
Vojáci s Javelinem na cvičení v Estonsku v roce 2016. FOTO: Lauren Harrah / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
FOTO: Lauren Harrah / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Využívání ruské taktiky boje při používání západních zbraní a dalšího vybavení vyčítají někteří důstojníci NATO ukrajinské armádě. Mělo vést k neúčelnému využívání jejich drahocenných zbraní a vybavení. Někdy ale Západ může za ztráty na ukrajinském bojišti sám. Tak tomu mělo být v případě letounu F-16, který měli obránci omylem sestřelit krátce po jeho nasazení na Ukrajině. Pilot nepřežil. Jak nyní vyšlo najevo, americká administrativa odmítla poskytnout Kyjevu klíčový informační systém, který mohl letadlo i pilota zachránit.
NATO má rozpory s Kyjevem ohledně jeho taktiky na bojišti, píše britský list The Sunday Telegraph s odvoláním na své zdroje z prostředí armády. Podle těch prý Ukrajina využívala některé Západem poskytnuté zbraně nehospodárně.
Neúcta k západnímu luxusu
Řeč má být mimo jiné o protitankových kompletech Javelin a NLAW. Ukrajinští bojovníci je prý používají, jako by to byla RPG, laciné protitankové zbraně východní provenience. Jedna raketa NLAW přitom stojí desetinásobek toho co RPG, tedy asi 20 tisíc liber (600 tisíc korun, pozn. red.).
Britové měli těchto zbraní na frontu dodat tisíce. Ukrajinci z nich prý střílejí masově namísto precizních útoků, pro které jsou určeny. Podle citovaného vojáka měli Ukrajinci poslat Britům video s ukázkou vhodného využití jejich zbraní. Namísto toho záběry zachytily ukrajinské vojáky odpalující najednou salvu pěti nebo šesti raket NLAW na ruské pozice. Každá takováto salva stojí sto tisíc liber (přes tři miliony korun, pozn. red.), konstatovali trpce Britové.
Problém podle nich spočívá v odlišném stylu boje. Zatímco NATO preferuje kombinovaný systém válčení, jenž vyžaduje koordinované a účelné zapojení všech složek do bojových operací najednou, Ukrajinci se pod tlakem války do jisté míry vrátili k ruskému systému kvantity. Ten zasypává nepřítele značným množstvím laciné munice. Potíž má být v tom, že Ukrajinci dělají totéž s využitím extrémně drahých západních zbraní určených pro chirurgicky přesné údery.
Britové píšou, že Ukrajinci nikdy neměli dostatek času k tomu, aby se pokročilou taktiku NATO naučili. Výcvik, který v koncentrované podobě zabere dlouhé měsíce, byl pro jejich potřeby zkrácen na dvoutýdenní kurz.
Samotní ukrajinští vojáci ostatně prý mnohdy ani nechtěli přejímat západní taktiku. Tvrdili, že je pro použití na jejich bojišti zcela nevhodná a že jejich instruktoři ho koneckonců ani neviděli. Spory to prý byly někdy natolik intenzivní, že došlo až na výhrůžky násilím.
Někteří britští vojáci prý rovněž nabyli dojmu, že Ukrajinci zacházejí lehkovážně s poskytnutou výzbrojí, ta nebyla stažena včas z linie a zmocnili se jí Rusové. Řeč má být o opuštěných řídicích kompletech (CLU) pro raketové systémy Javelin v ceně přes 80 tisíc liber (2,4 milionu korun) za kus. Ty mohly být opakovaně používány. Spolu s raketami a další drahocennou výbavou však údajně padly do rukou postupujících Rusů, kteří se tím nezapomněli pochlubit na sociálních sítích.
Sestřelím si ho sám
V některých případech si ale patrně na problémy zadělávají spojenci sami, a to polovičatostí, s níž pomoc poskytují. Poskytnuté vybavení bylo často zastaralé či vyžadovalo opravy a úpravy. Očekávání Západu prý naopak byla maximalistická. Ukrajinci již poukazovali na to, že třicítku amerických tanků Abrams dostali bez pancíře z ochuzeného uranu, navádění dodaných raket a granátů mnohdy neuneslo ruské rušení GPS signálu a řešili i řadu dalších těžkostí.
Americký list The Wall Street Journal píše o tom, že zabránit se mohlo i srpnové nehodě ukrajinského letounu F-16, která stála život pilota Oleksije Mese, zvaného Moonfish. Toho podle zdrojů deníku pravděpodobně sestřelila z ukrajinského nebe ukrajinská protiletecká obrana, zřejmě protiraketový systém Patriot.
„Když letouny F-16 dorazily na Ukrajinu, Bidenova administrativa zadržela klíčovou technologii, která pomáhá pozemní protivzdušné obraně rozlišovat mezi přítelem a nepřítelem,“ napsal americký deník.
Jedná se o taktickou síť zvanou Link 16, která v reálném čase poskytuje informace o poloze všech členů sítě, tedy letadel, pozemních jednotek, protivzdušné obrany i velení. „Viditelnost činí operace bezpečnějšími pro spojence a smrtonosnějšími pro nepřítele,“ píše list. A právě touto klíčovou informační sítí Ukrajinci nedisponovali, když došlo k sestřelu zmíněného letadla, jehož cena se pohybuje mezi 40 a 50 miliony dolarů, tedy okolo jedné miliardy korun.
Ukrajinská strana zdůrazňuje, že je v ruském zájmu vytvářet dojem nehospodárného zacházení s poskytnutou západní pomocí vzhledem k tomu, jak důležitou roli hraje pro schopnost Kyjeva bránit se jejich agresi.
Mnoho expertů potvrzuje, že ruská propaganda dlouhodobě usiluje o to, aby západní pomoc byla líčena jako neefektivní či vyplýtvaná. Činí tak proto, aby proudila na Ukrajinu co možná nejméně. Západní zbraně totiž tvoří do značné míry páteř ukrajinské armády, která již tři roky úspěšně zadržuje plnohodnotnou ruskou agresi. Reakci na jeden takový pokus si můžete přečíst například zde.