Čerstvě korunovaný britský král Karel III. a jeho manželka královna Camilla z balkónu Buckinghamského paláce zamávali tisícům lidí, kteří se zde navzdory dešti sešli, aby přihlíželi jejich slavnostnímu dni. Při tradičním výstupu na balkón Karla a Camillu doprovázeli další členové královské rodiny, včetně prince Williama, jeho manželky Kate a jejich dětí prince George, princezny Charlotte a prince Louise.
Králův druhorozený syn princ Harry, který se odstěhoval do Spojených států, se vystoupení na balkónu nezúčastnil, protože již nevykonává královské povinnosti. Davům nezamával ani králův bratr princ Andrew, který se v roce 2020 stáhl ze své oficiální role v návaznosti na obvinění ze sexuálního zneužití nezletilé.
Královská rodina z balkónu přihlížela zhruba dvouminutovému vojenskému přeletu, kterého se za silného deště zúčastnily vrtulníky a letadla královského letectva (RAF).
Původně plánovaný šestiminutový přelet byl kvůli nepříznivému počasí na poslední chvíli omezen, mělo se ho zúčastnit téměř 60 letadel, od ikonických spitfirů z druhé světové války po moderní stíhačky.
Karel i Camilla byli v sobotu korunováni arcibiskupem z Cantebury Justinem Welbym ve Westminsterském opatství. Starobylému ceremoniálu uvnitř přihlíželo přes 2000 vybraných hostů, včetně zahraničních představitelů a prostřednictvím obrazovek miliony diváků z celého světa.
Královský pár po obřadu přivítaly jásající davy podél trasy rozsáhlého slavnostního průvodu, jehož cesta vedla přes vládní čtvrť Whitehall a Trafalgarské náměstí zpět do Buckinghamského paláce. Součástí průvodu byla jedna z největších vojenských přehlídek, jaká kdy byla ve Spojeném království uspořádána.
Tisíce vojenských jednotek, které prošly Londýnem v korunovačním průvodu krále Karla III., poté pozdravily svého vrchního velitele na trávníku Buckinghamského paláce. Vojáci sundali čepice a třikrát provolali slávu nově korunovanému králi a královně Camille, kteří vše sledovali z vyhlídky nad palácovými zahradami.
List The Guardian sobotní ceremoniál hodnotí jako symbolický začátek nové královské éry v Británii a osobní naplnění pro muže, který strávil více než sedm desetiletí čekáním na trůn.
Hrdé vyjádření naší historie
Karlovi III. už pogratuloval český premiér Petr Fiala (ODS). „Rád vzpomínám na naše setkání v Brně a Londýně. V roce 2010 jsem mu jako rektor předal Velkou zlatou medaili Masarykovy univerzity,“ napsal na twitteru a přiložil společnou fotografii. „Přeji Karlu III., jeho rodině a Velké Británii vše dobré,“ doplnil ministerský předseda.
„Dnešní korunovace je okamžikem mimořádné národní hrdosti. Žádná jiná země by nedokázala předvést tak oslnivou podívanou,“ napsal na twitteru britský premiér Rishi Sunak. „Není to však jen podívaná. Je to hrdé vyjádření naší historie, kultury a tradic. Je to živá ukázka moderního charakteru naší země. A ceněný rituál, díky němuž se rodí nová éra,“ dodal. Kensingtonský palác na twitteru sdílel video zachycující atmosféru v ulicích a korunovační přípravy.
Pavel se na korunovaci těšil
Do Velké Británie dorazil také český prezident Petr Pavel. Při pátečním vystoupení na české ambasádě v Londýně novinářům řekl, že je rád, že se může zúčastnit sobotní korunovace britského krále Karla III., protože je to první událost svého druhu po 70 letech. Pavel v pátek zavítal i do Buckinghamského paláce na recepci pořádanou králem. S Karlem III. měl možnost prohodit několik slov, sdělil při následném brífinku.
„Samozřejmě se těším, protože je to první taková událost po 70 letech, a ty, které jsem měl možnost tady navštívit, tak byly většinou smutné,“ řekl prezident. „Protože se jednalo o pohřeb princezny Diany a z dálky jsem sledoval i pohřeb královny Alžběty II. Teď je to přece jenom záležitost, která je mnohem veselejší, takže opravdu se na to těším,“ pokračoval.
Pavel se ke korunovaci vyjádřil při setkání s potomky československých vojáků, kteří během druhé světové války působili v Británii. Po této akci jej vpodvečer čekala recepce v Buckinghamském paláci se stovkami hostů z řad světových politických lídrů či zahraničních královských rodin.
„Řekl bych, že tolik modré krve na jednom místě jsem ještě neviděl,“ komentoval Pavel akci v královském sídle, když v pátek večer dorazil na setkání s krajany v restauraci Bohemia House. „Když jsme se tam shromáždili, seznámili se spoustou představitelů monarchií evropských i mimoevropských, tak přišel král Karel III. a během asi půlhodinky se tam se všemi pozdravil, i s námi, a pak pokračoval dál,“ popisoval průběh recepce.
Při zmínce o Česku zazářil
Britský král podle něj při zmínce o České republice zazářil a vzpomínal na své návštěvy Česka. „Tak jsem mu akorát řekl, že u nás bude vždy vítán… Pozval jsem ho, samozřejmě,“ dodal prezident. Novinářům také sdělil, že na recepci mluvil s první dámou Ukrajiny Olenou Zelenskou nebo s belgickým králem Filipem.
V sobotu dopoledne zamířil Pavel se svojí ženou Evou do Westminsterského opatství. „Já mám k Velké Británii možná trochu sentimentální vztah, protože jsem tady strávil dost velkou část svého života… A proto všechno, co se týká Velké Británie, beru tak trochu osobně. Takže jsem rád, že u toho mohu být,“ popsal své pocity před korunovací prezident Pavel.