Vládní koalice se zaměstnává tím, jak dostat na pořad jednání Poslanecké sněmovny zákon, který se jí právě podařilo tamtéž úspěšně odpálit. Má být trošičku jiný, aby se neřeklo. Jde o zákon který se bezprostředně týká dnešní nejvážnější globální krize: boje proti démonu nikotinu.
Český parlament se pomalu stává zcela nefunkčním útvarem: jakousi černou dírou, která se zabývá věcmi okolního světa se netýkajícími. Zabývá se jimi tak intenzivně, že na nic jiného nemá čas. Vše probíhá v režii vládní koalice, která se ovšem nedokáže zrovna v této věci na ničem shodnout. Svérázný způsob likvidace parlamentní demokracie.
Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro sobotní Právo sice drží vysoko vztyčený prapor Protikorupční revoluce („Pan Kalousek a pan Fiala by měli zpytovat svědomí, do jakých problémů republiku dostali.“), zároveň je však nucen čelit útokům svého hejtmanstva na církevní restituce, tentokrát formou zdanění náhrad.
Zúčtování s chtivou církví byl jeden z hlavních požadavků, s nimiž šla do Protikorupční revoluce právě ČSSD. Teď její předseda proti kritikům argumentuje tím, že je třeba držet dohody, na nichž stojí nynější koalice s KDU-ČSL. Má stoprocentně pravdu, kromě toho je to tentokrát i slušné, jenže držení dohod není žádný revoluční požadavek (podstatou každé správné revoluce je, že se vůbec žádné dohody nedodržují), a tak těžko najde pochopení jak u vlastní vnitřní opozice, k níž právě hejtmani Zimola a Hašek od počátku patří, tak u ANO, které je ve věci dodržování dohod vysloveně revoluční silou.
V době vypuknutí Velké Protikorupční Revoluce, kterou s chutí podnítili, si nejspíš i lidé jako Sobotka říkali: Rozjedeme to, a až se dostaneme k moci, vrátíme se k tradičnější politice. Jenomže ono už to tak nějak docela nejde.
Článek vyšel v internetovém politickém zápisníku Bohumila Doležala Události.