Doktora Johna Wrighta z Bradford Royal Infirmary zcela zaujala skupina amatérských zpěváků, kteří zažili virové onemocnění se známými příznaky dlouho před prvním zaznamenaným případem COVID-19 ve Velké Británii.
Doktor Wright píše na serveru BBC.com, že epidemiolog je něco jako lékařský detektiv a stejně jako všichni detektivové i on sleduje tři klíčové stopy: člověk, místo a čas.
Když tedy dostal e-mail od obyvatelky z Bradfordu, že ona a její přátelé mohli být nakaženi nemocí COVID-19 už v lednu, tedy téměř dva měsíce před prvním potvrzeným případem přenosu nákazy ve Velké Británii, vydal se po stopě.
Jane Hallová je členkou dvou pěveckých sborů – Voices of Yorkshire choir a All Together Now Community Choir. Jak sdělila, příznaky podobné onemocnění novým koronavirem byly patrné u členů obou sborů už začátkem ledna.
Mezi prvními zpěváky, kteří onemocněli, byla partnerka muže, který se vrátil ze služební cesty do Wu-chanu 17. nebo 18. prosince a dostal ostrý kašel.
„Můj přítel ze sboru onemocněl v polovině ledna. Pak onemocněla moje nejlepší kamarádka Christine a pak během prvního únorového víkendu i já,“ říká Jane.
Pokračovala popisem příznaků.
„Měla jsem v hrdle pocit, jako bych spolkla rozbité sklo, měla jsem vysokou teplotu a bolesti hlavy… Byla jsem naprosto vyčerpaná a celé dva dny jsem prospala, což nikdy nedělám.“
Časem se objevil další příznak.
„Bylo to jako dýchat skrz melasu, usilovně jsem se snažila dýchat a měla jsem pocit, jako by se tu objevila spousta sajrajtu, kterým jsem se snažila prodýchat.“
A ještě Jane zaznamenala další příznak: zhoršený čich. Když už se uzdravovala, navštívila svého přítele Simona, člena komunitního sboru, který byl také nemocný. Udělala pro něj horký nápoj. Když nalila do čaje mléko, tak se srazilo. Zeptala se, jestli mléku něco není. Přítel na to řekl, že ráno mu to udělalo to samé, ale že necítil žádný rozdíl.
Jane prostě popisuje některé z klasických symptomů, které mohou zažít lidé s nemocí COVID-19.
Další zpěvačka z pěveckého sboru, Suzanne Smithová, si vzpomíná, že v lednu uspořádala párty a že se lidé mohli navzájem nakazit záhadnou chorobou tam. Na ni samotnou to dolehlo koncem měsíce. Tehdy však bylo povědomí o novém koronaviru ještě nízké.
Doktor John Wright si je jistý, že se jedná o případy lidí, kteří cestovali do Wu-chanu a byli tam viru vystaveni ještě před oficiálním oznámením čínské vlády. Pak se vrátili a někteří z nich příznaky měli a jiní nikoli. „U všech epidemií, když je začnete sledovat zpětně, zjistíte, že tu byly její případy mnohem dříve, než se myslelo. Vlastností epidemií je, že začínají velmi, velmi pomalu. Jeden nebo dva lidé, pak počet postupně narůstá, a než ho lidský radar zaregistruje, už se epidemie nějakou dobu skrývá těsně pod ním.“