Zanedbali něco ve Spojeném království? Když nechal v pátek večer premiér Boris Johnson najednou zavřít hospody a další zařízení, byl to ústup z dříve vyhlášeného kursu.
Minulý čtvrtek Johnson v živém televizním projevu sdělil, že v zemi se nebudou zavírat školy a rušit sportovní akce jako jinde. Řekl: „Toto je nejhorší zdravotní krize celé generace. Někteří ji přirovnávají k sezonní chřipce. To bohužel není správně. Vzhledem k nedostatku imunity je tato choroba mnohem nebezpečnější. A bude se šířit dál. A musím s vámi jednat na rovinu, musím jednat na rovinu s britskou veřejností: mnoho dalších rodin přijde předčasně o své blízké.“
Žádná velká opatření ale jeho vláda v zemi nevyhlásila a tento přístup se lišil od postoje jiných zemí. Důvodem byla představa, že když se nemoc nechá proběhnout, lidé pak proti ní budou odolnější.
Za strůjce strategie „skupinové imunity“ je považován hlavní vědecký poradce vlády Patrick Vallance. Podle něj je třeba v zemi vytvořit „skupinovou imunitu (herd immunity), aby se země nemohla nakazit v budoucnu“, cituje ho list The Financial Times.
Vallance soudil, že se nedá zabránit tomu, aby se nakazili všichni. Pro Sky News řekl, že odborníci odhadují, kolem 60 procent populace Spojeného království (která činí 66 milionů lidí) musí dostat koronavirus, aby se získala imunita. V dalším rozhovoru pro BBC vyjádřil názor, že „když něco tvrdě, velmi tvrdě potlačíte, tak jak ta opatření uvolníte, vrátí se to zpět ve špatnou dobu“.
Jenže pak přibývalo případů nakažených a lidé nedbali na to, že by se měli chovat zodpovědně dobrovolně. Dvě stovky britských vědců bylo radikálně proti a před týdnem v sobotu sepsali proti vládnímu postupu petici. V zemi je k 21. březnu zjištěno 3983 nakažených, 177 mrtvých a 65 uzdravených.
Navíc se na veřejnost dostaly tajné dokumenty vládní agentury Public Health England. Podle zprávy, která má sloužit jako instruktáž pro pracovníky Národní zdravotní služby (National Health Service, NHS), může koronavirová pandemie trvat až do jara 2021. Při dosavadním přístupu by se mohlo v zemi koronavirem nakazit až 80 procent lidí, tedy čtyři obyvatelé z pěti. V nemocnicích by skončilo možná až 7,9 milionu lidí a počty mrtvých by mohly dosáhnout statisíců.
Tísnivě působila i vize, jak dlouho bude všechno trvat.
„Když lidé uslyší, že to bude trvat 12 měsíců, budou nejspíš naštvaní a vystrašení. Rok je přitom zcela věrohodná doba. Toto číslo ale není dostatečně pochopeno. Myslím, že výskyt bude klesat v létě, koncem června, ale vir se vrátí v listopadu, podobně jako například sezónní chřipka. Myslím, že tu bude navždy, ale časem se stane méně závažným, v souvislosti se zvyšující se imunitou,“ řekl pro The Guardian profesor medicíny na University of East Anglia Paul Hunter.
To už bylo přece jen moc. Takže po Spojených státech a Německu nakonec od volnějšího přístupu couvlo i Spojené království.
Od pátečního večera vláda vyhlásila uzavření hospod, barů a podobných nařízení. Poslední zemí, která chce koronaviru čelit při zachování dosavadního stylu života, je Nizozemsko.