Lidé, kteří v Bochově v Kralovarském kraji čekali na prezidenta Miloše Zemana s protestními transparenty, se protiprávního jednání nedopustili. Museli podat vysvětlení na policii, ale před přestupkovou komisi naopak půjde muž, který se snažil transparenty poškodit, uvedla dnes karlovarská policejní mluvčí Zuzana Týřová.
„Policie osoby, které neznala, ztotožnila na základě požádání o předložení dokladů a poté provedla šetření, zda a kdo se dopustil protiprávního jednání. Nyní šetření ukončila a výsledkem bude oznámení přestupku komisi pro projednávání přestupků na 71letého občana, který se snažil poškodit transparenty protestujících na místě,“ uvedla Týřová v tiskové zprávě.
Aktivisté se domnívají, že jejich ‚popotahování‘ má politické pozadí a chování policie přirovnali ke stavu před rokem 1989. Příkaz ke zkontrolování demonstrantů podle České televize vydal policistům jeden ze členů Zemanovy ochranky. Přestože k protestům došlo už 9. března, policisté aktivisty vyslechli až tento týden v pondělí.
Karlovarská policie dále odmítá nařčení z politizace svého postupu. „Při návštěvě prezidenta republiky v obci Bochov došlo k narušení veřejného pořádku přímo před policisty a jejich povinností je zakročit,“ doplnila mluvčí.
Zemanových odpůrců byla na začátku března v Bochově desítka. Prezidenta před kulturním domem uvítali s transparenty s nápisy jako Sbohem gentlemane nebo Náčelník Milošú Rudý gentleman s fotomontáží Zemana v červených trenýrkách. Poté, co prezident vystoupil z limuzíny, pozval protestující na debatu s tím, že si s nimi rád popovídá. Nikdo z nich se ale bochovského setkání s občany nezúčastnil.
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) si ale od policejního prezidenta Tomáše Tuhého do příštího týdne vyžádal vysvětlení postupu policie, a to nejen v případě Bochova, ale také v případě incidentu s tibetskou vlajkou na FAMU při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. FAMU se totiž během návštěvy čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března připojila k iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky coby symbolu vyjadřujícího podporu všem osobám a skupinám, jejichž lidská práva jsou porušována perzekucí ze strany čínského režimu. Přímo v budově se pak o ni zajímali dva muži, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie (psali jsme zde). Podle České televize policie incident popřela.
Ministr chce, aby případ tibetské vlajky na FAMU byl důkladně prošetřen a vysvětlen. „Pak určitě přijmu zástupce FAMU, a bude-li třeba, tak se jim za postup policie omluvím. Policie v této věci musí dát jasně karty na stůl, musíme zjistit, kdo tam šel, kdo jim k tomu dal pokyn, jestli to byl exces, nebo jestli pro ten postup existoval nějaký relevantní důvod,“ uvedl Chovanec.