Zprávy o tom, že tisíce vojáků ze Severní Koreje se možná brzy připojí k ruským vojákům bojujícím na Ukrajině, opět oživují úvahy o vyslání evropských vojáků do země. V úterý to napsal bruselský web POLITICO. V pátek jihokorejská zpravodajská služba oznámila, že KLDR plánuje do Ruska poslat 12 tisíc příslušníků speciálních jednotek. Část z nich už na ukrajinské frontě údajně je.
Litevský ministr zahraničních věcí Gabrielius Landsbergis webu POLITICO řekl, že je na čase, aby evropské země přehodnotily nápad francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Ten na začátku roku navrhl rozmístění evropských vojáků na Ukrajině.
Ostatní členové Severoatlantické aliance vyslání vojáků na Ukrajinu odmítli. Ostře nápad kritizovaly i francouzské opoziční strany. Estonsko a Litva nápad francouzského prezidenta neodmítly. Předseda dolní komory ruského parlamentu Macrona varoval před vysláním vojáků na Ukrajinu s tím, že by je čekal stejný osud jako Napoleonovu armádu.
Pokud se podle Landsbergise potvrdí informace o tom, že ruské jednotky jsou vybaveny severokorejskou municí a vojenským personálem, musí se Evropa vrátit k nápadům o rozmístění západních vojáků na Ukrajině a „dalším Macronovým nápadům“. „Bohužel opět zaostáváme, jsme reaktivní, ale věřím v naši společnou schopnost učinit všechny potřebné proaktivní kroky, abychom myšlenky prezidenta Macrona proměnili v činy,“ dodal Landsbergis.
Jihokorejská tajná služba minulý týden informovala o tom, že Severní Korea přesunula na ruský Dálný východ na 1500 příslušníků speciálních sil, aby na tamních vojenských základnách podstoupili výcvik pro boj na Ukrajině. Celkově chce podle ní Pchjongjang vyslat na podporu Ruska na 12 tisíc vojáků.
Čísla jihokorejské tajné služby potvrdil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Víme však, jak na tuto výzvu reagovat,“ dodal ve svém projevu. „A je důležité, aby se této výzvě nevyhýbali ani naši partneři. Všichni partneři.“ Soul v reakci na zprávy o vyslání severokorejských vojáků na Ukrajinu oznámil, že může zvážit dodávky zbraní Kyjevu.
Podle generálního tajemníka NATO by vyslání severokorejských vojáků na Ukrajinu představovalo zásadní eskalaci. „Vyslání jednotek Severní Koreje, aby bojovaly na Ukrajině, by znamenalo zásadní eskalaci,“ napsal Rutte na sociální síti X s tím, že hovořil s jihokorejským prezidentem o obranné spolupráci mezi NATO a východoasijskou zemí či o možnostech kooperace zbrojního průmyslu.
Severní Korea v posledních letech utužila vojenské vztahy s Moskvou. Ruský prezident Vladimir Putin v červnu navštívil Pchjongjang, kde s vůdcem Kim Čong-unem podepsal obrannou dohodu. Obě země si slíbily, že bezodkladně vynaloží všechny dostupné vojenské prostředky na pomoc partnerovi v případě války. Obě země popírají tvrzení ukrajinských a západních činitelů o dodávkách severokorejských zbraní a munice Rusku.