Ministr Babiš sliboval, že zatočí s neřádem korupce. Skutečnost je však taková, že nevládní a neziskové organizace bijí na poplach – korupce narostla do ještě větších, až přímo obludných, rozměrů.
Řada lidí ztratila v politiku důvěru. Za minulé vlády jsme prostřednictvím médií byli svědky několika korupčních afér. Selhal i tehdejší premiér Nečas, který nabídl velmi dobře placené místo své spolupracovnici a v očích národa se ukázal jako slaboch, kterého ovládá dominantní žena.
Není divu, že voliči byli vládou rozčarováni, neboť od bývalého premiéra Nečase očekávali, že bude tím správným panem „slušným“, který zatočí s korupcí. I to byl možná důvod, proč nedůvěra k tradičním stranám, i přes naprostý neúspěch projektu Věci veřejných, narostla do obrovských výšin. Toho využilo hnutí ANO a téměř zvítězilo ve volbách. Řada lidí si volbou hnutí ANO slibovala, že dojde k výraznému snížení či eliminaci korupce v zemi. Babiš nám dokonce sliboval, že dokáže ušetřit 100 miliard Kč na korupci. Zde je jeho vyjádření na twitteru ze dne 20.2.2013, které poté také zopakoval na přednášce na Vysoké škole ekonomické. (Tweet z roku 20. 2. 2013. Částku 100 miliard Kč úspor „na korupci“ zopakoval také na přednášce na VŠE)
Neziskové organizace: Korupce se zvýšila!
V současnosti však existují relevantní data neziskových organizací a nevládních organizací, podle kterých byl vývoj naprosto opačný. Míra korupce v zemi se zvýšila. Měřit korupci je jistě velmi složité či téměř nemožné. Jedním ze základních předpokladů snížení korupce je, aby proběhlo co nejvíce zakázek s výběrovým řízením. Výběrové řízení by mělo být nastaveno tak, aby umožnilo svobodné konkurenční prostředí, kde zvítězí ten nejlepší v poměru cena a kvalita. Skutečnost je však taková, že výběrových řízení je stále méně.
Podle dat sdružení Oživení, které vede web bezkorupce.cz, vypsala Česká republika 15,5 procenta zakázek bez výběrových řízení. Jsme tak nejhorší v celé Evropě. Dokonce jsme na tom hůře než Portugalsko, které patří do skupiny zhýralých zemí PIGS (patří sem také Itálie, Řecko a Španělsko), a které jsme hospodářsky (podle HDP na obyvatele) již před pár lety předehnali. V korupci jsme ale jen přece jen „lepší“.
Varovné však je, že za současné vlády je objem veřejných zakázek bez výběrových řízení druhý největší – zakázky bez výběrového řízení dosáhly objemu za více než 30 miliard Kč.
Pokud se podíváme na vývoj v roce 2014, skutečně nastal drobný pokles oproti roku 2013. Je však nutné připomenout, že vláda úředníků, přesněji vláda kamarádů Miloše Zemana, byla nejkorupčnější vládou v dějinách České republika. Krátké angažmá některým lidem jim umožnilo zajistit se na celý život. Výběrová řízení přestala u některých ministrů téměř existovat, korupční aféry dosáhly takových rozměrů, že řada z nich se objevila v médiích. Tento trend obrovské potenciální korupce však současná vláda nezměnila – v roce 2014 je Sobotkova (Babišova) vláda výrazně horší než vláda Petra Nečase v roce 2012 nebo i 2011.
Rada Evropy: Dělejte už s tím konečně něco
Česká republika je také černou ovcí korupce i podle protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO), která značně kritizovala situaci v České republice a nabídla řešení. Ze 13 doporučení však ale ČR splnila uspokojivě jen jedno; tři přijala částečně a devět vůbec. Skupina například doporučila v Česku vyjasnit situaci, že úplatkářství všech kategorií zaměstnanců ve veřejném sektoru je postižitelné, a to bez ohledu na to, zda jsou schopni nějak ovlivňovat zásadní rozhodnutí.
České protikorupční organizace se shodují na oprávněnosti kritiky Rady Evropy. Podle nich nesou vinu strany ve vládě. „Vnímám to tak, že česká vláda otálí s protikorupčními úpravami,“ řekl ke kritice ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka.
Premiér Bohuslav Sobotka však řešení nenabídl ani nijak nezhodnotil tyto závěry, ale útočil na bývalé strany:
„Protikorupční skupina Rady Evropy se věnuje především činnosti a aktivitám předchozích vlád, které o boji s korupcí hodně mluvily, ale o to méně skutečně dělaly. Moje vláda jde jinou cestou, my naše závazky bereme vážně a krok po kroku je naplňujeme,“ uvedl v prohlášení předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Kdyby pan Sobotka žil o pár desítek dříve, jistě jako hlavní příčinu špatné úrody označí amerického brouka – mandelinku bramborovou.
Není tedy divu, že neziskové organizace jsou slovy premiéra šokovány. Premiér, ani ministr financí Babiš, také podle nich nemají žádná řešení: „V plánech vlády nenalezneme žádná opatření, která se týkají změny trestního zákoníku v oblasti úplatkářství,“ řekla ředitelka sdružení ředitelka Oživení Lenka Petráková. „Nějaký posun od negativního hodnocení GRECO můžeme očekávat jen stěží, pokud vláda své aktivity nepřehodnotí a nezačne se skutečně něco dělat,“ dodala Petráková.
Zdá se tak, že Česká republika nastoupila nejen na trajektorii oligarchizace, ale také na cestu zvyšující se korupce. Andrej Babiš má tak po dlouhé době pravdu: Vládnou nám nemehla.
¨