Premiér Babiš se octl pod tlakem prezidenta Zemana, aby odvolal „nekompetentního“ ministra zdravotnictví Jana Blatného. Babiš tento krok odkládá a Blatný rezignovat nehodlá. Osobní selhání nepřipouští a premiérovy ostré výhrady bere jako běžnou komunikaci.
Vztah Zemana vůči Blatnému se vyostřil poté, kdy ministr trvá na standardní proceduře, že mají být všechny u nás používané vakcíny schváleny Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Týká se to i ruské vakcíny Sputnik, která požádala o evropskou registraci až v březnu, i když její využití hlásala kremelská propaganda už loni v létě. Rusko přitom očkuje dvakrát pomaleji než unijní průměr a většina ruských obyvatel této vakcíně nevěří.
Spory kvůli Sputniku
V politických kuloárech se současně rozšířila zpráva, že se Babiš dohodl se Zemanem na vládní rošádě, kde by Hrad propagující Sputnik zabil dvě mouchy jednou ranou. Odejít by měl Blatný, který je nyní trnem v oku i šéfovi ANO, ale i ministr zahraničí Tomáš Petříček, soupeř Jana Hamáčka v boji o předsednictví ČSSD.
Tyto spekulace prezident veřejně potvrdil a Babiš se zatím zdráhá vyhovět patrně jen z toho důvodu, aby nevypadal jako prezidentova loutka. Navíc by už třetí výměnou ministra zdravotnictví během jednoho roku doznal katastrofální výkony „odborníků“ ANO v tomto horkém resortu, takže hledá vhodnější příležitost.
Dělostřeleckou přípravou jsou tři březnové vytýkací dopisy premiéra Babiše ministru Blatnému, o kterých informoval tradiční mediální „popravovací“ nosič sloužící zájmům oligarchy, Lidové noviny.
Tento postup, kdy premiér sděluje svoje výhrady členovi vlády, jehož sám nominoval, prostřednictvím vytýkacích dopisů, jejichž existenci zveřejní „dobře informované zdroje“ ve vlastním deníku, je absurdní a bezprecedentní. Nic podobného není v polistopadových dějinách vládnutí známo, ovšem současné poměry se natolik vymykají normálu, že to do sebe zapadá.
Vybírám odborníky, nesu za ně odpovědnost
Andrej Babiš přitom prošel pozoruhodnou metamorfózou. Když musel loni v říjnu po skandálu s nelegální noční schůzkou v restauraci Rio’s rezignovat ministr zdravotnictví Roman Prymula, sehnal premiér jeho náhradu v brněnském hematologovi Blatném v rekordním čase.
Nezviklalo ho ani úvodní zaškobrtnutí, kdy si nově jmenovaný ministr zpočátku nemohl vzpomenout, že podepsal petici Milionu chvilek za odstoupení „trestně stíhaného premiéra, vedeného jako agenta StB“.
„To je jasný důkaz toho, že já navrhuju ministry ne podle jejich politických názorů, ale podle odbornosti. Mně byl pan Blatný doporučen jako odborník, já jsem se s ním o jeho politických názorech nikdy nebavil a ani to nepovažuju za důležité,“ reagoval tehdy Babiš, který také zdůraznil, že za výběr přebírá odpovědnost.
„Dokazuje to, že nejsme tradiční strana, že u nás o ministrech nerozhodují krajské organizace ani různé stranické sekretariáty,“ prohlásil. Podle něj má ANO „de facto zásobárnu 8,5 milionu lidí“, a každý odborník může pro hnutí pracovat.
Tři vytýkací dopisy
Dnes Babiš hovoří jinak. Blatného často veřejně kritizuje, posílá mu vzkazy přes twitterový účet a píše vytýkací dopisy. V prvním mu vyčítá údajně laxní přístup ve shánění léků na covid-19, ve druhém kritizuje ministra za nedostatečnou spolupráci s resortem školství při nákupu antigenních testů.
Třetí vytýkací dopis v rychlém sledu se podle Lidových novin týkal Babišových výhrad vůči Blatnému kvůli strategii boje proti rakovině. Tato premiérova aktivita není náhodná a je předzvěstí dubnových vládních turbulencí, které šéf ANO nevyloučil.
Dříve zakřiknutý a nevýrazný ministr Blatný se však aférou kolem Sputniku emancipoval a Babišovy výhrady bagatelizuje. Nejenže stále trvá na tom, že nedá výjimku k použití žádné vakcíny neschválené EMA, ale nenechal se ani vyvést z míry stupňováním premiérovy kritiky.
Je to prostě dopis
„Tady se vžilo ‚vytýkací dopis‘. Je to prostě dopis, já jsem na něj odpověděl. Nemyslím si, že manažersky selhávám. Já na to panu premiérovi odpovídám. Je to styl komunikace, který je v pořádku,“ řekl Blatný v Otázkách Václava Moravce a odmítl veškeré Babišovy výtky, včetně údajného bránění zavádění nových léků a postupů.
„Jsem přesvědčen, že to dělám po odborné stránce. Nenechám se zviklat tím, že by si to lidé přáli, ale udělám vše, abych to udělal bezpečně a na základě validních studií,“ objasnil Blatný v České televizi. „Takže, prosím vás, počítám s tím, že tady budu, budu dělat svoji práci zodpovědně a odborně a nepočítám s tím, že někam odcházím,“ uzavřel.
Nehledě na velmi sporné výsledky působení Blatného ve vládě, do značné míry ovšem ovlivněné nekompetentními zásahy premiéra, takto viditelný vzdor nominanta ANO dosud nebyl patrný. Snad si příliš pozdě uvědomil, do jaké spouště vlezl, a chce odejít aspoň částečně s čistým štítem. Možná se až nyní definitivně rozvzpomněl, jakou petici před časem podepsal.