsem poznávala skutečnou podnikatelskou podstatu SPD. Politiku vnímám jako souboj hodnot a hájení názorů, nikoli jako způsob obživy nebo pěstování ega některých jedinců,“ vysvětlila důvody svého odchodu Tereza Hyťhová.
Rok 2021 znamenal vyloučení pro místopředsedu pražské buňky Roberta Vašíčka. „SPD funguje na neustálém obnovování členské základny. Nechají vás jako nováčka zdarma pracovat, lepit plakáty, bojovat za volební úspěch hnutí SPD. Jakmile uplynou dva roky v hnutí SPD, víte příliš a je načase zbavit se vás. Časem to potká všechny,“ charakterizoval postupy v SPD Vašíček, jenž za klíčovou postavu hnutí označil pražského podnikatele Tomáše Hrdličku. V Plzeňském kraji byl vyloučen Tomáš Vavřička, který dal najevo, že chce kandidovat na pozici lídra kandidátky, a místopředseda regionálního klubu SPD Miroslav Kleisner byl vyloučen z krajské volební kandidátky a následně hnutí opustil.
„Vaše hnutí se holedbá demokracií, ale realita je zcela odlišná. Stanovy vám umožňují vyhazovat členy, likvidovat krajské a místní organizace bez řádného zdůvodnění. Z toho důvodu jste obklopen pouze lidmi, kteří jsou k vám loajální a nedovolí si vám oponovat,“ vzkázal zatím poslední odcházející člen SPD Hynek Blaško Tomiu Okamurovi. Naopak opačným směrem k Okamurovi utekl v dubnu 2020 dlouholetý člen ČSSD Jaroslav Foldyna.