
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) FOTO: ČTK
FOTO: ČTK
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zkritizoval média, která zveřejňují informace ke korupční kauze v motolské nemocnici z policejních spisů. Podle něj je to škodlivé pro práva mnoha osob i samotné trestní řízení. Od koho se dokumenty k novinářům dostaly, jasné není. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) však odmítnul, že by za únikem stála policie.
„Musím se opět pozastavit nad nezodpovědností některých médií. Zveřejňování detailních informací z předsoudní fáze trestního řízení je nejen nezákonné, ale i škodlivé pro práva mnoha osob i samotné trestní řízení,“ napsal ministr spravedlnosti Pavel Blažek na sociální síti. Podle něj by to nemělo být lhostejné ani evropské prokuratuře, která případ dozoruje. „Naše orgány, včetně mě, k tomu bohužel nejsou příslušné,“ dodal.
Hned v několika médiích se od úterý objevují detailní informace z dokumentů policie, která několik let sledovala dění ve Fakultní nemocnici v Motole. Kriminalistům se podařilo rozkrýt chobotnici, kdy si hlavní protagonisté přišli na úplatky ve výši desítek milionů korun.
Ministr vnitra Vít Rakušan deníku FORUM 24 řekl, že podle informací od policie došlo k únikům ze spisů až poté, co se dostaly do rukou širšího okruhu lidí včetně obviněných a jejich právních zástupců. „Ať už se jednalo o odůvodnění domovních prohlídek, zahájení trestních stíhání a podobně,“ prohlásil šéf resortu s tím, že se vzhledem k rozsahu akce jedná o desítky osob. Zároveň odmítnul, že by dokumenty do médií unikly od policistů.
Stíhání novinářů za úniky ze spisů
Blažek kritizuje úniky informací z trestních spisů opakovaně. Loni v dubnu se takto ostře vymezil vůči evropským žalobcům působícím v Česku, kteří podle něj zveřejňování policejních materiálů z jimi dozorovaných případů tolerují. Vzkázal tehdy, že pošle stížnost na evropskou centrálu EPPO.
V roce 2023 navrhoval úpravu zákona tak, aby mohli být vedle orgánů činných v trestním řízení za úniky z policejních spisů stíháni i novináři. „Mám za to, že zde existuje naléhavá potřeba otevřít odbornou diskuzi nad otázkou možnosti definování úniků informací z trestních řízení za trestný čin, a to bez ohledu na to, kdo se jich dopustil. Trestný čin by platil bez výjimky pro všechny, ať už by se jednalo o orgány činné v trestním řízení, třetí osoby, nebo novináře,“ reagoval tehdy Blažek na interpelaci poslance Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL).
Blažkův nápad narazil
Ministr spravedlnosti však se svým nápadem nepochodil u mnoha politiků včetně svých stranických kolegů. „Novinář by mohl být trestaný pouze tehdy, pokud by informaci ukradl, tedy ji získal způsobem, který je nezákonný. Je na policii a orgánech trestního řízení, aby takové informace neunikaly,“ reagoval tehdy šéf senátu Miloš Vystrčil z ODS. „Za úniky informací z policejních spisů by měli být trestáni ti, kteří umožnili únik, nikoliv ti, kteří s informacemi pracují. Novinář pouze pracuje s informacemi, k nimž se dostane,“ prohlásil během své návštěvy v senátu také prezident Petr Pavel.
Proti nápadu se postavil i předseda poslaneckého klubu tehdy ještě koaličních Pirátů Jakub Michálek. „Za zveřejnění informací z běžících kauz ve veřejném zájmu nesmí stát novináře trestat! Nemluvím o kompromitaci dětí, obětí a soukromí lidí. Za porušení mlčenlivosti má přece nést odpovědnost ten, kdo to pouští. Nikoliv novináři, kteří jen dělají svou práci a informují veřejnost,“ napsal na sociální síti.