Britskou labouristickou poslankyni Jo Coxovou, která usilovala o setrvání Británie v Evropské unii, dnes zavraždili v jejím volebním okrsku. Pravděpodobného útočníka policie rychle zadržela. Kvůli napadení dnes všechny své akce zrušili zastánci i odpůrci takzvaného brexitu (odchodu Británie z EU) a plánovaný proslov na podporu členství v unii odvolal i premiér David Cameron.
Coxovou napadl útočník v severoanglickém městě Birstall nedaleko Leedsu. Podle očitých svědků citovaných zpravodajským serverem BBC „muž v bílé kšiltovce“ střelil poslankyni celkem třikrát. Následně prý vytáhl nůž a zasadil ženě několik bodných ran. Podle místní policie při útoku utrpěl zranění také 77letý muž, který je však mimo ohrožení života.
Krátce po útoku zadrželi policisté ve městě 52letého muže považovaného za útočníka. Podle policejního mluvčího kriminalisté po nikom jiném nepátrají a o motivu činu odmítli spekulovat.
Podle některých britských médií svědci slyšeli muže při útoku křičet Britain First (Británie na prvním místě), což je mimo jiné označení krajně pravicového uskupení, které usiluje o odchod Británie z Evropské unie. Coxová se před nacházejícím referendem angažovala na straně stoupenců setrvání země v EU.
Kampaň podporující setrvání Británie v Evropské unii i kampaň prosazující odchod země z EU dnes kvůli útoku pozastavily všechny své plánované akce. Svůj proslov, který měl pronést na podporu setrvání své země v Evropské unii na Gibraltaru, zrušil také britský premiér Cameron. Na jižní cíp Pyrenejského poloostrova, který je zámořským územím Spojeného království, sice odpoledne dorazil, na twitteru ale oznámil, že shromáždění se konat nebude.
Obyvatelé Gibraltaru si podle průzkumů veřejného mínění přejí zůstat britským územím a v referendu se většina z nich chystá hlasovat pro setrvání Británie v EU.
Cameron označil smrt poslankyně za „tragédii“. Zděšení nad napadením Coxové už vyjádřil kromě premiéra i předseda opoziční Labouristické strany a stranický šéf Coxové Jeremy Corbyn.
Výběr útoků na politiky se smrtelnými následky v Evropě za posledních 30 let:
28. února 1986 – Neznámý vrah zastřelil na stockholmské ulici předsedu švédské vlády Olofa Palmeho. Atentát na populárního, ale často i kontroverzního státníka zmobilizoval vyšetřovatele k největší a také nejdelší pátrací akci v historii Švédska. Smrt 59letého Palmeho ale dodnes objasněna není.
6. května 2002 – Střelným zraněním způsobeným při atentátu podlehl nizozemský krajně pravicový politik Pim Fortuyn. Jeho strana Listina Pima Fortuyna krátce na to získala neočekávaných 26 křesel v parlamentu. Jeho vrah Volkert van der Graaf nepocházel z řad přistěhovalců, proti nimž se Fortuyn vymezoval, ale byl členem sdružení Ofenzivní ekologie. Z trestu 18 let si odpykal dvě třetiny.
12. března 2003 – Srbský premiér Zoran Djindjić podlehl střelným zraněním, která utrpěl při atentátu v Bělehradě. Za atentátem, který zorganizovali členové zvláštních policejních jednotek, stály nejspíše zločinecké skupiny, napojené na předchozí srbské vedení. V procesech s vrahy bylo odsouzeno k mnohaletým trestům odnětí svobody několik lidí.
11. září 2003 – Švédská ministryně zahraničí Anna Lindhová podlehla bodným a řezným zraněním, která utrpěla o den dříve. Útočníkem byl 26letý Švéd srbského původu Mijailo Mijailovic, který byl již předtím stíhaný za napadení, nelegální ozbrojování a výhrůžky smrtí. V roce 2004 ho švédský nejvyšší soud poslal s definitivní platností na doživotí za mříže.
9. května 2004 – Čečenský prezident Achmat Kadyrov nepřežil pumový atentát v čečenském hlavním městě Grozném; k odpovědnosti se přihlásil čečenský polní velitel Šamil Basajev. Ten byl zabit v Ingušsku v červenci 2006, jeho komplicové podle dostupných informací dopadli podobně. Od dubna 2007 je čečenským prezidentem syn Achmata Kadyrova Ramzan.
27. února 2015 – V centru Moskvy byl zastřelen bývalý ruský vicepremiér a vyhlášený kritik Kremlu Boris Němcov. Koncem loňského roku vyšetřovatelé označili za objednavatele vraždy bývalého důstojníka čečenského praporu Sever Ruslana Muchudinova. Advokát pozůstalých ale označil tento krok za manévr, který má odvést pozornost od skutečných viníků z nejbližšího okolí Ramzana Kadyrova. Z vraždy či podílu na ní bylo obviněno pět Čečenců.
16. června 2016 – Britská poslankyně Jo Coxová zemřela poté, co ji v severoanglickém městě Birstall pobodal a postřelil útočník. Podle policie poslankyně v nemocnici podlehla vážným zraněním. Policisté rychle zadrželi 52letého muže, kterého považují za pachatele. Coxová před nadcházejícím referendem podporovala členství země v Evropské unii.