Poslanci pokročili v projednávání novely Exekučního řádu. Mezi hlavní změny má patřit zvýšení nezabavitelného minima, zastavování marných exekucí, vznik chráněného účtu a také ustanovení principu jeden dlužník–jeden exekutor. V současnosti se přitom exekuce týká zhruba 900 tisíc lidí, uvedli to Piráti, kteří připravili pozměňovací návrh k vládní novele.
Předseda vlády Andrej Babiš přitom již v lednu přislíbil, že se bude návrhem zabývat. „Vláda bohužel v tomto směru trochu zaspala, ale věřím, že to doženeme. Je skutečně nejvyšší čas konat. I proto je důležité dosáhnout konsensu, chceme tak s vládou spolupracovat a důkladně vysvětlit naše argumenty,” uvedl tehdy šéf Pirátů Ivan Bartoš.
Neshoda panovala především nad principem přidělování exekutorů a jejich místní příslušnosti, jelikož vládní verze nezahrnovala přidělování exekutora automaticky rozhodnutím soudu. „Exekutor musí být nezávislý na věřiteli. Naším cílem je, aby se z vládního a pirátského návrhu vytáhly ty nejlepší věci a spojily se. Těžit z toho bude celá společnost,” vysvětluje pirátský poslanec Lukáš Kolářík.
Právě zde došlo nyní k významnému posunu. Zatímco princip přidělování nezávislým soudem měla podpořit většina poslaneckých klubů i několik dalších jednotlivců, oproti tomu návrh z pera vlády, který má kumulovat exekuce u exekutorů vybraných prvním věřitelem, na výboru pro exekuce tento týden narazil.
Nyní se tedy čeká na to, až proberou daný pozměňovací návrh členové poslaneckého klubu hnutí ANO. „Mají na výběr mezi původním návrhem Ministerstva spravedlnosti a jeho vylepšenou kopií. My jsme sehnali podporu napříč Sněmovnou, ale oni mají počty. Jakmile se rozhodnou, můžeme konat,” uzavírá Kolářík.