Noviny premiéra Andreje Babiše jsou skutečně fascinující úkaz a není pochyb o tom, že jednou budou zaujímat čestné místo v učebnicích žurnalistiky jako jedinečný příklad zničení dvou kvalitních titulů tím, že se dostaly do vlastnictví oligarchy a politika. V posledních dnech redaktoři Lidových noviny a MF DNES (a webu iDNES.cz) zaujali bojový postoj v obraně politiky pana majitele. Je vážně co číst.
Začněme nejnovějším příkladem, a sice tím, jak server iDNES.cz, stále ještě jeden z nejčtenějších zpravodajských webů v České republice, informoval o názorech předsedů opozičních stran ODS a Pirátů Petra Fialy a Ivana Bartoše.
Opozice logicky vládní kabinet kritizuje tam, kde shledává nedostatky. Proto je opozicí. Babišův web ale zvolil tento titulek: „Fiala a Bartoš neděkují vládě za boj proti koronaviru. Vidí hlavně chyby“. To je skutečně zajímavé. Opoziční lídři neděkují! Občané přece děkují za to, jak je pan Babiš ochránil, a iDNES.cz to neváhá připomenout! Dříve bylo smyslem novin přispět k veřejné kontrole držitelů moci a k veřejné diskuzi. Babišova média ale kontrolují opozici a neváhají pranýřovat, když opoziční politici neděkují vládě za to, jak vládne.
Takže Fiala s Bartošem vládě neděkují, zato někteří zaměstnanci Babišových Lidových novin ano. Tím prvním je skutečně oddaný šéfredaktor István Léko. Proslýchá se, že už delší dobu nemá u Andreje Babiše tak prominentní postavení, jako měl dříve, zdá se však, že se rozhodl zachránit, co se dá. Současnou situaci a vládní kroky v ekonomické oblasti přirovnává k politice prvorepublikového ministra financí Aloise Rašína.
Oklikou se myslitel Léko dostává k tomu, že všichni, kdo chtějí od Babišova kabinetu víc (nebo vůbec něco), jsou sobci. Šéfredaktor Lidovek píše: „Jak by se díval Alois Rašín na natažené ruce sobců neurvale požadujících peníze od státu? Ba dokonce na žaloby a právní útoky zpochybňující kroky vlády v této krizové situaci? Mnohé jsou maskované vznešenými frázemi o ochraně zákonnosti a práv těch, kdo utrpí škody. Nedejme se mýlit, protože tento trik je starý jak lidstvo samo – touhu po penězích je vždy třeba zabalit do vzletnější slupky,“ píše Léko, který zjevně ví, o čem mluví. Názorový text, který Lidové noviny otiskly 4. dubna, nese titulek „Sobci proti Rašínovu státu“. No považte! Nespokojení podnikatelé, kterým vláda zakázala podnikat, jsou dnes dokonce protistátní. I v tomto případě tu máme noviny, které stojí neochvějně na straně vlády a brání ji proti „sobeckým občanům“. A opět to jsou noviny Andreje Babiše, který do obou listů osobně dosadil loajální šéfredaktory.
V minulém týdnu však Lékovi vyšel další článek, jehož cílem bylo pošpinit koaličního ministra vnitra Jana Hamáčka. Je to logické, Hamáček nyní mediálně dost vyniká nad zmateným premiérem a získal si důvěru lidí. Léko se jal kritizovat ekonomický tým, který se má zabývat dopady současné krize a v němž za ČSSD zasedá také ekonom Jan Švejnar. „Jedná se o další důkaz toho, že nenezisková organizace, které se v pražských podnikatelských kruzích už zhruba deset let říká pouze ČSSD, a. s., cítí zase šanci. (…) Je dost pravděpodobné, že příštím hlavním hostem nedělního diskuzního pořadu veřejnoprávní televize Otázky Václava Moravce bude Švejnar. Kromě Hamáčkova ekonomického týmu, jehož členové budou před kamerami televize školit ekonomické ministry Babišovy vlády, co dělají špatně, co by měli dělat jinak a hlavně lépe, vládní kroky čím dál hlasitěji budou kritizovat i ekonomičtí ministři zcela stínového kabinetu tzv. demokratických stran,“ píše psovsky oddaný pan Léko v textu „Šťastné Česko. Brzy bude na řešení koronaviru mít tři týmy ekonomů“ z 2. dubna.
Tentýž den se v Lidových novinách zamyslel nad ekonomikou ještě někdo, a sice legendární zaměstnanec pana Babiše Jan Macháček. Napsal článek „Zaslepenost a čechocentrismus“, jehož podtitulek říká: „Je absurdní kritizovat vládou přijatá opatření jako restriktivní, když totéž dělá celý svět“. Babišův analytik sice uznává, že opozice může kritizovat vládu (na rozdíl od autora textu z iDNESu tedy neočekává děkovné dopisy), avšak – na sociálních sítích našel Macháček nenávist, kterou je potřeba krotit.
Vládní opatření jsou podle něj normální (ač ve většině zemí se věci doporučují, nikoli nařizují, a zákaz vycestování je skutečně skandální). Macháček také bagatelizuje problém s ochrannými pomůckami. „Troufám si tvrdit, s ohledem na běžnou kriminalizaci české politiky, že kdyby někdo v lednu nakupoval roušky a respirátory po milionech, sedí už za katrem, protože zneužil veřejné finance. Katastrofálním nedostatkem roušek, respirátorů a ochranného materiálu trpí prakticky každá země v Evropě,“ píše. Kdo že by byl ve vězení? Adam Vojtěch? Aha.
A nakonec se Macháček přidal k Babišovi i k Miloši Zemanovi v jejich kritice Evropské unie. „Česká vláda je kritizována, že v koronavirové krizi prokazuje nedostatečnou vděčnost Evropské unii. Ale EU a především Evropská komise je v tuto chvíli opravdu příliš neviditelná. A svádět to jen na to, že Unie nemá v kompetenci zdravotnictví, nejde. Krizové projevy EK postrádají patos, leadership, naléhavost, sounáležitost.“ Že Česká republika získá 33 miliard k okamžitému řešení problémů, na to se jaksi pozapomnělo. Asi aby vedle toho nevybledly ty údajné úspěchy vlády, kterou řídí majitel novin, do nichž Jan Macháček píše.
Na lidech, kteří v MF DNES a v Lidových novinách takto servilně slouží předsedovi vlády, je zarážející, že se pod ty své absurdity nestydí podepsat. Podařilo se jim třicet let po pádu komunismu znovu vyrobit instituci Rudého práva jakožto ideologického orgánu vládní strany. A hned ve dvou verzích.