Britští rodiče, kteří mají obavy, že jejich dospívající děti by pod vlivem radikálů mohly odcestovat do Sýrie nebo Iráku, budou moci požádat o odebrání jejich cestovních pasů. Počítá s tím nová vládní strategie proti extremismu, kterou dnes představí britský premiér David Cameron.
Smyslem tohoto opatření je narušit proud mladých Britů, kteří se nechávají zlákat ideologií radikálního hnutí Islámský stát, aby se přidali k této skupině, která ovládá značná území na Blízkém východě.
„Nová vládní ‚Strategie proti extremismu‘ je jasným signálem změny, kterou jsme učinili, abychom se postavili této jedovaté ideologii s odhodláním, rozhodností a s cílem vybudovat větší Británii,“ prohlásí britský ministerský předseda podle výňatků z proslovu, které dnes citovala agentura Reuters. Kdokoli, kdo bude odsouzen za trestnou činnost spojenou s terorismem nebo extremismem, nebude směr pracovat s dětmi a se zranitelnými skupinami obyvatel, uvedl prý také.
Cameron již v neděli zveřejnil plán investovat pět milionů liber (184 milionů Kč) na podporu projektů, které budou bránit šíření propagandy extremistických skupin typu IS na internetu i jinde ve společnosti. Další peníze hodlá vláda utratit na projekt v příštích letech. Cílem je vybudovat celonárodní síť organizací, které by bojovaly proti všem formám extremistické ideologie.
List The Wall Street Journal napsal, že od zahájení konfliktu v Sýrii odcestovalo z Británie do Sýrie a Iráku více než 700 Britů.
Zpravodajství
19. 10. 2015
Zdeněk Hřib: Chci vyvrátit mýtus, že nemám rád auta. Jezdím za prarodiči do Slavičína
Zdeněk Hřib: Chci vyvrátit mýtus, že nemám rád auta. Jezdím za prarodiči do Slavičína
ROZHOVOR / O tom, kam chce posunout Piráty, s jakým volebním výsledkem by byl spokojen, proč mu nevadí odchod některých výrazných členů Pirátské strany, a jaké má nyní vztahy s bývalými koaličními…
Rozhovory
Pavel Šmejkal