V našem městečku, které má asi 5500 obyvatel (jde o Českou Kamenici na severu Čech), byla v době spuštění třetí vlny EET uzavřena prodejna hraček, prodejna knih, prodejna elektro, prodejna a opravna televizorů a prodejna a opravna motorových pil a sekaček. Ve vesničce Líska, která patří k městu, byla zavřena poslední hospůdka. (Nejbližší prodejny hraček a knih jsou v Novém Boru – 11 km nebo v Děčíně – 19 km od České Kamenice.) Netvrdím, že vše bylo jen kvůli EET, ale souvislost je evidentní.
Argumenty příznivců EET, že provozovatelé měli stejně před penzí, jsou nelogické. Bez EET by totiž ukončily výkon práce jen ty příslušné fyzické osoby, ale provozoven by se ujali jejich nástupci a nic by se nevratně nezavíralo. Takže prostě došlo k výraznému omezení dostupnosti některých druhů zboží a služeb v malém pohraničním městečku. A v republice jsou tisíce městeček a vesniček, kde je vlivem EET (a nesmyslným zákazem kouření i v soukromých hospodách) likvidován společenský život občanů a snižována kvalita jejich života. Přívržencům pana Babiše a všemocným soudruhům v Praze je to ovšem dokonale jedno.
Vylidňování venkova může klidně pokračovat. Je hrozné sledovat, jak se naši politikové zbaběle propůjčují trendům z některých jiných států, i když jsou postavené na hlavu. Argumentují např. tím, že to či ono mají již tam a tam, takže když to mají jinde, musíme to mít také. Jistě, např. v Americe mají EET již dávno, ale tam je VŠECHNO jinak. Politikové nám také zamlčují, že existují i státy bez EET a fungují bez ekonomických problémů. Zamlčují nebo popírají, že dosud i u nás vše fungovalo i bez těch různých nesmyslů. Budovy se prodávaly a kupovaly tisíce let bez energetických štítků. Zemědělství fungovalo tisíce let bez dotací a lidstvo hladem nevymřelo. Vyšší výběr daní v důsledku EET nic dobrého nepřinese. Jakékoli peníze náš stát okamžitě rozhází za nesmysly všeho druhu a nacpe je i mafiím, které si říkají „neziskové organizace“. (Nehledě na to, že poslanci současně vymýšlejí stále horší zákony, které zvyšují mandatorní výdaje státu.) Lidé, kteří ve třetí a čtvrté vlně EET skončí s podnikáním a uzavřou své živnosti, stánky a malé provozovny (a není jich málo!), půjdou na pracovní úřady a budou se domáhat různých podpor a dávek zase jen ze státní (tedy naší společné) kasy. To již zastánci EET nepublikují.
Lze předpokládat, že razantně klesne počet nejmenších podnikatelských firmiček, živností, provozovatelů stánků atd., kteří zpestřují nejrůznější akce a dodávají své zboží a služby jiným občanům i na odlehlá místa a za každého počasí, což pro velké firmy není zajímavé. Likviduje se tedy i malá, ale početná konkurence ve prospěch velkých firem (včetně těch pana Babiše), kde se často krade nesrovnatelně více než v těch ubohých maličkých provozovničkách, které nemají a nemohou mít své daňové poradce a optimalizátory ani týmy právníků. No a zákaz kouření jde s tím ruku v ruce. Také již dnes není možné cokoli prodat, koupit, pronajmout, zapůjčit atd. bez drahé spolupráce s právníky nejistých kvalit a charakterů (třeba „plzeňských“). A co je nejhorší: Jde o další kroky na cestě našeho státu k transformaci svobodných občanů na nevolníky.