Nedávný ukrajinský postup v pohraniční Doněcké a Záporožské oblasti a na západní části Záporožské oblasti má pravděpodobně taktický význam vzhledem ke struktuře ruských obranných linií, píše americký Institut pro studium války (ISW) ve své pravidelné zprávě. Zisky prý Ukrajincům umožňují začít operovat v oblastech za nejhustšími minovými poli.
Trojstupňová ruská obranná linie na jihu Ukrajiny se skládá z první linie minových polí táhnoucích se do hloubky několika kilometrů, druhé linie se soustředěním dělostřelectva, techniky a personálu a třetí linie týlových pozic. „Je třeba si uvědomit, že Rusové si v této části vedou velmi dobře: mají obrovské množství protitankových min. Například TM-62 – jejich zásoby v Rusku se odhadují na miliony,“ řekl už dříve ukrajinský plukovník Petro Černyk.
Podle něj je k tomu, aby jednotky obranných sil skutečně dosáhly úspěchu, nezbytně nutné vytvořit průlom neboli ženijní průchod skrz nepřátelská minová pole. „Je to možné, protože máme poměrně dobré vybavení,“ dodal plukovník.
Právě k tomu se teď i podle ISW může schylovat. „Nedávný ukrajinský postup severně a severovýchodně od Robotyně v západním Záporoží může umožnit ukrajinským silám začít operovat v oblastech za nejhustšími minovými poli. Pokud jsou oblasti kolem druhé ruské obranné linie méně zaminované, pak by pravděpodobně byly příznivější pro rychlejší ukrajinské zisky,“ napsali analytici v pravidelné zprávě s tím, že ve válečných podmínkách nemají možnost posoudit hustotu nebo hloubku ruských minových polí.
Naopak utajená analýza, jejíž obsah zveřejnil americký deník The Washington Post, tvrdí, že ukrajinská armáda během současné protiofenzivy nedosáhne klíčového města Melitopol na jihu země, které okupuje ruská armáda. Pokud se předpoklad analýzy potvrdí, ukrajinské síly nesplní hlavní cíl protiofenzivy. Tím je přerušení pozemního koridoru Ruska s anektovaným Krymským poloostrovem.
Zpravodajské služby se v analýze opírají o schopnost Ruska bránit okupované území skrze zaminování rozsáhlých území a budování zákopů. Ukrajinská armáda se k městu pokouší proniknout z více než 70 kilometrů vzdálené vesnice Robotyně. Podle amerických představitelů ale nejspíš zůstanou několik kilometrů před městem.
Ruské síly ale v posledních dnech věnovaly značné úsilí, zdroje a personál na udržení osad, jako jsou Robotyně a Urožajne. Nedávné ukrajinské pokroky v těchto oblastech jsou proto pravděpodobně odrazem širšího oslabení bránících se ruských sil. ISW také tvrdí, že ruské síly nemají významné operační rezervy, a intenzivní ruské úsilí o udržení těchto osad namísto stažení svých sil znamená, že ukrajinské síly musely pravděpodobně před postupem důkladně oslabit ruské jednotky.
Osvobození osady Urožajne na západě Doněcké oblasti už ve středu na komunikační platformě Telegram oznámila náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová. „Urožajne osvobozeno. Naši upevňují své pozice. Ofenziva pokračuje,“ napsala. Obec byla obsazená ruskými jednotkami od března loňského roku.
Ukrajinské síly ve čtvrtek pokračovaly v protiofenzivních operacích na nejméně třech úsecích fronty a postoupily u Bachmutu a na západě Záporožské oblasti, dodává v analýze dění na bojišti Institut pro studium války.