Nedávno odhalený skandál s očkováním proti covidu-19 ve Státním zdravotním ústavu stál jeho ředitele místo. Mimo prioritní skupiny se tam vakcína podávala i úředníkům a jejich příbuzným. Ředitel Pavel Březovský rezignoval. Podle zjištění serveru Seznam Zprávy byla mezi přednostně očkovanými i náměstkyně ministra zdravotnictví Jana Blatného Alena Šteflová se svým manželem. Jak asi něco takového působí na naše nejstarší seniory, kterým se právě teď „shora“ káže, že musejí být trpěliví. Protekci nemají, a tak – pokud se jim vůbec povede do systému přihlásit – musejí pěkně počkat, až na ně přijde řada.
Pavel Březovský odstoupil z funkce ředitele Státního zdravotního ústavu (SZÚ) ve čtvrtek 14. ledna poté, co na veřejnost vyplula skutečnost, že většinu z tisícovky do ústavu přidělených vakcín dostali protekčně lidé, kteří na očkování zatím neměli sebemenší nárok. Vládní očkovací strategie totiž jako prioritní určuje zdravotníky, seniory a pečovatelský personál. O úřednících, natož o jejich rodinách ani slovo. Jak to tak ale vypadá, Březovský se zřejmě stal dalším z řady „Vašků“, kteří jako ve známém epigramu K. H. Borovského šli s pány na led a zlámali si za ně nohu. Je to nepřijatelné! rozčiloval se premiér Babiš, když to prasklo. Jako vždy, když se něco nepovede a on potřebuje ukřičet a zamaskovat, že to jde hlavně na jeho triko.
Jak ale ze svých zdrojů zjistily Seznam Zprávy, byl to Andrej Babiš osobně, kdo vyvíjel nátlak na Státní zdravotní ústav, aby co nejrychleji spotřeboval všech tisíc dávek vakcíny, ačkoli každému muselo být jasné, že tolik zdravotníků ohrožených rizikem nákazy v ústavu zkrátka není a být nemůže. Ředitel Březovský dostal ve středu ráno esemesku přímo od Babiše. Z ní zřetelně vyplynulo, že má zajistit, aby bylo vyočkováno vše, jak nejrychleji to půjde. Na čtvrteční tiskové konferenci se však redakce Seznamu Zpráv odpovědi na otázku, jestli s vedením SZÚ osobně komunikoval, nedočkala. Otázce prý premiér nerozumí. Zopakování dotazu se nepovedlo. Mikrofon už nefungoval.
Mluvčí Státního zdravotního ústavu Klára Doláková tvrzení, že by byli očkováni i příbuzní zaměstnanců, nejprve odmítla. Později v oficiálním prohlášení uvedla, že kromě pracovníků, kteří přicházejí do styku s infekčním materiálem, byli očkováni i jiní zaměstnanci.
Načež sama Alena Šteflová, politická náměstkyně ministra zdravotnictví, kterou do úřadu dosadil už Blatného předchůdce Adam Vojtěch, přiznala, že jak ona, tak její manžel dostali vakcínu přednostně. Což následně potvrdil i ministr Jan Blatný a dodal, co je vcelku zjevné, a sice, že je to špatně.
Na to ale vskutku nepotřebujeme ministra, abychom věděli, že očkovat úředníky a jejich rodinné příslušníky mimo pořadí a daleko před nejohroženějšími skupinami občanů je dokonce velmi špatné. Ať už příčinou byl strach vedení vzepřít se Babišovým nesmyslným SMS rozkazům, jistá míra papalášství a protekce, nebo ještě něco jiného. Zvlášť když leckde „ve frontě“ stále čekají a ještě nějakou dobu čekat budou i ti, kteří by vakcínu potřebovali mezi prvními: zdravotníci a senioři. „V Karlovarském kraji zatím očkování seniorů nad 80 let není reálné. Kvůli nedostatku vakcín nejsou ještě naočkováni ani všichni zájemci z řad zdravotníků,“ sdělil například Deníku N hejtman Petr Kulhánek (za STAN).
Ministr Blatný zase prohlásil, že zdravotníci se mají nadále hlásit prostřednictvím zdravotnických zařízení, registrace pro ně prý bude spuštěna 18. ledna, nejpozději však 22. ledna, kdy má být registrační systém propojen s databází zdravotníků. A proč to tak mají dělat? I to pan ministr vysvětlil. Přece proto, aby lidi nepodváděli, nevydávali se za zdravotníky a nezískali tak neprávem přednostní očkování. Tak jistě, švindlovat se nemá a cpát se dopředu ve frontě, kde stojí a čekají ti nekonečně potřebnější, už vůbec ne. Tak doufejme, že to pan ministr důrazně vysvětlí i ve své vlastní kanceláři.
Autorka je řadovou členkou TOP 09.