Předseda Evropské rady, bývalý polský premiér Donald Tusk zveřejnil svou verzi okolností, za kterých vyklíčila zkáza jménem brexit. Vyplývá z ní, že na počátku nynějšího chaotického odcházení Velké Británie z Evropské unie stálo přízemní stranické politikaření a tragicky chybný odhad toho, jak dalekosáhlé důsledky může mít.
Ptal jsem se Davida Camerona: Proč jste rozhodli o tom referendu, je to tak nebezpečné, hloupé, vždyť víte… a on mi řekl,… že jediným důvodem byla jeho vlastní strana,“ řekl Tusk v rozhovoru pro britskou BBC, který se má objevit na obrazovkách tento měsíc. „Řekl mi, že se cítil být v klidu, protože si myslel, že neexistuje riziko referenda, protože jeho koaliční partner – liberálové – nápad na jeho vyhlášení zablokují. Ale pak se stalo to, že překvapivě vyhrál a neměl žádného koaličního partnera. Takže Cameron se stal nakonec obětí svého vlastního vítězství,“ dodal Tusk, který referendum označil „za největší chybu“ Cameronova života.
Britský expremiér Cameron referendum o setrvání (nebo odchodu) Spojeného království z EU vůbec poprvé zmínil v roce 2013, když vládl v koalici s proevropskými liberálními demokraty. Chtěl si tak usmířit euroskeptické křídlo uvnitř konzervativců a zároveň získat na svou stranu stoupence stále populárnější Strany nezávislosti Spojeného království – UKIP. Nakonec se stalo to, že konzervativci v roce 2015 volby nečekaně vyhráli a získali i většinu v parlamentu. Cameronovi, který nastoupil do čela vlády, nezbylo nic jiného než dodržet slib a plebiscit vypsat. Britové pak ke zděšení mnohých politiků těsnou většinou 52 procent hlasů rozhodli, že chtějí odejít z Evropské unie. Cameron poté, co vedl neúspěšnou kampaň za setrvání v bloku, odstoupil z funkce.
Někdejší Cameronův mluvčí Craig Oliver Tuskova slova popírá. „David Cameron strávil celou volební kampaň v roce 2015 tím, že dával jasně najevo, že nepovede vládu, která by nevyhlásila referendum,“ napsal na Twitteru. Sám Cameron nedávno zopakoval, že vypsání referenda nelituje. „Byl to slib, který jsem učinil dva roky před volbami v roce 2015,“ uvedl. V rozhovoru s reportérem BBC ale zároveň zdůraznil, že hluboce lituje výsledku plebiscitu. Své nástupkyni v úřadu Therese Mayové vyslovil podporu.
Francouzský deník Le Figaro napsal, že Cameron se od své rezignace snaží vystupovat spíše nenápadně. Opustil politiku, živí se mimo jiné projevy a koupil si luxusní maringotku do své zahrady na západoanglickém venkově, ve které prý zamýšlí sepsat paměti. Na memoáry už má údajně smlouvu na přibližně milion eur. Jejich vydání bylo ale odloženo. Podle britského tisku proto, aby Cameronovy komentáře nenarušily brexitové rozhovory.