Když s sebou Vladimir Putin vzal v roce 2014 na setkání s Angelou Merkelovou velkého psa, ačkoliv je všeobecně známo, že se jich německá kancléřka bojí, nebyl to zrovna diplomatický tah, na který by mohl být hrdý. Jedna věc je však od tohoto okamžiku jasná: oba politici se příliš v lásce nemají. Nyní se však dokonce ozývají hlasy, které tvrdí, že ruský prezident intenzivně pracuje na výměně Merkelové. Aspoň to prohlašuje ruský novinář Igor Eidman ve švýcarském deníku Neue Zürcher Zeitung.
Eidman je bratranec loni zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova, jehož vražda není dodnes vyřešena. Sám Eidman působil jako poradce ruských politiků, v roce 2011 ale musel ze země uprchnout a od té doby žije v Lipsku. Předtím se věnoval objasňování korupce. Jako jeden z důvodů Putinova snažení Eidman uvádí, že Angela Merkelová jako jediná z čelních západoevropských politiků vyrůstala v komunistické diktatuře, a tudíž moc dobře zná jeho metody. Proto hned na začátku Putinovi naznačila, že se rozhodně nestanou přáteli.
Startovní výstřel pro posun Německa k autoritativnímu režimu
Podle Eidmana zapadá výměna Merkelové do širšího plánu, který má Putin s Německem: Šlo by jen o startovní výstřel pro nové politické směřování země a pro ostré vychýlení doprava směrem k neo-autoritativnímu režimu. Putinovy ambice jsou ale ještě větší: Rád by změnil liberální evropskou společnost a partnery v NATO vyprovokoval proti myšlence integrace Evropy. Uprchlická krize mu přichází jako na zavolanou. Jak uvedlo německé vydání listu Huffington Post, vede již Kreml regulérní informační válku, na kterou vydává miliony.
Ruská informační válka
Ruská propagační mašinérie při tom využívá falešných informací, pomlouvání politických soupeřů a šíření provokačních fám. Cíl: vyvolání závisti a nenávisti. Podle Eidmana nasadil Kreml tyto metody napřed ve vlastní zemi, potom na východní Ukrajině a nyní to stejným způsobem zkouší v Evropě. Jedním z příkladů je údajné a policií vyvrácené znásilnění čtrnáctileté ruské dívky v Berlíně. O případu se mluvilo po celém Rusku a v Německu mělo za následek demonstraci 700 občanů ruského původu před úřadem kancléřky. Během demonstrace byla provolávána i hesla za odstoupení Merkelové.
Pokaždé však nejsou záměry Moskvy tak očividné. Rusko také úzce spolupracuje s elitou kritiků společenských poměrů na Západě. Ultrapravicoví, národně a autoritářsky naladění aktivisté vidí v Rusku vzor, což se Putinovi hodí do krámu. Ne náhodou zní jedno z hesel Pegidy: „Merkelová na Sibiř, Putin do Berlína“. Mnoho z Putinových podporovatelů je však jednoduše koupených, dodává bývalý ruský novinář.
„Evropská buržoazie nám sama prodá provaz, na kterém ji oběsíme“
Eidman kritizuje bezelstné a důvěřivé západní podnikatele, kteří jsou pro brzké zrušení protiruských sankcí, aniž by Rusko bylo nuceno učinit nějaké ústupky. Ti podle něj myslí jen na rychlý zisk, přičemž si ještě navíc myslí, že tím chrání západní hospodářství. „Přitom jen pomáhají Putinovu režimu se ekonomicky stabilizovat,“ vysvětluje Eidman. Už Lenin přitom říkal: „Evropská buržoazie nám sama prodá provaz, na kterém ji oběsíme.“
Německá spolková vláda se však mezitím na fenomén informační války zaměřila. Jak informoval Huffington Post i další média, zaúkolovala vláda v Berlíně tajné služby, aby se zaměřily na poslední dobou stále více se šířící falešné informace.