Podle zprávy v časopise Defense One, který přebírá článek z listu Baghdad Post, irácké vojenské síly připravují robotické ozbrojené vozidlo pro boj s Islámským státem. Vozidlo, kterému se říká Alrobot (což je robot v arabštině), je velikosti malého automobilu a na dálku plně řízen člověkem.
Používání vozidel a další techniky bez posádky není v boji proti nepříteli nic nového. Během posledních několika let byly ve válečných oblastech po celém světě nasazeny třeba drony, z nichž mnohé pocházejí z USA a dalších západních zemí.
V tomto případě stroj Alrobot podle Defense One vyvinuli dva nejmenovaní bratři. Je do vzdálenosti asi kilometr řízený pomocí notebooku, který komunikuje s palubním počítačem a určuje kam jet a kdy střílet. Čtyři kamery dávají operátorům výhled do okolí a ovládají kulomet a rakety.
I když není jasné, kolik Alrobotů přesně existuje, Defense One uvádí, že přinejmenším jeden je připraven nastoupit k boji v Mosulu, který je obsazen jednotkami ISIS.
Zajímavostí je, že to není první robot, který se v Iráku objevil. V roce 2007 americká armáda používala tři ozbrojené roboty, tzv. Special Weapons Obstervation Reconaissance Detection Systém (SWORDS). Jejich cílem bylo provádět průzkum bojiště a v případě potřeby střílet na nepřátele. K nasazení do boje ale nakonec nedošlo. U jednoho stroje se totiž zbraň dala do pohybu, když neměla. Kevin Fahey, armádní výkonný ředitel pro pozemní síly, uvedl, že nedošlo k výstřelu a nikdo nebyl zraněn, ale dodal: „Jak jednou něco uděláte skutečně špatně, trvá deset nebo dvacet let, než to zkusíte znova. tentokrát to tedy zkouší Iráčané sami.
Údajně se nejedná o první roboty nasazené proti ISIS. V prosinci prý syrská armáda použila ruské roboty proti vzbouřencům v provincii Latakia. Podle serveru Sputnik International roboti zabili sedmdesát vzbouřenců a na straně robotů nevznikla žádná ztráta. Jestli je to pravda, ale není jisté. Aric Toler ze zpravodajského serveru Bellingcat zjistil, že některé obrázky pocházejí z jiných bojišť, třeba z konfliktu mezi Saúdskou Arábií a Jemenem, zatímco fotky z robotů byly ze cvičení. Sputnik prostě nejspíš převzal fake z ruských sociálních sítí.