Velitel ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov se domnívá, že Rusko vydrží válčit nejméně do roku 2025. Navzdory podpoře Číny a Severní Koreje mu v té době začnou docházet zásoby vojenského materiálu. Hovořil také o situaci Izraele, Tchaj-wanu a dalších zemí v hledáčku nenasytných sousedů. Ruská stopa v Gaze je podle něj více než zřejmá. Stejně tak jako koordinovaná eskalace agresivní politiky některých států mířící ke konfliktu globálních rozměrů.
Obsáhlý rozhovor poskytl velitel ukrajinské vojenské rozvědky GUR Kyrylo Budanov deníku Ukrajinská Pravda. Natáčel se nadvakrát, protože v mezičase došlo k teroristickému útoku Hamásu na Izrael. V rukopisu teroristů vidí neoddiskutovatelné stopy ruského vlivu. Ten se jednak projevil v předání trofejních zbraní a následném ruském pokusu obvinit Ukrajinu z vyzbrojování teroristů a také v nové taktice, kterou bojovníci Hamásu předvedli během útoků drony na izraelské obrněnce.
„To je přece know-how naší války. Nikdo jiný než lidé, kteří prošli naší válečnou scénou, nic takového nedokázal. Protože jsme to nebyli my, znamená to, že to byli Rusové,“ řekl Budanov. Rusko podle něj také navedlo své špionážní družice na dráhu umožňující sledování Izraele a informace sdílí se všemi zainteresovanými zeměmi, včetně Íránu. Budanov se obává zapojení libanonského Hizballáhu a dalších radikálních skupin, jejichž jednotky podle něj míří k hranicím s Izraelem.
Obává se také globální eskalace konfliktů. „Vidíme několik konfliktů, které se na první pohled zdají být regionální, ale všechny jsou spojeny se stejnými zeměmi, které jsou zapojeny do těchto procesů,“ řekl a připustil, že podle něj svět poměrně rychle míří ke globální válce.
Ohledně zimy na Ukrajině šéf rozvědky zopakoval, že Rusko i letos chystá letecké údery na civilní infrastrukturu. Jediným lékem je posilování možností ukrajinské protiletecké obrany. Nevyloučil ale, že v návaznosti na ruské údery může dojít ke krátkodobým výpadkům proudu také v Moskvě a dalších ruských městech. „To je zcela logický jev, když uděláte nějaké špatné kroky, dříve nebo později se vám to vrátí,“ poznamenal bez dalších podrobností.
Pokud jde o zásobování armády samotné, má Ukrajina podle něj dostatek střeliva a vybavení na půl roku konfliktu. „Pak už bude vše záležet na nás – jak správně dokážeme komunikovat, ukazovat a vysvětlovat všem naše potřeby, stejně jako nastartovat růst naší produkce,“ prohlásil. Rusko podle něj má dostatek vybavení k tomu, aby s ním vystačilo bez zvláštních problémů do let 2025-2026, a samozřejmě netrpí nedostatkem lidské síly.
Otázkou zůstává, zda bude Rusko ochotné na Ukrajině veškeré své zdroje spotřebovat. Ani Ukrajina totiž není malá země, a také pokud jde o lidské zdroje, má kapacitu dlouholetý konflikt ustát, zdůraznil. Zatímco za Ruskem stojí Severní Korea a Čína, Ukrajinu podporují materiálně Spojené státy americké, Velká Británie a další země civilizovaného světa. Na konflikt takovéto intenzity podle něj nebyl připraven nikdo a země na válku na Ukrajině budou reagovat navyšováním svých vojenských zásob.
Pokud jde o otázku mírových jednání, Budanov řekl, že Rusko sonduje různé možnosti, ale pro Ukrajinu zmražení konfliktu za současné situace nepřipadá v úvahu. „Za prvé to bude zrada lidí, kteří zůstanou na okupovaných územích. Za druhé, je to špatné z hlediska paměti těch, kteří zemřeli, a těch, kteří právě bojují,“ myslí si. Připustil nicméně, že každá válka nakonec skončí, a to uzavřením bilaterální nebo multilaterální smlouvy. „Ale v našem případě je to možné pouze tehdy, když okupanti odejdou nebo alespoň začnou opouštět Ukrajinu na úrovni hranic z roku 1991,“ zdůraznil Budanov s tím, že přistoupit na cokoli jiného by bylo zradou Ukrajinců.