Další střípek do podezřelé kauzy otrávené Bečvy. Česká policie vydala v pondělí odpoledne překvapivé stanovisko, v němž zdůraznila, že na tento případ nikdy žádné informační embargo neuvalila. Tento postoj se ale podstatně liší od informací zdůrazňovaných ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO). Ten odmítal odpovídat na nejrůznější otázky, právě kvůli údajnému embargu.
Ministr životního prostředí Richard Brabec je Babišův muž. Kontroverzní byl už jeho vstup do vlády začátkem roku 2014, kdy vyšlo najevo, že jde o bývalého ředitele chemičky Lovochemie, která je součástí skupiny Agrofert. A nejen to.
„Pan Brabec je ze Svazu chemického průmyslu, který podporoval zmírnění evropských norem pro průmysl a utajování informací o chemickém znečištění, v nové roli by měl Integrovaný registr znečišťování naopak hájit,“ upozorňoval již tehdy na možný střet zájmů ekolog Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika. Nelíbilo se mu, že by měl Brabec brojit proti něčemu, co ve své někdejší pozici obhajoval.
Nyní po téměř sedmi letech má ministr Brabec výsadní pozici při vyšetřování jedné z největších ekologických katastrof v českých dějinách. Některá z chemiček totiž otrávila řeku Bečvu kyanidem a následky jsou nedozírné: uhynulo 40 tun ryb a otrava způsobila hluboký zásah do ekosystému.
Jak vyplývá z nejnovějšího zjištění biologů, kteří na místě pracovali o víkendu, čtyřicetikilometrový úsek řeky mezi Valašským Meziříčím a Přerovem přežilo jen velmi malé množství ryb.
Podezření na otravu Bečvy jde směrem k chemičce DEZA, která je rovněž součástí koncernu Agrofert. Když se zpráva o otravě řeky provalila, Brabec sebevědomě sdělil, že pachatele půjde vypátrat do několika hodin. To bylo ovšem naposledy, co jeho výroky na toto téma působily tak sebejistě.
Policejní vyšetřování se totiž vleče už skoro dva měsíce a pachatel stále nebyl zjistěn. A když dojde ze strany opozičních politiků nebo novinářů k dotazům na toto téma, členové vlády očividně znervózní. Mlží a zatajují co nejvíce informací, což však jenom zvyšuje podezření, že se ministr snaží firmu DEZA chránit a že Babišova chemička je v této katastrofě nějakým způsobem zapletená.
„Ministr zájmů Agrofertu“
Když toto téma řešil před dvěma týdny sněmovní výbor pro životní prostředí, Richard Brabec nezapomněl zmínit, že i když by velmi rád prozradil více detailů, tak nemůže, protože by mařil vyšetřování. Prý je na případ uvaleno embargo. Tuto informaci pak připomínal téměř všude, kde se ho na kauzu oficiálně ptali. Zmínil ji i v pátek na plénu poslanecké sněmovny, kde dodal, že embargo měla uvalit policie.
Jenže jak nyní ukázalo oficiální prohlášení Policie České republiky, Brabcovo tvrzení prostě není pravdivé a opět vzbuzuje vážné pochybnosti o legitimitě jeho pozice v tomto případu.
„V prvé řadě je třeba říci, že Policie ČR, ani nikdo jiný, neuvalil na případ ‚Bečva‘ informační embargo. Jsme si vědomi veřejného zájmu o toto téma a v rámci vlastní působnosti a po dohodě s dozorujícím státním zástupcem pravidelně informujeme veřejnost o stavu řízení, pochopitelně s ohledem na možnosti, které nám ukládá trestní řád,“ oznámila policie v tiskové zprávě.
Upozorňuje pouze, že trestní řízení nemůže probíhat „v přímém přenosu“ médií a je pro ni důležité, aby nijak nepodlehla tlaku na zveřejnění informací z vyšetřování. S tím souvisí i fakt, že nesmí potvrzovat či vyvracet některé výroky, jejichž detaily by mohly vyšetřování narušit.
„V každém případě ale není a nikdy nebylo v zájmu policie, aby orgán státní správy, který z hlediska své věcné příslušnosti provádí šetření ekologické havárie, neposkytoval ve věci žádné informace. Policie České republiky nemůže zasahovat do pravomoci orgánu státní správy, v tomto případě České inspekce životního prostředí (ČIŽP), a omezovat jej ve své činnosti včetně informování veřejnosti. Trestní řízení probíhá po vlastní linii, o které nemají nezúčastněné strany žádné informace, tedy je ani nemohou vyzradit a ohrozit tak další činnost policie,“ stojí ve zprávě. Česká inspekce životního prostředí je přitom orgánem podřízeným Brabcovu ministerstvu.
Policie zároveň ujistila, že na případu pracuje, jen je nyní odkázána na znalecký posudek, jehož zpracování trvá nějakou dobu – lhůta uplyne 20. prosince 2020, je však možné ji ještě prodloužit, pokud by analýza vzorků vyžadovala více času.
Na tuto zprávu již zareagovali někteří opoziční poslanci. „Pane ministře, už je těch lží dost! Odstupte! Nejste ministr životního prostředí, ale ministr zájmů Agrofertu,“ napsal místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík.
Vyjádřil se i šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Pan ministr lže skoro stejně nestoudně jako jeho stranický předseda a premiér. A není s tím ve vládě osamocen. Nikdy jsme neměli (a doufám, že ani mít nebudeme) prolhanější vládu, než je vláda s ministry za hnutí ANO,“ uvedl na jejich adresu.