Být politikem není úplně jednoduchá věc, ale být bývalým politikem může být ještě složitější. Jak se zdá, zemí, kde je to úplně nejtěžší, je Brazílie. Za necelé tři poslední roky skončil ve vězení jeden prezident, Lula da Silva, jedna prezidentka, Dilma Rousseff, byla sesazena a před třemi dny (21. 3.) byl zatčen její nástupce Michel Temer. Jako viceprezident se ujal prezidentského úřadu po sesazení Dilmy a 1. ledna 2019 byl nahrazen nově zvoleným prezidentem Jairem Bolsonarem. Ten má také problémy, ale zatím nebyl obviněn z korupce jako jeho předchůdci.
Prezident Lula da Silva byl svého času zdaleka nejpopulárnějším politikem Brazílie a do jisté míry jej respektovali i stoupenci opozice. Některé občany občas popuzovala jeho manželka, která se jednou nechala vyfotografovat ve sněhobílých plavkách s rudou hvězdou na prsou, ale to byla jen bagatela. Lula dokázal umravnit i venezuelského hrdinu Cháveze, když si v Brazílii počínal až příliš jako doma. Po určitý čas vedl zemi i k ekonomickému úspěchu. Skandály kolem něj (třeba v důsledku korupčního jednání ministra financí) se ho netýkaly, nikdo mu nevyčítal ultralevicové přátele, milovali jej odboráři i mnoho politicky neangažovaných občanů. Do vězení jej dostala až akce zvaná „Myčka“ (Lava Jato).
Myčka myje vskutku důrazně a pokouší se vyčistit veřejný prostor a politiku od korupčníků a kšeftařů s politickým vlivem. Ne snad že by se Brazílie stávala postupně vzorem pro ostatní státy, ale někdejší mocní mají důvody se bát. Především dlouhé paměti úřadů a odhodlání soudce Sergia Mora. Ten řídil několik případů Myčky, ale dnes je ministrem spravedlnosti, a tak se objevily dohady, že Myčka nejspíš poleví ve svém entusiasmu.
Nepolevila. Do São Paula dorazila speciální jednotka, která vyzvedla z jeho domova M. Temera a převezla jej s dalšími osmi obviněnými do vězení v Riu de Janeiru. Údajně za podíl na korupci spojené se stavebními pracemi v místě jménem Angra dos Reis poblíž Ria de Janeira – staví se tam jaderná elektrárna. Jedna firma tolik stála o zakázku, že prý jiné firmě, vlastněné blízkým společníkem M. Temera, zaplatila 300 000 USD.
Prý to ale bylo jinak a zatčení Temera je jen projevem skrytého boje mezi Nejvyšším federálním soudem a Federální prokuraturou. Temer, který pobývá v poměrně skromné cele (nemá například televizi) v pátek odmítl vypovídat a celou aféru označil za politicky motivovanou.
Kdo ví, třeba to tak je, třeba ne. Na podobné situace a výroky jsme zvyklí i u nás. Dokonce i uváděné finanční částky u nás už dosáhly brazilských rozměrů. Co se liší podstatně, je rychlost jednání všech zúčastněných institucí, a výše trestů. Exprezident Lula dostal dva tresty a celkem má sedět 35 let. Nedali mu propustku ani na pohřeb vlastního bratra.