Brazilský zdravotnický orgán Anvisa v pondělí pozdě večer prohlásil, že nedoporučí dovážet vakcínu Sputnik V vyvinutou Ruskem. Potřeba vakcín v Brazílii je naléhavá: sužuje ji jedno z nejhorších ohnisek nákazy na světě, jehož hnacím motorem je vysoce nakažlivá varianta viru P.1. Přesto i za této situace zdravotnická autorita s nasazením Sputniku V nesouhlasí.
O vývoji referoval v pondělí web Nytimes.com. Podle něj úřad Anvisa však prohlásil, že na Sputniku V nebyly provedeny důležité bezpečnostní testy a že přetrvávají otázky ohledně vývoje, bezpečnosti a výroby vakcíny.
Údaje o účinnosti vakcíny byly „nejisté“, uvedl Gustavo Mendes Lima Santos, manažer orgánu Anvisa pro medicínu a biologické produkty. V dlouhé prezentaci se toto rozhodnutí vysvětluje. Prezentace uvedla, že existují „zásadní otázky“, které zůstaly nezodpovězeny, včetně obav z možných nežádoucích účinků, jako je srážlivost krve.
Oficiální účet na Twitteru Sputnik V v pondělí v sérii tweetů v portugalštině odmítl tvrzení, že vývojáři vakcíny sdíleli s Anvisou „všechny potřebné informace a dokumentaci“. V dalším tweetu se uvádí, že rozhodnutí „má politickou povahu“ a „nemá nic společného s přístupem k informacím či vědě“ a tvrdí, že Spojené státy přesvědčily Brazílii, aby schválení zamítla.
Rusko používá Sputnik V ve své hromadné očkovací kampani a vakcína byla schválena pro nouzové použití v desítkách dalších zemí. Její uvedení do provozu se zapletlo do politiky a propagandy, přičemž prezident Vladimir V. Putin oznámil souhlas s jejím použitím ještě před zahájením poslední fáze testování. To bylo celé měsíce předmětem kritiky západních vědců.
V Evropské unii zdravotnický orgán EMA vakcínu Sputnik V teprve podrobuje zkoumání, protože o její schválení ruský výrobce požádal s velkým zpožděním.