Skoro přesně od počátku roku se ve světě ví o nové nemoci, která se objevila v Číně. Dne 31. prosince Čína upozornila Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) na několik případů neobvyklé pneumonie ve městě Wu-chan. Virus byl v tuto chvíli neznámý. Jakmile bylo jasné, že se začíná prudce šířit, začalo v několika zemích úsilí o vyvinutí vakcíny.
Jaký je, aspoň podle toho, co víme v prvních dnech tohoto týdne, stav tohoto závodu v hledání vakcíny? Shrnuje to článek na France24.com.
Spojené státy:
V pondělí bylo v Seattlu zahájeno nové klinické hodnocení fáze 1 potenciální vakcíny pro koronavirus SARS-CoV2. První osoba, která se přihlásila do studie jako dobrovolník, vakcínu dostala. Vakcína mRNA-1273 byla vyvinuta biotechnologickou společností Moderna spolu s vědci z National Institutes of Health (NIH) a testovanou osobou je 43letá Jennifer Hallerová ze Seattlu.
Aby vědci otestovali tento nový lék co nejrychleji, obešli normální postupy, jako je počáteční testování na zvířatech. Počáteční studie by měla zahrnovat 45 zdravých dospělých dobrovolníků ve věku 18 až 55 let po dobu přibližně šesti týdnů. Může trvat 12 měsíců, než budou vytvořeny konkrétní výsledky. Celkem dostali vakcínu čtyři pacienti.
Čína:
Čína jako první postižená země začala také jako první hledat vakcíny a léky, proto má určitý náskok. Na vytvoření vakcíny spolupracuje čínská společnost Beijing Advaccine Biotechnology s americkou biotechnologickou společností Inovio Pharmaceuticals. V současné době vyvíjejí „DNA vakcínu“ s názvem INO-4800.
Tato vakcína je již v předklinickém hodnocení. Zahrnuje přímé vstřikování genetického materiálu do člověka, aby se vyvolala silnější imunitní odpověď, takže je organismus lépe vybaven k zastavení infekce.
Japonsko:
Dne 16. ledna se Japonsko stalo první zemí, která potvrdila případ koronaviru mimo Čínu. Firma Fujifilm může být spíše známá svými produkty pro fotografy, ale také vyrábí lék zvaný Favipiravir. Ten byl původně určen k léčbě nových kmenů chřipky. Zdá se však, že je účinný i při léčbě pacientů s koronaviry, zejména u pacientů se slabšími příznaky.
Evropa:
Německá společnost BioNTech byla jedním z hlavních hráčů na vývoji evropské vakcíny. V pondělí společnost oznámila, že vyvíjí experimentální vakcínu ve spolupráci s Fosun Pharma v Číně. V úterý potvrdila spolupráci s největší americkou farmaceutickou společností Pfizer na vývoji léku mimo Čínu. Doufají, že budou moci začít testovat novou vakcínu začátkem příštího měsíce.
Z dalších zdrojů se dozvídáme:
Jako technologická velmoc se úsilí účastní samozřejmě Izrael: „Brzké oznámení o dokončení vakcíny se podle izraelských médií čeká od Institutu pro biologický výzkum, který spadá pod ministerstvo obrany – od vlády dostal pověření na vakcíně pracovat už 1. února. Nyní tam jen na vakcíně pracuje 50 odborníků. Jenže ministerstvo obrany později nadšení lidí zchladilo informací, že k žádnému přelomovému objevu zatím nedošlo. O něco optimističtější tak zůstávají zprávy od státem financovaného izraelského institutu Migal Galilee. Ten totiž už čtyři roky pracuje na vakcíně, která by se dala snadno přizpůsobit pro různé typy virů. Jejich látka prý bude připravena k testování už ‚během několika týdnů‘. (MF DNES, 16. 3)
Podle ruských zdrojů probíhá výzkumné úsilí také v Rusku: „Výzkumné centrum Rospotrebnadzora zahájilo testování vakcíny proti koronaviru COVID-19. Prototypy vakcíny budou vyrobeny ‚v nejkratším možném čase‘. ‚Vědci dokázali vytvořit vakcíny na základě široce používaných rekombinantních virových vektorů chřipky, spalniček a vezikulární stomatitidy a na základě slibných technologií syntetických vakcín: mRNA vakcíny, peptidové vakcíny a podjednotkové vakcíny,‘ uvedla agentura. Vědci provádějí výzkum na laboratorních zvířatech. Zkoumají se „nejslibnější a nejbezpečnější prototypy“, jakož i nejlepší složení, dávka a způsob podání vakcíny. Připomeňme, že dříve ruští vědci, kteří dešifrovali celý genom COVID-19, předpovídali, že výroba vakcíny proti koronavirům bude trvat šest měsíců až tři roky.“