Spojené království je jednou ze zemí, které by v případě katastrofického vývoje války na Ukrajině mohly do země vyslat své ozbrojené síly. V rozhovoru pro Rádio Svoboda to řekl bývalý ukrajinský velvyslanec ve Spojeném království Vadym Prystajko. Spojené království patří mezi země, které podporují Ukrajinu vůbec nejvíce. Už dříve bývalý generální tajemník NATO řekl, že jednotliví členové aliance mohou v rámci diskuse o budoucích bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu souhlasit s vysláním svých vojáků na ukrajinské území.
Prystajko se v rozhovoru vyjádřil k jednomu z argumentů, kterým Ukrajina zdůvodňuje potřebu pomoci. „To, co nyní říká prezident Zelenskyj, je, že pokud nám dojdou síly, vojáci nebo zbraně, které nám nedodáte, budete muset přijmout rozhodnutí o pomoci našim ozbrojeným silám. A některé země k tomuto rozhodnutí přistupují. Velká Británie je jednou z nich,“ řekl bývalý velvyslanec ve Spojeném království.
Západní státy podle něj nikdy nepřipustí přípravy na scénář zahrnující „použití jejich expedičních sil na ukrajinském území“. Na otázku, za jakých podmínek by k tomuto scénáři mohlo dojít, Prystajko bez bližšího upřesnění odpověděl: „Katastrofický vývoj války, pokračování okupace.“
Spojené království patří mezi země, které Ukrajinu po začátku ruské invaze podporují vůbec nejvíce. Podle Kielského institutu pro světovou ekonomiku, který sleduje západní pomoc Ukrajině, Spojené království dodalo Ukrajině jen formou vojenské pomoci přes šest a půl miliardy eur. Dalších šest miliard eur Ukrajině Spojené království dodalo formou finanční pomoci.
Už dříve přitom podobný scénář připustil i bývalý generální tajemník NATO
Anders Fogh Rasmussen. Před summitem NATO v červenci letošního roku prohlásil, že pokud se lídři nedokážou rozhodnout o krocích týkajících se členství Ukrajiny nebo jejích bezpečnostních záruk, existuje jasná možnost, že by některé země mohly podniknout individuální kroky.
„Víme, že Polsko se velmi angažuje v poskytování konkrétní pomoci Ukrajině. A nevylučoval bych, že se Polsko v této souvislosti zapojí ještě silněji na národní bázi a budou ho následovat pobaltské státy, možná včetně možnosti nasazení vojáků,“ řekl v polovině roku Rasmussen, který je jedním z tvůrců projektu bezpečnostních záruk pro Ukrajinu, známého jako Kyjevský bezpečnostní pakt.
Oficiální představitelé aliance a západních zemí opakovaně kategoricky odmítli možnost vyslání vlastních jednotek na Ukrajinu s tím, že by to vedlo k přímé konfrontaci mezi NATO a Ruskem.