Pomoc Ukrajině, která je stále pod útokem okupačních vojsk Vladimira Putina, nekončí. Naposledy se jako velcí spojenci napadené země ukázali Britové. Ti totiž poslali Ukrajincům mimo jiné superrychlé střely, jejichž pomocí začali vojáci likvidovat ruské vzdušné síly. Zprávu z deníku The Sun potvrzuje ruská agentura TASS. Ta uvádí, že ze Spojeného království míří na Ukrajinu britské dělostřelecké a protilodní systémy dalekého dosahu.
Jak informuje britský deník The Sun, dodávka zbraní ze Spojeného království vyvolala na ruské straně velkou vlnu nevole. Kreml dokonce obvinil Velkou Británii z eskalace napětí, které může vyústit v konec vyjednávání o zastavení bojů.
„Všechny dodávky zbraní jsou destabilizující. Zhoršují situaci a činí ji ještě krvavější. Podle všeho se jedná o nové, vysoce přesné zbraně,“ sdělil podle tiskové agentury TASS ruský velvyslanec v Británii Andrej Kelin. „Naše ozbrojené síly je samozřejmě budou považovat za legitimní cíl, pokud se tyto dodávky dostanou přes ukrajinskou hranici,“ dodal. Lze tak předpokládat, že Rusové budou na konvoje převážející zbraně útočit.
Britský ministr Ben Wallace je však přesvědčen, že pomoc Ukrajině má pokračovat, a do Kyjeva poputují i další zbraně. Mimo jiné by se mělo jednat o protilodní střely, posílit by mělo i dělostřelectvo. Protitankové střely již Spojené království bránícím se Ukrajincům dodalo.
Podle Kelina jsou však „chybná rozhodnutí tohoto druhu velmi nebezpečná, protože mají za cíl rozdmýchat konflikt“. Velvyslanec si také myslí, že britská aktivita může na Rusy zapůsobit tak, že přestanou vyjednávat o podmínkách ukončení války.
Spouštěčem slovní roztržky mezi britským a ruským diplomatem se stalo sestřelení vrtulníku okupačních sil střelou, kterou na Ukrajinu dodali Britové. Likvidace ruského bitevního vrtulníku Mi-28N raketou Starstreak se stala hitem na sociálních sítích a ukazuje, že nové zbraně mohou skutečně pomoci proti ruským agresorům.
Starstreak je nejrychlejší střelou země-vzduch na světě. Tento protiletadlový raketový komplet s účinným dostřelem 0,3–7 km byl vyvinutý pro ničení vrtulníků a letounů. Střely vyrobené v Belfastu se po vypuštění rozdělí na tři průbojné projektily, které prorazí pancíř předtím, než vybuchnou bojové hlavice. Střely jsou na cíl naváděny laserovým paprskem, což zvětšuje pravděpodobnost zásahu.
Ukrajinští vojáci již v minulosti cvičili na utajovaném místě s nejlepšími britskými operátory Starstreaku. Cílem intenzivního výcviku bylo připravit je na bojové použití těchto střel pomocí dvou až třítýdenního intenzivního kurzu. Ten nyní využívají proti agresorům z Ruska.