Brazilská zdravotní agentura odmítla povolit dovoz Putinovy vakcíny Sputnik V, kterou u nás marketingově zajišťuje prezident Miloš Zeman. K zákazu brazilský lékový regulátor sáhl kvůli obavám o kvalitu a bezpečnost preparátu. Na online tiskové konferenci vysvětlila brazilská „regulační agentura pro zdraví“ (Anvisa) své rozhodnutí tím, že dokumentace od některých ruských výrobců vakcíny Sputnik V ukazuje, že jedna z jejích dvou dávek obsahuje adenoviry schopné replikace. Což je potenciální nebezpečí pro příjemce vakcíny. Píše o tom s obrovskou pozorností celý biologický odborný tisk – výrobce vakcíny předvedl tanec jak z televizní komedie.
Výhrady proti vakcíně Sputnik V byly naprosto racionální: Vakcína není schválená EMA, Evropskou lékovou agenturou, testy probíhaly v zemích, ve kterých nelze zajistit kvalitu sebraných dat (například Bělorusko), a Rusko by navíc, díky typické národní kvalitě, nebylo schopné udržet při výrobě ty standardy, které měly pro šarže na testování vakcíny. V Brazílii se teď ukázalo, že to nebyly zbytečné obavy.
Vektor a vehikl
Vakcín dnes existuje řada technologicky úplně odlišných typů. Původní předvědecká vakcinace v Indii, známá asi tisíc let, i počátky vakcinace v Evropě užívaly nejjednodušší (a nejrizikovější) typ. Očkovaly oslabeným či umrtveným virem. Předvědecká vakcinace proti variole, černým neštovicím, se dělala přimáčknutím jedné pořádně zaschlé „neštovice“, stroupku strženého z vředu nemocného a vysušeného na slunci, na kůži na ruce. Udělal se vřídek, jizvička, imunita se díky kontaktu s mrtvým či polomrtvým virem vytvořila, ale očkovaný neštovicemi neonemocněl. Pak se očkovalo rozdrcenými kousky těch virů, a pak už přišly na řadu nejmodernější technologie.
Vakcíny jako Pfizer – typ mRNA, a vakcíny vektorové. Jako AstraZeneca či Sputnik. Slovo „vektor“ zde označuje něco, co by bylo srozumitelnější nazývat slovem (odvozeným od stejného latinského základu) vehikl. Transportér. Kousek bílkoviny, spike proteinu, kterou koronavirus používá pro průnik do lidských buněk, je při výrobě vakcíny vložen do jiného, živého viru. Používá se adenovirus, což je virus, se kterým jsme všichni opakovaně ve styku, a který vyvolává „nachlazení“ či „virózu“. Do něj – jako do vehiklu – se vloží ten spike protein koronaviru, adenoviru se naopak uberou ty kousky jeho vlastního genetického kódu, které zajišťují jeho množení, replikaci, a vakcína je hotová. Píchnou ji pacientovi, adenoviry dovezou spike protein koronaviru, proti kterému se má vytvořit nová imunita, a je hotovo. Ale protože jsou adenoviry zcela běžné a bílé krvinky lidí se silnou imunitou s nimi mohou zatočit tak rychle, že očkovaný nestačí vytvořit imunitu na ten „vezený“ kus koronavirového kódu, v první dávce se užije jeden a v druhé dávce druhý druh adenoviru. Je jich víc. Užívají se lidské adenoviry (Sputnik) či šimpanzí (AstraZeneca).
Zase ubližují Rusům!
No a nyní se v Brazílii stalo to, co se (alespoň podle nás, kteří v Rusku někdy byli) stát muselo. Nějakej tukan se na něco vy***l. Vakcína používá dva různé adenoviry, které způsobují nachlazení, k dodání genu pro špičkový protein SARS-CoV-2, virus, který způsobuje covid-19. Oba mají být zbaveni klíčového genu, který jim umožňuje replikaci. Ale protože Rusko – adenovirus zapomněli umrtvit, znemožnit jeho replikaci. Live Science cituje: „Data, která jsme vyhodnotili, ukazují přítomnost replikujícího se viru.“ Řekl Gustavo Mendes, generální ředitel Anvisa. Anvisa by podle něj vakcínu nepřijal bez dalších studií, které by prokazovaly, že je bezpečná. Takže při očkování tím Sputnikem v Brazílii může člověk – vedle nutných a žádoucích důsledků tvorby imunity, až dvoudenní únavy a nevolnosti – ještě chytit „nachlazení“, případně „slabou virózu“. Což, když se sejde dohromady, může být pro ne úplně zdravého starého člověka problém. Rusové začali okamžitě protestovat, vyhrožovat Brazílii žalobami, a všeobecně vyvádět, jak jim zase všichni křivdí, a to nejen v Severní, ale už i v Jižní Americe! Už nejen strýček Sam, už i strýček Samelito! Ale co si s tou skutečností počne česká proruská vlivová mediální klika, to společenství tělesně i duševně krásných lidí, jako jsou pan Veselý, pan Plesl či Václav Klaus starší?
Stranický tisk nesmí mlčet!
Pochybnosti kolem Sputniku jsou od samého počátku, kdy Rusové dlouho vůbec nejevili snahu Sputnik v EU nechat schválit EMA. A vzhledem k vynikající a vyhlášené ruské kvalitě, disciplíně, přesnosti a pořádku je samozřejmé, že by Sputnik – i kdyby jej EMA schválila – byl přijatelný jen tehdy, kdyby byl vyráběn jinde. Třeba i v Indii – pod přísným dozorem evropských a amerických farmafirem. Dokud jej vyrábějí Rusové, je třeba extrémní ostražitosti.
Došlo však k zapeklité situaci: Ač je Sputnik krajně podezřelý, jeho nákup by prostřednictvím „vakcinační diplomacie“ více navázal Českou republiku na Moskvu a učinil by Rusko pro naše občany přijatelnějším bez ohledu na to, že zde ruští vojáci nejprve dvacet let zemi okupovali, a před pár lety nám vyhodili do povětří muničák. A posílení vazeb na Rusko je jak v zájmu pana Babiše – de facto šéfa Jaroslava Plesla – a Miloše Zemana, který v tom hraje s Babišem. Tedy politiků, se kterými má radní ČT Veselý dle jeho rozhovorů až foglarovsky krásná přátelství. Proto se k tématu Sputnik – kromě Vrbětic – samozřejmě vyjádřil i mediální dům „Studio Hlavák“, studio v areálu pražského Hlavního nádraží mezi kolejemi a magistrálou. Studio, odkud vysílá pan Veselý své útoky na Radu ČT a všechny politické subjekty, které jsou v opozici k Babišovi a Zemanovi. Takže před nedávnem proběhl na kanále radního Veselého jeho dojemný rozhovor s šéfredaktorem Babišovy MF Dnes, a týkal se přesně toho, o čem je celý současný brazilský skandál kolem zákazu Sputniku.
Pánové probrali pro XTV i MF Dnes standardní agendu: Miroslava Němcová chce válku. Běhala za Klausem jako ocásek. Bude válka. Biden chce zabíjet. Vstoupit do ODS je jako vstoupit do Strany zelených, dí pan Plesl. A chválí Pavla Béma a Václava Klause. „Ta ženská se neštítí ničeho,“ dí radní Rady veřejnoprávní ČT pan Veselý na adresu Miroslavy Němcové. Nenávist k ženám je u toho gentlemana opravdu pozoruhodně rozvinutá. Pánové dále zpochybňují a zesměšňují vrbětický výbuch, a pak nahrává pan Veselý na smeč. „Saský premiér chce 30 milionů dávek Sputniku,“ dí naléhavě. Plesl odpovídá: „No, to jsou Němci.“ Veselý (špatně hraný údiv): „Oni chtějí Sputnik, vždyť je životu nebezpečný…“
Plesl: „Nechtějí vyhošťovat ruské diplomaty kvůli Vrběticím a chtějí Sputnik. Němci mají Rusy rádi. Se Sovětským svazem před válkou podepsali dohodu o neútočení, ne? (míněn pakt Molotov–Ribbentrop, tedy Stalin–Hitler, pozn. aut.) Jednou zaútočí Němci, jednou zaútočí Rusové, no. Plynovod, a teď tady máme Sputnik. Ale oni si ho budou sami vyrábět. Oni si ho nechají schválit evropskou agenturou pro medikamenty a budou to tady chrlit do Evropy a všude a možná i do Ruska. Bude to mít německý certifikát,“ děl přezíravě Plesl, jako by mluvil o nějakém úplném nesmyslu, který tedy bude naplněn, přestože jde o pouhou formalitu. Ne, rozdíl mezi německou a ruskou kvalitou není formální.
Evropská zpráva konstatovala, že přestože předal Agrofert pan velkouzenář a premiér Babiš fondům, de facto jej stále kontroluje. Pan Plesl proto dle mého názoru nehovořil jako novinář, ale plnil roli ze scénáře zaměstnance holdingu. Říkal, co potřebuje Andrej Babiš. Proto se nemůžeme divit, že podle svých slov nechápe elementární jevy. Ano, přesně tak – až bude Sputnik schválený EMA a vyráběný v Německu, nebude důvod jej neužívat. Ale on schválen není a vyrábějí ho v Rusku. Pan šéfredaktor žvatlá – zesměšňuje skutečnost, že lidé nejen v ČR, ale na celé planetě skutečně zcela oprávněně více věří německým výrobkům než ruským. Jde o neúprosný proces stárnutí tak neúprosně rychle, že si pan Plesl skutečně neuvědomuje, že – například – nikdy neviděl žádný ruský počítač či mobil?
Následně si s panem radním Veselým pan šéfredaktor Plesl dělal srandu z diverzní akce ruské armády ve Vrběticích, při které ruští vojáci zabili dva naše lidi. Jejich pozůstalí se jistě vtípkům Jaroslava Plesla zasmáli.