Kvůli zákonu o nuceném prodeji aplikace TikTok ve Spojených státech podala platforma, její mateřská společnost ByteDance i skupina uživatelů žaloby, kterými se legislativu snaží zablokovat. Americký odvolací soud nyní stanovil zrychlený harmonogram pro projednání právních námitek. Konat se bude už letos v září. TikTok mezitím podle agentury Reuters připravuje jinou verzi algoritmu, která by mohla fungovat nezávisle na čínské mateřské společnosti.
V květnu podala skupina uživatel TikToku žalobu, aby zablokovali zákon, který by mohl aplikaci zakázat. Podle nich má „hluboký vliv na americký život“. Podobnou žalobu dříve podal i TikTok a jeho mateřská společnost ByteDance.
Odvolací soud USA pro District of Columbia nařídil případ připravit k ústnímu jednání už v září, napsal teď zpravodajský kanál CNBC. TikTok, ByteDance a skupina tvůrců obsahu se na začátku tohoto měsíce spojily s ministerstvem spravedlnosti a požádaly soud o rychlý harmonogram.
Ve Spojených státech aplikaci používá 170 milionů Američanů. Země se na celkových tržbách TikToku loni podílela asi 25 procenty.
Zákon o nuceném prodeji sociální sítě ve Spojených státech, který požaduje, aby se společnost ByteDance v Číně zbavila amerických aktiv TikTok do 19. ledna, jinak bude čelit zákazu činnosti, připravovali kongresmani přibližně půl roku, a to i s právníky z Bílého domu. Ujišťují, že je právně v pořádku a má precedens. Zákon je reakcí na rozšířené obavy mezi americkými zákonodárci, že by Čína mohla získat přístup k datům občanů nebo používat aplikaci ke sledování. Před TikTokem dříve varovaly i americké tajné služby.
TikTok nyní uvedl, že se zrychleným harmonogramem věří, že právní výzvu lze vyřešit, aniž by bylo nutné žádat o předběžné soudní opatření. Platforma a ministerstvo spravedlnosti požádaly o rozhodnutí do 6. prosince, aby v případě potřeby stihly požádat Nejvyšší soud o přezkum.
TikTok nyní údajně pracuje na nové verzi svého algoritmu pro svých 170 milionů uživatelů v USA. Výsledkem může být verze, která bude fungovat nezávisle na čínské mateřské společnosti a bude přínosnější pro americké zákonodárce, kteří ji chtějí zakázat, napsala agentura Reuters.
TikTok se k tomuto tvrzení vyjádřil na sociální síti X s tím, že je „zavádějící a fakticky nepřesné“, ale agentura v reakci řekla, že si za svým zjištěním stojí.
Firma ByteDance už dříve oznámila, že o prodeji platformy neuvažuje. Očekává, že vyhraje právní výzvu k zablokování legislativy.