Příští rok bude ve válce proti Rusku rozhodující. Blíží se bod zvratu. Podle agentury UNIAN to řekl vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak ve svém projevu ve Spojených státech. V něm zároveň vyzval Spojené státy a Evropu, aby zpřísnily sankce a poskytly Ukrajině další zbraňové systémy, včetně systémů protivzdušné obrany, před očekávaným útokem Ruska na energetický systém země.
„Blíží se bod zvratu ve válce. Příští rok bude rozhodující,“ řekl Jermak v pondělí večer ve svém projevu na Hudsonově institutu ve Washingtonu. Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta zároveň poznamenal, že protiofenziva pokračuje, ozbrojené síly mají opěrný bod na levém břehu Dněpru a Zelenský podle něj ví, jak dosáhnout vítězství.
Během návštěvy Spojených států se Jermak setkal s poradci pro národní bezpečnost ze Spojených států, Německa, Velké Británie a Francie. Jeho návštěva ve Washingtonu se uskutečnila v době, kdy americký Kongres kvůli odporu některých republikánů odložil rozhodnutí o další pomoci Ukrajině.
Administrativa prezidenta Joea Bidena navrhuje vyčlenit na pomoc Ukrajině přibližně 61 miliard dolarů v balíčku, který by kombinoval podporu i pro Izrael a dalších zemí. Republikáni prosadili balík pomoci pro Izrael v hodnotě téměř 14,5 miliardy dolarů (334 miliard korun) prosadili už na začátku listopadu. Opatření má jen malou šanci na úspěch. Biden už dříve uvedl, že republikánský plán pomoci bude vetovat.
Již dříve Bidenův poradce Jake Sullivan prohlásil, že bez schválení nového balíčku pomoci Ukrajině v Kongresu se možnosti USA zmenšují. Podle něj by americký Kongres měl žádost prezidenta Bidena, která zahrnuje pomoc Ukrajině a Izraeli, schválit co nejdříve, protože se přímo dotýká národních zájmů USA.
Válka Ruska proti Ukrajině, kterou Putin zahájil svým rozkazem ke vpádu ruských vojsk do sousední země loni v únoru, trvá už 19 měsíců. Ukrajinská vojska zahájila na počátku června protiofenzívu s cílem vytlačit ruské jednotky z okupovaných území, ale výraznějšího průlomu se jim dosud nepodařilo dosáhnout. Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj nedávno připustil, že válka ustrnula v pozičních bojích, které jsou výhodné pro Rusko, a že ukrajinské síly potřebují nové schopnosti a zbraně, především letadla, aby průběh války zvrátily ve svůj prospěch.
Očekává se, že v zimě ofenzivní operace ruské i ukrajinské armády omezí počasí, hlavně kvůli tomu, že bahno a hluboký sníh zkomplikují přesuny techniky.
Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu loni 24. února. Ačkoliv se Ukrajincům od té doby podařilo osvobodit rozsáhlé oblasti kolem Kyjeva, Charkova či Chersonu, Moskva stále ovládá přibližně 18 procent napadené země, čili 106 tisíc kilometrů čtverečních.