Komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka poskytl deníku FORUM 24 rozhovor o aktuální situaci kolem šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Velkou roli podle něj budou hrát státní zástupci, Babišovi advokáti, kteří se budou snažit kauzu Čapí hnízdo co nejvíce protahovat, ale i prezident Miloš Zeman. Dočkáme se vlády Babiše, komunistů a SPD Tomia Okamury? Tomu může zabránit jen reálný vyzyvatel hnutí ANO, který si půjde pro hlasy voličů, upozorňuje Pečinka.
Jak vidíte předvolební vyhlídky Andreje Babiše v souvislosti s aférou Čapí hnízdo?
Jestli je pravda to, co říká sociolog Jan Herzmann, tedy že Andrej Babiš má nějakých 17 procent hardcore voličů, kteří jej budou volit za každé situace, myslím si, že dojde ke dvěma protichůdným pohybům.
Jednak se toto jeho voličské jádro ještě upevní, takže může získat ještě o tři nebo čtyři procenta přesvědčených více. Řekněme, že má téměř jistých dvacet procent hlasů. Tito lidé budou situaci kolem jeho osoby číst jako starý biblický příběh zrazovaného proroka, který je přišel spasit.
Na druhou stranu zde vzroste vrstva lidí, kteří Babiše volit nebudou za žádnou cenu. Sem se přidá část zatím nerozhodnutých voličů. V průzkumech nejvíce lidí označuje jako případnou první volbu Babiše. Troufám si říct, že tento tábor se zmenší. Summa sumárům, aféra Čapí hnízdo Andreje Babiše možná poškodí v jednotkách procent, rozhodně mu nepomůže reputačně a koaliční potenciál mu to ještě zhorší. Pokud se bude řídit podle své staré zásady, že když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou, bude to úplně ignorovat a vládu sestaví navzdory tomu, a to s komunisty a Okamurou.
Kolik by tedy získal, kdy se konaly volby nyní?
Vyjděme z toho, že v posledních trojích volbách dostal Babiš vždycky zhruba o pět procent méně, než ukazovaly průzkumy veřejného mínění. Myslím, že by to mohlo platit i tentokrát. No a průzkumy oscilují kolem třiceti dvaatřiceti procent.
Druhá věc ovšem je, že Andrej Babiš není na volební trhu sám, i když se to z nečinnosti ostatních stran někdy zdá.
Kdybych to měl zjednodušit: je tu jedna část společnosti, reprezentovaná Babišem, Okamurou a komunisty. Tito lidé dokážou „svou“ část národa mobilizovat docela dobře, a proto mají reálnou šanci získat přes padesát procent odevzdaných hlasů.
[ctete]147227[/ctete]
No a pak je tu „druhá“ část národa, která není schopna svým voličům vysvětlit, o co se tady vlastně hraje, a navrch vyjádřit jeho ekonomické a sociální zájmy. Takže zatímco Babiš dokáže vybudit ten svůj voličský slepenec, zbylé strany nemají jeho talent pro marketing, který není jenom o penězích, ale i politickém talentu a důvěryhodnosti lídrů.
Zatímco Babiš docela dobře mobilizuje svůj svět, druhá strana politického spektra je ve fázi podivné stagnace a nejsou schopni mobilizovat „svoji“ část společnosti. Na to, že tyhle volby by mohly být stejně fatální jako ty poválečné v roce 1946, k tomu ostatní strany přistupují hodně laxně. Existují samozřejmě výjimky, ale spíš jsou to jednotlivci než strany jako takové nebo části stran, které by navzdory netečnosti jejich vedení vtrhly do téhle předvolební doby a narušily její nenormální poklid.
Jak volby tedy dopadnou?
Parlamentní volby u nás téměř vždycky odehrávaly v tomto modelu: existoval lídr a jeho hlavní strana. Dále tu byl hlavní vyzyvatel. Následně nějaká třetí síla útočící na oba dva subjekty a další jedna nebo dvě protestní strany. V nadcházejících volbách ale nic podobného nevidíme. Máme zde Andreje Babiše, ale důstojného vyzyvatele ne. Spousta lidí po něm poštěkává, ale to je málo. Někdy mám pocit, že roli opozičních stran přebírají určité servery, což signalizuje nenormální poměry. Ano, v diktaturách média tuto funkci často plní, ale tady k tomu není žádný důvod.
Jinak třetí síla měla vzniknout spojením KDU-ČSL a STAN. Nevznikla. Že by to teoreticky mohli být Starostové? Tomu můžeme uvěřit jen těžko, když se hned na první tiskové konferenci objevil pan miliardář Dědek, který si popletl stranu, za níž kandiduje, a obhajoval Andreje Babiše. Typická Babišova „spící buňka“.
[ctete]147221[/ctete]
Ani STAN tedy třetí silou nebude. Bude to ODS? Proč mlčí? Její vedení vypadá jako zatavené v igelitu. Sice chrlí jednu tiskovou zprávu za druhou, ale vstoupit do veřejné debaty neumí. Vášeň není jen věcí testosteronu, ale projevem toho, že něčemu opravdu věříte a stojíte si za tím. Snad se proti tomuhle předvolebnímu přežívání někdo v ODS vzbouří. Na nezávislého pozorovatele to působí dojmem, že stejně jako KDU-ČSL a STAN se i ODS chce promlčet do vlády. TOP 09 sice úporně deklaruje, že s Babišem nikdy, ale tím se – při vší úctě – dostala do pozice sympatického outsidera, který si zásadově vybral opoziční roli. Bohužel voličský mainstream moc nechce investovat do strany, která bude zabetonovaná v opozičních lavicích a bude poštěkávat po Babišovi.
Troufám si tvrdit, že v „nebabišovské“ části národa je obrovská poptávka po vyzyvateli Andreje Babiše, po někom, kdo se reálně postaví a řekne: nedovolím spojení ANO s Okamurou a komunisty. Jinak je totiž možné, že to základní volební schéma lídr versus vyzyvatel, versus třetí síla, versus protestní strana, si odehraje Babiš se svými satelity (komunisté, Okamura) sám. Rozumíte? Z předstíraného konfliktu vznikne nebezpečná vláda.
Co se změnilo proti těm volbám, které měly jakýsi tradiční průběh, který popisujete?
Od roku 2010 se politická scéna postupně přeformátovala. Lidé ztratily pevné vazby na tradiční politické strany a vždy se do sněmovny dostala dvě nová uskupení. V roce 2010 to byly Věci veřejné a TOP 09. V roce 2013 Babiš a Okamura. Z nynější volební kampaně mám pocit, že se nikdo o hlasy lidí neuchází. Jako kdyby byl Andrej Babiš jediným skutečným politikem, který přichází se silnou nabídkou pro lidi.
Samozřejmě že spoustu dobré práce dělají některé strany v dílčích věcech. Že TOP 09 správně kritizuje proplétání mediální, politické a hospodářské moci, že velmi dobrou práci odvádějí mnozí poslanci… Ale předkládání nabídky veřejnosti, která nakonec rozhodne, je strašně slabé. Já nejsem vystrašen z růstu popularity pana Babiše, ale z nedostatku nabídky ostatních stran.
Tahle slabost dělá z Babiše silnějšího hráče, než jakým ve skutečnosti je. Podívejme se do okolních zemí. V předminulých volbách získal pan Fico přes 40 procent, Orbán také. Kaczyński a jeho strana totéž. U nás nic takového není, je tu opticky jen Andrej Babiš. Na druhé straně barikády jako ploštice, když odstraníte kámen, pobíhají různé individuality a říkají různě vtipné a rozumné věci. Není to však Sparta proti Slavii, jestli mi rozumíte. Miloš proti Karlovi. Spoléhat na to, že po volbách se všichni domluvíme proti Andrejovi, je strašně pasivní a riskantní. Nemáte to totiž ve svých rukou.
Jaký je nejčernější scénář, který nás může po volbách potkat?
Nejhorší variantou vývoje, pokud by byly volby příští měsíc, by bylo vítězství Andreje Babiše s nějakými 27 procenty, pak by mohli mít třeba 14 komunisté a 8 Okamura. To už ale nikoho dalšího nebudou potřebovat a my si budeme muset zopakovat to, co prožilo Slovensko po roce 1994, kdy Mečiar vzal do vlády dva obskurní subjekty a celé čtyři roky se mstil ostatním stranám a té části společnosti, která ho nevolila.
Druhou variantou je Babišův silný potenciál, ale jeho využití k oživení toho, čemu já říkám spící buňky v jiných stranách. Ať už jsou to u lidovců pánové Herman a Čunek, pan Dědek ve STANu a mnozí další. S pomocí těchto lidí by mohl vytvořit nějakou jinou vládu, která se bude tvářit, že se jedná o širší koalici, ale bude to kabinet s dominancí Andreje Babiše.
[ctete]147177[/ctete]
Tam by bylo úplně jedno, jestli je premiérem nebo ne. Minimálně se stane ministrem financí, to je podstatné a je to rozhodující funkce. Předsedou vlády si jmenuje někoho ze svého holdingu. V úterý byly odevzdány kandidátky a podle posledních informací vsadil Babiš na lidi zaměstnané v Agrofertu. Jestli zformoval hnutí ANO do podoby klasické divize Agrofertu, na premiérovi už záležet nebude. Víte, kdyby celý svůj život neměl Babiš založený na koexistenci, využívání a zneužívání bezpečnostních složek, řekl bych si: fajn, ať zvítězí a čtyři roky ukazuje, co dokáže. Pak ho jiná část národa pošle od moci. Babiš však ukazuje, že ovládnutí tajných služeb a bezpečnostních složek státu ve spojitosti s jeho penězi, může znamenat vážné zhoršení kvality demokracie, kdybych to měl vyjádřit hodně diplomaticky.
V této souvislosti by mě zajímalo, jestli jste přesvědčen o tom, že by opravdu všichni poslanci hnutí ANO souhlasili se svým předsedou v případě spolupráce s komunisty. Přestože i teď za ním svorně stojí, taková věc už je přece jen za hranicí. Opravdu by se nenašel nikdo, kdo by se postavil proti?
Jsem zvědav právě na zveřejnění zmiňovaných krajských kandidátek. Pokud se do sněmovny dostanou takoví lidé, které jsme sledovali na sjezdu ANO, nemusíme o jejich loajalitě pochybovat. Tehdy jsme mohli sledovat dvě stě zúčastněných, z nichž polovina byli zaměstnanci Agrofertu, ať už přímo zaměstnanci, nebo nepřímo lidé, kteří jsou svými dodávkami na něm závislí. Když jste zaměstnanec, půjdete proti majiteli? Babiš má navíc všechny velmi dobře prověřené. Komunisté navíc nepůjdou otevřeně do koalice. Hlavní komunistický ideolog Josef Skála jasně řekl, že za jaké určité ústupky podpoří Babiše – chce odborníky na ministerstvech atd. Okamura dostane jedno nebo dvě ministerstva a bude simulovat dojem kritického oka ve vládní koalici.
Jakou roli bude hrát prezident Zeman?
Zeman mě překvapil. Jeho spojenectví s Babišem je svatba z rozumu a prezident v posledních měsících hodně dává, ale málo dostává. To, jak si pospíšil s oznámením, že případného vítěze voleb jmenuje za každé situace, tedy i kdyby byl policií obviněn, mě šokovalo. Zejména rychlost a razance, s níž se tak stalo. Jasně tím řekl, že informace o tom, že nebude opět kandidovat, nejsou pravdivé. Půjde do znovuzvolení a je pro něj schopen udělat cokoli. Ale jejich spojenectví je velmi účelové, jmenování Babiše předsedou vlády nebude zadarmo. Zeman bude chtít, aby v případné vládě byly zohledněny i jeho zájmy. Bude chtít garance před druhým kolem prezidentských voleb atd.
Kdyby všechny vámi zmiňované garance měl, mohl by trestní stíhání i zastavit?
Hlavními spojenci Andreje Babiše jsou státní zástupci z vrchních státních zastupitelství. Ti přes ministra spravedlnosti Pelikána hrají svoje strategické hry. Babiš si nevybral je, oni si vybrali Babiše, aby jim schválil jejich zákon o státním zastupitelství. Jde o to, jak tuhle hru dál povedou. Z vyjádření paní Bradáčové, která měla spis Čapí hnízdo přes tři měsíce v rukou, jsme se dozvěděli, že žádná pochybení a že vyšetřování zdržovala druhá strana, tedy lidé spojení s Andrejem Babišem. Člověk tak mohl nabýt dojmu, že celá věc je jasná.
Jenomže ze způsobu, jakým minulý čtvrtek a v pátek žalobci reagovali na policejní žádost poslanecké sněmovně o vydání Babiše a Faltýnka, vyplynulo, že státní zástupci budou hrát ještě složitější hry.
Musíme si také uvědomit jedno: Za Babišem stojí celá armáda právníků, kteří berou šest tisíc na hodinu. Jsou schopni nikoli měsíce, ale celá léta legálními prostředky odkládat a protahovat soudní řízení.
Jak?
Například – v září se bude hlasovat o vydání Andreje Babiše, oni proti tomu podají stížnost. O té bude rozhodovat pan státní zástupce Šaroch, kterého se babišovcům a jejich právníkům podařilo minulý týden zastrašit, což bylo patrné z jeho zmatečného vyjádření, které pak bral zpět a naopak.
Uvědomte si, že policisté jej celé měsíce informovali o každém kroku. To neříkám jako domněnku, ale z každého jednání státního zástupce s policií je pořízen krátký zápis, který je v informačním systému policie. To je úplně jasný fakt.
Mě tedy reakce pana Šarocha velmi vyděsila, bylo zjevné, že byl něčím a někým zastrašen.
Otázkou je, jestli po podání stížnosti z alibistických důvodů policistům neřekne, aby celou věc ještě prošetřili. To by znamenalo další měsíce zdržování, během kterých může být pan Babiš jmenován premiérem, aniž by byl trestně stíhán. Všechno jde. Způsob, jakým byl za pomoci advokátů, právníků i slovenského polosvěta smeten z povrchu zemského spor pana Babiše se slovenským Ústavem paměti národa ve věci jeho agenství v StB, tak to musím říct, že oproti Čapímu hnízdu to měl ještě horší. Prostě věc Čapí hnízdo, stejně jako jiné své kauzy, může prodlužovat celé roky a použije k tomu všechny prostředky.
Dá se tedy říci, že Andrej Babiš Miloše Zemana zase tolik nepotřebuje?
Zeman by mohl začít říkat to, co říká Drahoš – že by trestně stíhaného člověka premiérem nejmenoval. Babiš potřebuje prezidenta teď, ale do budoucna určitě ne. S pobavením sleduji, kdo z té dvojice nakonec toho druhého „ojebe“, jak rád říká Andrej Babiš. Sázím na něj, protože v tom má delší praxi ze svého byznysu.
Ani kdyby byl ve druhém volebním období, v němž mu nepůjde vůbec o nic?
To je něco jiného. Ve chvíli, kdy bude Zeman bude opět zvolen prezidentem, začne Babišovi velmi šlapat na paty. Babiš ví, že Zeman není člověk, kterému dá korálky, zrcátko a sekyrku, a ten se s tím spokojí. Vůbec bych se nebránil scénáři, že Zeman se po druhém zvolení může stát součástí tábora Babišových kritiků. Tyhlety věci on umí a nezapomeňte, že mu jde především o zápis do dějin. Navíc jsem přesvědčen, že i v případě zvolení bude chtít sedět na Hradě rok, maximálně dva, a teď necituji herce Kodeta z Pelíšků, ale reálně popisuji Zemanovy možnosti.
Když jste hovořil o zaměstnancích Agrofertu v hnutí ANO, překvapuje vás, že vůbec nikdo z těch, kteří do Agrofertu nepatří či nepatřili, v aktuální situaci nic neřeknou, nezpochybní?
Kdybyste byla ve straně, kde je ve stanovách bod, že do posledního dne před volbami může Babiš kohokoli z vyhodit z kandidátky, jak byste se chovala? ANO je hnutí nového typu, polovojensky řízená organizace. Prostě, když jste v holdingu, tak jste v holdingu. Řada z nich tam vstoupila v dobré víře, najednou se stanovy se zpřísnily, takže se ráno probudili a ocitli se v situaci, v níž by z ANO museli buď vystoupit, nebo být konformní.
Babiš tímto paragrafem udělal z ANO jednolitou masu. Jestliže si to ještě pojistí tím, že tato masa bude tvořena jeho zaměstnanci, tak to je dvojí existenční závislost a pojistka proti vlastním postojům.
Jak by mohli dosáhnout v případě vlastních názorů ostatně Babiš ukázal v souvislosti s poslancem Chalupou, který je velmi odborně zdatný a pracovitý. Byl členem vyšetřovací komise ve věci reorganizace policie. Členové komise se dohodli, že budou postupovat v souladu, znění závěrečné zprávy pustí ven až ve chvíli, kdy sladí výhrady všech členů komise. Hlasování tedy dopadlo 7:0 a Andrej Babiš vzápětí pana Chalupu prakticky zlikvidoval a vymetl z volitelného místa kandidátky, protože v závěrečné zprávě komise plně nepodpořil jeho a Šlachtovu verzi o reorganizaci policie. Vzbouřit se znamená být vyčleněn.
Existuje podle vás varianta, že hnutí ANO v příští vládě nebude?
Ano, existuje. Pokud se během následujících dní najde důstojný vyzyvatel, pokud bude existovat nějaká třetí strana a nějaká protestní strana. Rozhodne volební výsledek. Nic za tím nehledejme, bez volebního výsledku se nikdo nikam nepohnul. Nespoléhejme na žádné intriky, na žádné „všichni proti Babišovi“, na to není vhodná doba. On má ve všech stranách spojence, kteří často ty strany drží přes peníze, to je spolehlivější než ideologie. Demokratické strany musí spoléhat jen a pouze na dobrý volební výsledek.