Nad Českem, které současná vláda nasměrovala na východ, se nyní bohužel pomalu stahují mračna. Ekonomiku svázanou byrokratickou svěrací kazajkou (nejhorší v EU) čeká i nižší příliv peněz z EU bez kterých si socialisté neví rady. Zadlužují budoucí generace. Odliv peněz je naopak vyšší, a to i z důvodu uvedeném v bodu 1 (vítězové). Místo potřebných reforem nám zde zůstala nepružná a zastaralá struktura ekonomiky, nízké mzdy a levný vývoz kvalitní práce.
Navíc Česku hrozí i krize spojená s nynější cenovou bublinou na realitním trhu. V dobách krize, která v nějaké podobě dříve nebo později nastane, drží ekonomiku nad vodou flexibilní malé a střední firmy. Ty, které současná vláda dehonestuje a likviduje. Podobně jako v Chorvatsku v roce 2013. Tam měli navíc tu smůlu, že postkomunisté přijali různá opatření na likvidaci živnostníků v době recese. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Necelé tři roky po zavedení EET bylo Chorvatsko zařazeno mezi 10 nejhorších ekonomik světa. Andrej Babiš si vzal za vzor nejchudší a spolu s Řeckem nejproblémovější ekonomiku v EU.
Pokud nastane v budoucnu krize např. v automobilovém průmyslu, Milan Štěch propuštěné zaměstnance z továren nezaměstná.
Vítězové:
– Velké a nadnárodní firmy (fastfoody, sítě hotelů, …) – vedle konkurenční výhody profitují na snížené sazbě DPH.
– Na vlně zdražování se často svezlo mnoho dalších i menších firem. Oprávněně, samozřejmě.
– Část IT společností. Některým EET spíše ubírá zdroje na inovace.
Poražení:
– Drobné firmy, neplátci DPH, mobilní a sezonní prodejci, dodavatelé postiženým firmám: Trvalé náklady na EET a jinou byrokracii nejsou ničím jiným než skrytou daní. Daní, ze které stát nemá nic a která více postihuje drobné podnikatele a zatěžuje firmu, i když je ve ztrátě. Živnostníci EET vnímají jako jakousi formu výpalného.
– Starší živnostníci i zaměstnanci: Zákon, kde je povinná znalost práce s informačními technologiemi vůbec nectí etiku a úctu ke stáří. Stát se k části svých občanů chová naprosto vulgárně. Místo zpříjemnění života vytváří atmosféru strachu, ubírá svobodu, čas na rodinu a podněcuje k nenávisti (všichni jsou potenciální zloději). Podívejme se, kdo všechno schvaloval v parlamentu nebo senátu „vulgární“ zákon o EET. O slušnosti např. Jandáka, Štěcha, Babiše nebo Čunka lze pochybovat. Pro většinu jsou občané pouhá identifikační čísla. Pro Zemana, který zákon podepsal, jsou zase jeho oponenti kundy, svině nebo skútři (zkurvení trpaslíci).
– Občané: zdražování, nižší dostupnost služeb v menších obcích, znehodnocení úspor (inflace).
– Český stát: vyšší výběr daní díky EET se nekoná, tisíce nových úředníků, zadlužování, úpadek menších obcí, polarizovaná společnost.