U moderátora Lubomíra Xavera Veselého se schází fanklub ruské vakcíny Sputnik V. Po šéfredaktorovi MF DNES Jaroslavu Pleslovi dorazil plastický chirurg Jiří Kučera. Shodl se s Xaverem, že je nutné zrušit Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který stojí v cestě schválení Sputniku.
Debaty Xavera Veselého na internetové televizi XTV by nestály za větší pozornost, kdyby současně nepůsobil v Radě České televize. Octl se tak v roli veřejného činitele, který otevřeně zastupuje názory blízké Hradu a svých volitelů ze sněmovní koalice ANO, KSČM a SPD. Proto nepřekvapí, že ve svých pořadech propaguje ruskou vakcínu Sputnik V, neschválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).
Plesl: Jen ideologický kecy
„Já bych se nechal naočkovat klidně ruskou vakcínou, čínskou, mně to je úplně jedno. Rozdíl v tom, jak byly vyvíjeny ty západní a východní vakcíny, zas tak obrovskej není, a všechny ideologický kecy okolo toho jsou prostě nesmyslný,“ prohlásil v únoru v Xaverově pořadu šéfredaktor Mladé fronty DNES Jaroslav Plesl.
Nikdo Pleslovi nebrání, aby tak učinil. Už loni v říjnu založil v Praze ruský podnikatel Andrej Konstantinov cestovní kancelář, která zpřístupnila očkování i neruskému obyvatelstvu zájezdem Sputnik Trip. „Mám už smlouvy s těmi nejlepšími klinikami v Moskvě, očkování za poplatek není problém,“ tvrdil podnikatel.
Plesl a další zájemci o ruskou vakcínu především z řad KSČM mají i další možnost – odcestovat za vakcinací do Srbska, které ji nabízí dokonce zdarma i cizincům. Srbsko není v EU a v nabídce má Sputnik V i čínský Sinopharm. Ministerstvo zdravotnictví ovšem upozorňuje, že pokud tyto vakcíny nebudou certifikovány na unijní úrovni, neponese stát odpovědnost za případné komplikace spojené s očkováním.
Objektivní novinář Xaver?
To ovšem pro Plesla není podstatné, podobně jako pro dalšího hosta na XTV, plastického chirurga Jiřího Kučeru, pozvaného počátkem dubna. Xaver Veselý, který coby radní tepe zpravodajství České televize za neobjektivitu, vynechal vlekoucí se problémy spojené s vakcinací, způsobené neschopností vlády v čele s premiérem Babišem.
Diskutéři přešli trestuhodné selhání vlády, která mohla loni objednat o 5,5 milionů dávek Moderna a AstraZeneca víc, a proočkovat tak do léta většinu populace. Kvůli této vážné chybě se Česko octlo na evropském chvostu v rychlosti vakcinace.
Toho využil prezident Miloš Zeman k tlaku na výměnu ministra zdravotnictví Jana Blatného, který nechce udělit Sputniku výjimku, pokud nebude schválen agenturou EMA. V tomto duchu si notovali i Kučera s Xaverem Veselým.
„Mně na tom Blatném zásadně vadí ten Sputnik. Měl nějakou tiskovku a prohlašoval, že se rozhoduje na základě odbornosti,“ rozčiloval se Kučera. „A jaká to je odbornost? Vždyť je to přece politická ideologie, dneska je rozhodující co nejrychleji proočkovat, takže jakákoli vakcína. A my jsme se za komunistů neočkovali?“
Xaver: Proč máme SÚKL?
„Mě teda trápí, proč teda máme ten SÚKL?“ tázal se Xaver. „Ten já bych zrušil,“ reagoval Kučera a Xaver podnětně navázal: „Proč ty pracovníky SÚKL nenahnat do průmyslu?“
Může to vypadat jako neškodné tlachání kamarádů se společným pohledem na svět, jenže leccos naznačuje. Pokud byla tato vyjádření myšlena v nadsázce, ale není to jisté, stejně tak by se dalo o Veselém prohlásit, že by si s podobným gustem užíval padesátá léta minulého století.
V akčních výborech Národní fronty, které vznikly v únoru 1948 a sloužily komunistům jako nátlakový prostředek k převzetí moci, zapálení funkcionáři typu Xavera patřili k nejagilnějším. Akční výbory měly za úkol provést očistu veřejného života od odpůrců komunistické strany a odstraňovaly vedoucí orgány nekomunistických stran. Xaver určité předpoklady má, včetně slovníku.
Kučera: Proč vytahovat kartu StB?
Zmínka o převzetí moci komunisty není úplně od věci, a padla o něm řeč i v Xaverově pořadu. „Ještě třicet let po listopadu 1989 vytahovat kartu StB, to je to samý, jako při formování vlády v roce 1948 řešit, kdo v mládí spolupracoval s rakousko-uherskou policií. Není to už trapný?“ horlil dále lékař, skalní stoupenec premiéra Babiše.
Kučera se podivoval, že se vytahují seznamy estébáků a nikoli tehdejších komunistických funkcionářů. „Znal jsi svého okresního tajemníka? Znáš předsednictvo Okresního výboru KSČ?“ tázal se moderátora.
„Já ano. Jmenoval se Jaroslav Košík. To je náš rodinný přítel,“ přiznal Xaver Veselý. Lidé jako on jsou zkrátka schopni proplouvat za všech režimů, i dnes se přimknul k vládnoucí garnituře. S prezidentem Zemanem dokonce plánoval diskusní pořady v Radiožurnálu a krátce předtím se zviditelnil mimořádně servilním rozhovorem s premiérem Babišem.
Nástroj ruské propagandy
Abychom se vrátili ke Sputniku, jeho dodávky jsou zatím tak malé, že nestačí ani na proočkování ruské populace – dnes je poloviční než evropský průměr. Nedůvěru vzbuzuje především udržení kvality a bezpečnosti jeho výroby kvůli sporné úrovni ruského farmaceutického průmyslu. I z tohoto důvodu se jím nechce naočkovat 62 procent Rusů, a dosud tak neučinil ani prezident Vladimir Putin.
Proto platí, že Sputnik je spíš nástroj ruské propagandy a agresivní diplomacie než nástroj solidarity a zdravotnické pomoci. A pořady člena Rady České televize Xavera Veselého jsou jednou z platforem, kde tyto zájmy vždycky najdou pochopení.