Vláda na pondělním jednání rozhodla, že na Velký pátek neotevřou žádné obchody. Tento krok překvapil maloobchodní řetězce a zejména zákazníky, kteří se tam předzásobili ve čtvrtek a následně také v sobotu. Právě v sobotní den vznikaly v mnoha obchodech v republice nebývale dlouhé fronty. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáše Prouzy přišlo o 50 až 70 % více zákazníků než běžně.
Aby vláda omezila pohyb obyvatel, rozhodla se o velikonočních svátcích zavřít obchody. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) je potřeba udržet zlepšující se situaci. „Jsme obezřetní, máme strach,“ řekl po jednání vlády v pondělí, kdy vláda rozhodnutí náhle oznámila.
Uzavření obchodů kritizoval Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) a vyzval vládu, aby ho zrušila. Prezident SOCR Tomáš Prouza uvedl bilanci tohoto opatření. „Většina obchodů dnes hlásí o 50-70 procent více lidí než v klasickou sobotu. Musím pogratulovat ministru promořování Blatnému. Páteční uzavření obchodů byl skutečně skvělý způsob, jak zbytečně zvýšit koncentraci lidi,“ napsal na svém twitterovém profilu Prouza.
Ministra Blatného tak viní ze potenciálně epidemicky nebezpečné situace. „Už rok tady řešíme, jak omezovat zbytečné kontakty lidí. A tady vláda udělala přesný opak. Z toho pak plyne ta veškerá nedůvěra vůči dalším opatřením. Zcela zbytečná chyba,“ dodal.
Uzavření obchodů (včetně večerek) na Velký pátek mělo za následek, že se lidé ve velkém sebrali a šli nakupovat v sobotu. Přeplněné obchody a nekonečné fronty lidí by ale mohly situaci ještě více uškodit než rovnoměrná otevírací doba.
Na problémy se připravovali i obchodníci. Z předchozích zkušeností věděli, že lidé si budou chtít potraviny nakoupit. „Při zavřeném pátku se počet zákazníků navýší ve čtvrtek podle expertního odhadu až o 70 procent oproti stejnému dni v předcházejících letech, v sobotu pak o 50,“ řekl již v úterý pro ČTK mluvčí řetězce Albert Jiří Mareček. Podle obchodníků jsou velikonoční svátky nejvytíženějším obdobím po Vánocích.
Jako chybu hodnotí uzavření prodejen i Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb (UZO), které zavření obchodů o svátcích obvykle podporuje. „Další nejistota je jak na straně zaměstnanců, tak na straně zaměstnavatelů a samozřejmě nelze opomenout ani spotřebitele. Na toto rozhodnutí se váže mnoho zákonných ustanovení např. plánování směn podle zákoníku práce a nutné změny v organizaci práce. Rozhodnutí vlády nebylo bohužel dostatečně komunikováno s dotčenými subjekty,“ sdělila prezidentka UZO Renáta Burianová.