Michal Ambrož zemřel. Velmi nečekaná a tragická zpráva přišla v pondělí pozdě odpoledne. Česká republika ztratila skvělého muzikanta, skladatele a člověka s pevnými názory, který si stál za tím, že „bolševismus byl, je a bude vždycky svinstvo,“ jak říkal v rozhovoru pro deník FORUM 24 v roce 2019. Vyrovnal se s nemocí, která mu bránila dělat, to, co miloval od mládí, hrát na kytaru. Vyrovnal se s tím, že mu členové jeho kapely před časem oznámili, že chtějí pokračovat bez něj. Další zdravotní komplikace ale nezvládl.
Michal Ambrož začínal hrou na klasickou kytaru; propadl jí natolik, že v době, kdy byl na gymnáziu, cvičil i šest hodin denně. Nakonec se dostal na dálkové studium konzervatoře. Posunul se tak daleko, že kromě studia začal i učit hru na kytaru. K bigbítu ale ještě pár kroků chybělo. „Už asi od 15 let jsem hrál folk. Hra na elektrickou kytaru je něco úplně jiného. Tehdy jsem cvičil na klasickou kytaru, tak mi do toho folk zapadal a taky se mi to líbilo. Poslouchal jsem Dylana, Hutku, Třešňáka, Kalandru a tak dále,“ vzpomínal Michal Ambrož.
Ale potom sáhl po elektrické kytaře, přišel začátek osmdesátých let a vznik legendární Jasné páky. Kapely, která je společně s Pražským výběrem považována za hlavní představitele tzv. nové vlny. V reakci na tento směr potom komunisté uveřejnili článek „Nová vlna se starým obsahem“, který byl začátkem zákazu Jasné páky ze strany režimu.
Po zákazu vystupovat následovalo přeskupení sestavy, změna zřizovatele kapely a přejmenování na Hudba Praha. Pod tímto názvem kapela fungovala dál. „Pak už to šlo rychle. Přišel Gorbačov, perestrojka, tady nevěděli, co se děje. Situace se dost měnila. Z té doby mám dobrý příběh. Dohlížela na nás jedna soudružka inspektorka, která měla doma manžela estébáka, a té jsme museli posílat všechny texty ke schválení. Jednou jsme jich poslali asi dvacet a schválila čtyři. Tak jsme udělali takovou habaďůru, předložili jsme jí nový repertoárový list. Všechny písničky zůstaly jak předtím, jen jsme je přejmenovali. A ona nás pochválila, jak jsme se polepšili. Od té chvíle jsme si hráli, co jsme chtěli,“ popisoval absurditu 80. let Michal Ambrož při rozhovoru v roce 2019.
Kromě kapel Jasná páka, Hudba Praha (v poslední době Michal Ambrož a Hudba Praha) se v 90. letech objevil v další své kapele jménem Divoký srdce. Moderoval dva pořady na rádiu Beat, zajímavostí je, že provozoval malou vodní elektrárnu na Sázavě.
Na otázku, kterou svojí skladbu hraje nejraději, odpověděl, že jde o píseň Pal vocuď. „To hrajeme často a bohužel je nutné si neustále připomínat, že bolševismus byl, je a bude vždycky svinstvo,“ konstatoval.