Podnikatel Dalibor Dědek je mediálně výraznou posilou hnutí Starostů a nezávislých, kteří potřebují zaujmout po neslavném rozpadu koalice s lidovci. Teprve čas však ukáže, co všechno bude tento tah pro hnutí STAN znamenat, protože Dědek už nyní významně zasahuje do jeho směřování. Vymluvil mu boj proti EET, chce jej sblížit s Andrejem Babišem. Co bude dál?
Část médií přijala kandidaturu majitele úspěšné firmy Jablotron s aplausem. Miliardář Dědek sám sebe označuje za slušného podnikatele a chce do politiky přilákat další slušné lidi. Jeho podnikání je sympaticky čisté. Tento příběh se na první pohled musí líbit, lze proti němu těžko něco namítat, a proto je třeba jej podpořit.
Kdo platí, ten rozhoduje?
Při bližším pohledu jsou však už nyní patrné jisté zákruty konstelace, kdy do názorově neukotveného hnutí vstupuje ekonomicky silný hráč s neskrývanými ambicemi. Dalibor Dědek nevstupuje do politiky jako stafáž zavedeným parlamentním politikům Jana Farského a Petra Gazdíka, ale soudě podle jeho výstupů v médiích s cílem zásadně do politiky hnutí zasahovat.
[ctete]143909[/ctete]
Vše se odvíjí od miliardářova záměru STAN finančně podporovat. „V tuto chvíli jsme domluveni, že hnutí pošlu 10 milionů korun. Bude-li třeba, tak jich pošlu víc,“ říká dnes Dědek.
To je ovšem v tuto chvíli téměř polovina celkového rozpočtu volební kampaně hnutí. I proto se možná cítí povolaný k silným výrokům v mnoha rozhovorech, zastiňujících volebního lídra Farského. Možná nevědomě a nechtěně, ale současně vzniká oprávněné zmatení pojmů, kdo má vlastně v hnutí STAN hlavní slovo. A jestliže se Dědek zhlédl v Babišovi, kterého (s výhradami) obdivuje, je otazník, zda se nezhlédl i v jeho stylu „kdo platí, ten rozhoduje“.
Boj proti EET jsem jim už vymluvil
Už nyní veřejně přiznává, že zasahuje do programu hnutí, za které chce kandidovat. „Byly tam věci, které jsem přeformuloval,“ odpověděl na dotaz Aktuálně.cz (2. 8. 2017), co musel z programového devatera STAN vyškrtnout. „Například v otázce elektronické evidence tržeb, u které bojovali za zrušení. To jsem jim už vymluvil.“
Ke kontroverznímu systému on-line pokladen se Dědek vyjádřil opakovaně. „Zavedení EET bylo neuvěřitelně úspěšné. Musím ocenit, že ji Babiš udělal dobře. Vybral technicky velmi silný stroj, na kterém to jede,“ tvrdí posila hnutí STAN s tím, že bude usilovat o „EET s lidskou tváří“.
„Já bych udělal několik technických vylepšení, která nebudou moc stát. Pokud to nezkomplikují velké bitvy o výběrové řízení, tak se z toho dá udělat krásný moderní nástroj, který budou lidé milovat, a ne nenávidět,“ dodává.
Volně parafrázováno, o „socialismus s lidskou tváří“ se pokoušeli už komunisté, a jak to dopadlo. Nikomu pokusy neúměrně posilovat moc státu ve finále nic dobrého nepřinesly. O tom by jistě mohly hovořit tisíce obchodníků a hospodských nejen na venkově, kterým tento byrokratický nástroj spolu s rostoucím počtem kontrol a zvyšováním sankcí vstoupil do života. A stovky tisíc dalších živnostníků, především řemeslníků, na ten „krásný moderní nástroj“ teprve čekají v příštím roce.
Velkopodnikatel Dědek zřejmě – podobně jako Andrej Babiš – žije v jiné dimenzi a problémy malých podnikatelů se pohybují mimo jeho rozlišovací schopnosti. Žije asi jinde než Starostové, kteří ještě nedávno proti EET tvrdě vystupovali a chtěli tento nástroj zrušit, právě kvůli zkušenostem starostů v mnoha obcích.
Takoví jako Babiš do politiky nepatří
Farský s Gazdíkem se obávají dopadů spuštění třetí a čtvrté vlny týkající se hlavně řemeslníků, a proto dnes prosazují jejich odložení, než se situace kolem EET vyhodnotí.
Stejného názoru je místopředseda STAN, senátor a starosta Božího Daru Jan Horník. „Až se opatření začne vztahovat na řemeslníky, tak zvlášť na venkově, kde najezdí za zákazníky stovky kilometrů měsíčně, přestanou podnikat a začnou melouchařit. Tohle Andrej Babiš asi nikdy nepochopí. Takoví lidé jako on do politiky nepatří, protože do zákonů přinášejí praxí neověřené nesmysly, které v reálném životě nefungují,“ varuje Horník, který se spolu s dalšími pravicovými senátory pokoušel loni v prosinci zákon o EET zrušit.
Jak skloubit názory na EET od Dědkova „krásného moderního nástroje“ po Horníkův „v praxi neověřený nesmysl“ vědí jen Starostové. A ani to ještě není jisté.
Silný donátor hnutí však chce pokročit ještě dál a nelze se zbavit dojmu jisté nevyhraněnosti, s jakou k tomu přistupuje. Chce hnutí STAN sblížit s Andrejem Babišem, kterého si váží za to, co udělal. Přímo v jednom hnutí s ním nemůže spolupracovat pouze čistě z osobních důvodů. Podle něj je velký sólista.
V roli mentora
Na dotaz Práva, jak se Dědek srovná s tím, že na rozdíl od něj si hnutí STAN neumí spolupráci s Babišem představit, což opakovaně zdůrazňovali Farský i Gazdík, odpověděl: „Jsme občanská a pluralitní společnost, v níž se názory mohou lišit. Jan Farský si nedokáže spolupráci s Babišem představit. To vzhledem k jeho věku a ideálům chápu, ale já bych chtěl být v roli mentora, který ho naučí si možnost spolupráce s Babišem představit.“
[ctete]142233[/ctete]
Ve stejném rozhovoru dodává: „V první řadě mi jde o změnu atmosféry, kdy všichni tvrdí, že politici jsou lumpové. Potřebujeme, aby politiku dělali schopní a slušní lidé, vnímání občanů je třeba otočit.“ Jenže na útocích na politiky farizejsky staví kariéru právě Andrej Babiš, expandující zejména díky klientelistickým vazbám v „Palermu“, které dnes kritizuje. To Dědek opravdu Babišovy temné stránky v pozadí jeho podnikatelské historie i současnosti nevidí nebo nechce vidět?
Jak si také vysvětlit jeho názor, že do politiky nepatří podnikatelé, kteří „sají peníze ze státního rozpočtu“, a proto bude prosazovat rušení státních dotací a investičních pobídek, když Babiš naopak dělá vše pro to, aby z nich těžil co nejvíce, a je suverénně jejich největším příjemcem?
Působení Dalibora Dědka se v těchto souvislostech zatím jeví jako velkou neznámou a záhadou, kterou dnes zřejmě nejsou schopni rozluštit ani samotní Starostové. Co všechno může jeho „mentorství“ přinést pro veřejnost i pro ně samotné, se ještě ukáže.