Ministr zdravotnictví Jan Blatný je po celou dobu svého působení ve funkci mediálně velmi exponovanou osobou. Není divu; jakožto šéf klíčového resortu je hlavní tváří v boji proti epidemii koronaviru a je to on, kdo zavádí všechna opatření ochromující naši zemi. V posledních dnech se však dopustil hned několika problematických výroků. Jedny z nich také přímo odhalují, že jeho experiment „odbrzdíme, uvidíme“ nebyl dostatečnou reakcí na sílící epidemii.
Na úterní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví, když Jan Blatný představoval novinářům novou očkovací strategii, poznamenal na téma očkování toto: „Tím, že se naočkuji, tak nemohu dostat nemoc. To není žádný legální problém. To je fakt. Proto jsem se nechal naočkovat, proto nemohu dostat nemoc. To mě samo o sobě bonifikuje, protože neonemocním a nemohu nakazit nikoho jiného,“ řekl.
Jenže analýza nebo studie, která by dokazovala tuto informaci, jednoduše neexistuje. Fakta tvrdí něco jiného. „Vliv očkování vakcínou Comirnaty na komunitní šíření viru SARS-CoV-2 není doposud znám. Zatím není známo, kolik očkovaných lidí může nadále být přenašečem a šiřitelem viru,“ doslovně píše Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Není zatím ani známo, jak dlouho potrvá ochrana člověka, který očkování podstoupí.
Popřel to také bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Ukazuje se, že vakcíny, které budeme používat, nemusí chránit proti vylučování viru beze zbytku. Člověk by měl být chráněn proti hospitalizaci, proti úmrtí, proti těžkým a středním formám, nebude ale zřejmě dokonale chráněn proti bezpříznakovým formám,“ sdělil pro CNN Prima News.
Že nešlo o omyl či přeřek, dokázal Blatný obdobnou odpovědí na dotaz k tématu šíření infekce po naočkování. „Ve chvíli, kdy jste naočkována, tak nemoc nedostanete ve statistické pravděpodobnosti, která odpovídá efektivitě vakcíny. Takže když jste naočkovaní, nedostanete chorobu a tudíž nemůžete nakazit nikoho jiného. Nemůžete se stát infekčním, protože tu nemoc nedostanete,“ zopakoval.
Podobnou nepravdu, která stejně jako v tomto případě pouze dále nahrává aktivním dezinformátorům, řekl už před Vánoci. V rozhovoru pro iRozhlas se redaktor ministra Blatného zeptal, zda by ministerstvo nemělo více zdůrazňovat, že negativní antigenní test ještě neznamená jistotu, že daný člověk skutečně nemůže covid-19 šířit. Ministr na to odvětil:
„Myslím, že je to zase způsob, jak k tomu přistoupit. Ve chvíli, kdy jasně podáte tuto informaci, tak můžete řadu lidí odradit. Proč bych to dělal, když tuto jistotu nemám?“ I tato odpověď naznačila, že ministerstvo nebývá plně transparentní vůči občanům.
Klidně se navštěvujte, říkal Blatný před Vánoci. Teď je za nárůst obvinil
V předvánočním období rovnou zůstaneme. Ministr Blatný 22. prosince ve sněmovně vysvětloval, proč odkládá zpřísnění opatření až na období po svátcích. Výslovně sdělil, že důvodem je možnost, aby lidé navštěvovali své příbuzné.
„Jedna z věcí, o které uvažujeme, je právě to, že (5. stupeň PES, pozn. red.) nebude od 25., ale až od 27., čímž se umožní, aby lidé, kteří se zejména nechali otestovat, měli možnost se setkat v průběhu vánočních svátků,“ vysvětlil Blatný poslancům.
Tento týden ve středu – poté, co bylo rekordně zachyceno přes 17 tisíc nakažených – ale občanům sdělil, že za tento masivní nárůst nakažených může právě ono zvýšené setkávání se s příbuznými. „Po vánočním období dochází pochopitelně k nárůstu počtu nakažených. Je to odraz masivního setkávání rodin v průběhu Vánoc. Já to nekritizuji, jenom to konstatuji,“ řekl.
Na tento „pochopitelný“ fakt však neupozornil dopředu. Naopak – původní přání vlády bylo Vánoce prožít ve 3. stupni PES, s otevřenými obchody a hospodami. „Vánoce s sebou nesou tlak na rozvolňování. Určitě jsou důležitým činitelem. (…) Pro řadu lidí k tomu bude vždy patřit nakupování. Vlastní Vánoce mohou být relativně klidné, ale byla by škoda, abychom potom špatně začínali nový rok. Úroveň 3 je pro předvánoční čas docela dobrá,“ řekl v Partii na konci listopadu Blatný.
Jeho experiment „odbrzdíme a uvidíme“, který pochází ze stejného období konce listopadu, jednoduše selhal. Přechod do 3. stupně nastal při 67 bodech systému PES, odborníci již tehdy upozorňovali, že při divokém rozvolnění může dojít k velkému zhoršení situace. Nebyli však vyslyšeni.