Protiepidemický systém (PES) ministra zdravotnictví Jana Blatného nesplňuje očekávání a zadrhává. Vláda se jím neřídí při rozvolňování prodeje v obchodech ani při návratu žáků do škol. Znamená to, že se s velkou slávou propagovaná strategie zařadí jen mezi další marketingové triky?
„Hlavním cílem nového hodnocení PES je především zvýšit čitelnost a predikovatelnost aktuální epidemiologické situace. Chceme, aby veřejnost měla představu, jaká je situace v jejich kraji a zda se mají připravit na rozvolňování, nebo zpřísňování zavedených opatření. Do skóre budou zabudovány pouze parametry, které si může každý občan vyhodnotit a spočítat z dostupných dat,“ představil ministr Blatný nový systém na tiskové konferenci 13. listopadu.
Všechno je jinak
Uplynul týden a všechno je jinak. Sofistikovaná tabulka pěti pásem rizika, která se na stupnici od 0 do 100 propočítávají podle přísných kritérií, měla lidem přiblížit opatření vlády odpovídající danému stupni. Zatím PES nefunguje ani regionálně, ani rozvolňováním vládních restrikcí.
Aktuální tabulka zobrazuje vývoj epidemie v jednotlivých krajích, a tím kopíruje dnes už překonaný „letní“ semafor. Praktické dopady ovšem toto porovnávání nemá. Vláda rozhoduje o protiepidemických opatřeních plošně v celé republice, i když jsou momentálně v nejkritičtějším stupni pět jen Liberecký a Pardubický kraj (77 bodů) a Praha se nachází ve třetím stupni (47 bodů).
Odtržení tohoto modelačního systému od reality názorně dokládá vývoj kolem zavřeného školství. Do lavic se z distanční výuky vrátili žáci 1. a 2. tříd základních škol, což uvítali nejen jejich rodiče, ale i zástupci pedagogů. Vláda však nepředložila žádná tvrdá data, která tento krok opodstatňují.
Nerealizovatelná opatření
Ministr Blatný nyní navrhuje přeřazení Česka z nejkritičtějšího pátého do čtvrtého stupně rizika od 23. listopadu. Neodpovídá tomu ale plánované rozvolnění regulací ve školství. Čtvrtému stupni tabulky PES odpovídá nástup všech žáků prvního stupně a rotační prezenční výuka na druhém stupni základních škol.
To se však nestane, ačkoli s tím počítají mnozí rodiče, spoléhající na Blatného tabulku. Zbývající žáci prvního stupně a druhý stupeň základních škol se podle vyjádření ministra školství Roberta Plagy (ANO) vrátí do lavic až o týden později, tedy 30. listopadu.
Plaga oznámil důvod tohoto posunu: aby měly školy dostatečný prostor se na návrat žáků organizačně připravit a aby to s dostatečným předstihem věděli i děti a jejich rodiče. „Nepřistupujeme k tomu systému jako k automatu,“ vysvětlil ministr školství, proč nejsou prezentované termíny v souladu.
„Nemá smysl dělat opatření, která nejsou realizovatelná,“ přidal se ministr zdravotnictví Blatný. Nedokázal ovšem objasnit, proč „psí“ tabulka obsahuje časově nerealizovatelná opatření, která takto jenom matou veřejnost.
O plánovaném obnovení výuky na základních školách se přitom hovoří už téměř týden a školy mají zkušenosti z první jarní vlny epidemie. Ministr Plaga v rozhovoru pro Právo (14. 11. 2020) avizoval možnost návratu žáků do základních škol už 23. listopadu, tedy v době přeřazení země do nižšího stupně rizika.
Tři souběžné stupně rizika
Aby nebylo zmatků kolem systému PES málo, ministr Blatný v poslanecké sněmovně při obhajobě prodloužení nouzového stavu oznámil, že je možné, že se 30. listopadu současně s návratem všech žáků do základních škol otevřou všechny obchody a služby. Prý to sice slíbit nemůže, ale je otázka, proč o této „nejoptimálnější“ variantě hovoří, když odpovídá úrovni stupně tři.
Stejným způsobem se k tabulce postavil vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček. Náhle otočil a zpochybnil přísnější vládní nařízení pro prodej v obchodech téhož dne, kdy začala platit.
„Na pátečním jednání navrhnu jako ministr odpovědný i za obchod, aby mohly být obchody znovu otevřené i v neděli a také aby v nich mohli být dva lidé na 15 metrů čtverečních, ne jenom jeden,“ řekl portálu iDNES.cz.
„Uzavření obchodů v neděli mělo svůj smysl, ale nyní, když určujeme, kolik maximálně lidí může do obchodu, bychom je v neděli znovu měli otevřít. Navrhnu také, aby mohly být obchody otevřeny déle než jen do 21 hodin, až do doby, od které bude platit zákaz nočního vycházení,“ doplnil Havlíček.
Zdvojnásobení počtu zákazníků na prodejní ploše ovšem odpovídá dokonce druhému stupni rizika, jehož parametry dané systémem PES jsou v nedohlednu.
Blatného tabulka spatřila světlo světa před týdnem a už nyní je patrné, že ji vláda nebere příliš vážně. Jinak by její ministři (Plaga, Blatný, Havlíček) nemohli souběžně avizovat rozvolňovací opatření, která platí ve třech různých stupních rizika. Potom je tabulka PES jen cárem barevného papíru, který lidem a podnikatelům znepřehledňuje situaci, což je pravý opak jejího původního účelu.