Britská vláda by měla co nejdříve zahájit rozhovory o vystoupení své země z EU podle příslušného článku unijní smlouvy. Do Londýna to dnes ze svého lucemburského jednání vzkázali ministři zahraničí ostatních států Evropské unie. Podle slovenského ministra Miroslava Lajčáka mají ostatní státy unie „velký problém“ s oznámením britského premiéra Davida Camerona, který chce začátek rozhovorů nechat až na svého nástupce.
„Chtěli bychom co nejdříve začít s transparentním vyjednáváním. Velká většina států míní, že nejistota nesmí trvat moc dlouho,“ řekl novinářům Bert Koenders, ministr zahraničí Nizozemska, do konce měsíce stále ještě předsednické země EU.
Holanďany ve druhé polovině roku jako předsednická země střídají Slováci. „Teď potřebujeme právní jistotu a politickou vizi,“ poznamenal po neformálním obědě, při němž se věcí ministři zabývali, slovenský ministr Lajčák. Vyjasnit je podle něj co nejdříve, jaké budou dopady vystoupení na občany i podnikatele.
Unie ani Británie nechtějí podle slovenského ministra rozhovory protahovat. Cameron dnes oznámil, že k říjnu skončí v premiérské funkci a dal také najevo, že spustit rozhovory o vystoupení podle článku 50 unijní smlouvy by měl až jeho nástupce. Rychlý začátek rozhovorů žádali ve společném prohlášení také šéfové Evropské komise, Evropské rady a europarlamentu.
Podle českého ministra Lubomíra Zaorálka britského rozhodnutí všechny další země EU litují. „Ale zároveň je to neodvolatelné a odchod Británie je nevyhnutelný. Teď je třeba, aby ten odchod byl řádný, podle jakýchsi pravidel… a aby proběhl co nejdřív,“ řekl novinářům český ministr.
Není podle něj možné komplikovat fungování EU tím, že se všichni budou soustředit jen na vyjednávání s Londýnem. Zaorálek připomněl trvající migrační krizi či ekonomickou a sociální situaci a potřebu řešit tyto problémy tak, aby evropští občané mohli unii důvěřovat.
Nizozemský ministr zdůraznil význam evropské integrity. „Je důležité, že jsme všichni prohlásili – chceme lepší Evropu, ne Evropu roztrhanou nacionalismy,“ upozornil Koenders. Britský odchod je podle něj významná ztráta, ale nikoliv konec Evropy.
Všichni v EU podle něj chápou, že Londýn kvůli vnitřní politické dynamice potřebuje určitý čas. „Ale je tu jasné přání ten proces urychlit. Legálně a politicky je to na britské vládě,“ zdůraznil Koenders.
Britský ministr pro Evropu David Lidington dnes podle Zaorálka na jednání vysvětloval, že premiér Cameron nemá mandát k žádosti o vystoupení z EU a začátku jednání. „Naše představa je, že by to udělat měl,“ řekl Zaorálek. Jménem visegrádské skupiny, tedy také Polska, Slovenska a Maďarska, dal prý také najevo, že Británie musí respektovat podmínky unie. „Není možné, aby Británie si žádala vstup na trh EU a zároveň prosazovala omezení pro pohyb pracovních sil a podobně,“ vysvětlil.
O výsledku britského referenda budou příští úterý a středu diskutovat také prezidenti a premiéři evropských zemí. Zaorálek, stejně jako někteří další zástupci členských zemí, nevyloučil ani svolání mimořádného unijního summitu v červenci. Tuto myšlenku podpořil v Rakousku také premiér Bohuslav Sobotka.