„Již není s námi, ale je proti nám,“ okomentoval dnes mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov rozhodnutí ruského diplomata Borise Bondareva odstoupit z funkce rady ruského zastoupení při OSN v Ženevě kvůli nesouhlasu s ruskou invazí na Ukrajinu. Bondarev rezignoval jako první z přibližně 4500 ruských diplomatů.
„Bondarev již není s námi, spíše je proti nám,“ řekl Peskov novinářům podle agentury TASS. „Zaujal stanovisko odsuzující kroky ruského vedení, které podporuje prakticky všechno obyvatelstvo naší země. Znamená to, že tento pán vystoupil proti společnému sjednocenému názoru naší země,“ dodal.
V Kremlu se podle Peskova dosud neseznámili s otevřeným dopisem, kterým diplomat vysvětlil důvody svého rozhodnutí. Mluvčí doporučil obrátit se s dalšími dotazy na ministerstvo zahraničí.
Bondarev v dopise uvedl, že se za svou zemi nikdy nestyděl více. „Putinem rozpoutaná agresivní válka s Ukrajinou a vlastně s celým západním světem je nejen zločinem proti ukrajinskému lidu, ale pravděpodobně i nejtěžším zločinem proti ruskému lidu,“ uvedl.
Jednačtyřicetiletý Bondarev pracoval v Ženevě jako rada ruské stálé mise a podle AP se věnoval především tématu odzbrojení. V diplomatických službách byl podle svých slov 20 let. „Bohužel, za těch 20 let se míra lží a neprofesionality v práci ministerstva zahraničí neustále zvyšuje,“ uvedl.
Podle Bondareva se ruské ministerstvo zahraničí již nevěnuje diplomacii, ale „rozsévání lží a podněcování války a nenávisti“. „Rusko už nemá žádné spojence,“ dodal.
Bondarev agentuře AP potvrdil, že písemnou rezignaci předal velvyslanci Ruska při OSN a dalších mezinárodních organizacích v Ženevě Gennadiji Gatilovovi. Na dotaz, zda se nyní obává reakce Moskvy, odpověděl, že se přirozeně musí obávat. Nemíní však opustit Ženevu.
„Ne všichni ruští diplomaté jsou váleční štváči. Jsou soudní, ale musí mlčet,“ dodal s tím, že jeho případ by mohl ostatním posloužit jako příklad. Připustil však, že pokud bude za svá vyjádření trestně stíhán, další diplomaté jej následovat nebudou.
Začátkem dubna vyzvalo české ministerstvo zahraničí ruské diplomaty, aby se dále nepodíleli na zastupování ruského politického vedení, které se rozhodlo provést „apokalyptickou destrukci“ svého souseda. Ruské vyslanectví v Ženevě v reakci na to ironicky poděkovalo za „velkorysou nabídku“ a dodalo, že ruští diplomaté mají svědomí dostatek.
Stanice Deutsche Welle v komentáři napsala, že bývalý rada se ocitl v roli „přeběhlíka“, a teď on a jeho příbuzní se budou muset mít vždy na pozoru, protože pro Kreml jsou „zrádci“ se všemi z toho plynoucími možnými důsledky. Bezpečnostní poradce v ženevské misi si může balit kufry a je možné, že Kreml ještě přitvrdí dohled nad diplomaty, zatímco šéf diplomacie Sergej Lavrov a mluvčí Marija Zacharovová se dopustí ještě skandálnějších a hulvátštějších vyjádření, aby tak „smyli hanbu zrady“.