Poslanci britské vládnoucí konzervativní strany budou v pondělí večer hlasovat o vyslovení nedůvěry premiéru Borisi Johnsonovi. Předseda konzervativní parlamentní skupiny Výbor 1922 Graham Brady oznámil, že obdržel dostatek podpisů pro vyvolání hlasování. Výsledek se čeká kolem 21. hodiny našeho času.
Aby mohli britští konzervativní poslanci hlasovat o nedůvěře vůči svému premiérovi, musí tento záměr šéfovi parlamentní skupiny oznámit nejméně 15 procent z nich, což nyní znamená alespoň 54 členů sněmovny. Poslanec za konzervativní stranu Jesse Norman řekl BBC, že tento dopis poslal, jelikož Johnson v úřadu premiéra „uplatňuje kulturu ledabylého porušování zákona“.
„Hlasování o nedůvěře se uskuteční dnes v dolní komoře Parlamentu mezi 19:00 a 21:00 SELČ,“ sdělil v pondělí ráno novinářům Brady. Johnson bude odvolán, pokud mu nedůvěru vysloví většina, tedy 180 poslanců jeho strany. Když hlasování ustojí, další rok se podle pravidel konzervativní strany tato procedura nemůže uskutečnit.
Borise Johnsona provází řada afér
Britský premiér má za sebou už několik kauz, některé se například týkaly porušování protiepidemických opatření. Na začátku loňského prosince se v britských médiích objevily první zprávy o večírcích nejen v premiérově sídle v Downing Street během koronavirových uzávěr. Novináři dosud informovali, že od května 2020 do loňského dubna se konalo nejméně deset takových společenských setkání. Šlo o období, kdy v Anglii kvůli pandemii covidu-19 platila přísná omezení mezilidských kontaktů.
Nejnovější informace se týkaly večírku na premiérově zahradě předloni 20. května, kdy byla podle médií pozvána asi stovka lidí a nakonec se jich sešlo 40, mezi něž přišel i samotný Johnson a jeho manželka Carrie. V té době se spolu podle vládních nařízení nesměli stýkat více než dva lidé z různých domácností a to pouze venku při dodržení dvoumetrového rozestupu. Johnson letos v polovině ledna v parlamentu svou účast na večírku připustil a omluvil se za ni s tím, že na akci strávil 25 minut a domníval se, že jde o pracovní setkání.
Johnsonovy večírky začala letos v lednu prověřovat i londýnská policie, která předtím vyšetřování této záležitosti odmítala. Premiér uvedl, že rozhodnutí policie věc vyšetřit vítá. Johnson, který se stal premiérem po vyhraných volbách v roce 2019 se slibem dokončit brexit, se 31. ledna omluvil po zveřejnění zprávy z interního vyšetřování večírků v Downing Street. Z dokumentu vyplývá, že některá setkání v sídle a úřadu premiéra během koronavirových uzávěr představovala vážná selhání klíčových lidí ve vládě a neměla se konat.
Kvůli narůstajícím skandálům kolem večírků se předseda vlády potýká se vzpourou některých konzervativních poslanců, kteří požadují jeho odchod. Již dříve řekl, že kvůli aféře nehodlá rezignovat. Čelí ale i dalším obviněním z nedodržování vládních epidemických nařízení.
Loni na jaře pak Johnson čelil skandálu kvůli nepotvrzeným informacím, že v zákulisí na podzim 2020 odmítal zavedení celostátních karanténních opatření. Podle zdrojů bulvárních listů Daily Mail a Daily Mirror v říjnu řekl, že raději nechá vršit mrtvoly po tisících, než aby vyhlásil třetí koronavirový lockdown. „Žádné další podělané lockdowny. Ať se mrtvoly vrší po tisících,“ řekl podle nejmenovaných zdrojů premiér v reakci na poznámku ministra Michaela Govea, že na hlídání nemocnic přeplněných covidovými pacienty bude zapotřebí nasadit armádu. Podle deníku The Times premiér hovořil o tom, že klidně nechá koronavirus, aby se vyřádil.
Nezákonný lobbing poslance Patersona
Neutuchající kritice čelí Johnson za přístup ke korupčním aférám své Konzervativní strany. Loni na začátku listopadu mu britská média vyčítala údajnou zbabělost, když se nezúčastnil parlamentní debaty o lobbistické aféře svého stranického kolegy Owena Patersona. Poslanec je obviňován, že za úplatu lobboval ve prospěch firem. Kvůli porušení lobbistických pravidel měl být na 30 dní suspendován z Dolní sněmovny, Johnson a jeho parlamentní frakce se ale pokusili spolustraníka ochránit změnou pravidel o lobbingu. Po tvrdé kritice nakonec Paterson odstoupil.
Johnson svou nepřítomnost v parlamentu hájil tím, že měl na tu dobu dlouho plánovanou cestu do severní Anglie. Zde však okamžitě vyvolal novou kritiku, protože se při návštěvě nemocnice několikrát nechal vyfotografovat bez roušky. Konzervativní strana se stala rovněž terčem kritiky za to, že umožnila několika významným dárcům získat místo ve sněmovně lordů.
Byt v Downing Street
Loni na jaře Johnson čelil skandálu kvůli rekonstrukci svého bytu v Downing Street, na niž mu údajně tajně přispívali straničtí dárci. Podle tvrzení bývalé Johnsonovy pravé ruky Dominika Cummingse premiér plánoval náklady za práce na bytě převést na dárce Konzervativní strany. Celková cena rekonstrukce není jasná, spekuluje se až o 200 000 librách, tedy skoro šesti milionech korun. Premiérova kancelář už dříve uvedla, že Johnson renovace zaplatil sám, neupřesnila však, zda k tomu nevyužil půjčené peníze. Kauzu vyšetřuje britská volební komise.