
Britský tank Challenger 2 při střelbě FOTO: Cpl Si Longworth, wikimedia, wikimedia commons / CC BY 4.0
FOTO: Cpl Si Longworth, wikimedia, wikimedia commons / CC BY 4.0
Británie a Ukrajina v sobotu podepsaly smlouvu o půjčce ve výši 2,26 miliard liber (téměř 70 miliard korun), která má podpořit obranyschopnost Ukrajiny. Na síti X to uvedl ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko. Půjčka má být zajištěna výnosy ze zmražených ruských aktiv.
Smlouvu při virtuálním ceremoniálu podepsali Marčenko a jeho britská kolegyně Rachel Reevesová. Stalo se tak u příležitosti sobotní schůzky britského premiéra Keira Starmera a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v premiérově sídle v Downing Street.
Marčenko rovněž uvedl, že je Spojenému království vděčný za to, že agresora přinutila, aby se zodpovídal za válku. Ukrajinský prezident podle BBC řekl, že peníze budou využity na nákup zbraní.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil do sídla britského premiéra v Downing Street den poté, co došlo k roztržce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě. V neděli se na žádost britské vlády setká s králem Karlem III.
Starmer bude v neděli hostit summit evropských lídrů, na němž se bude jednat o ukončení války na Ukrajině a také evropské obraně. Účastnit se ho mají představitelé Česka, Německa, Francie či Itálie a také z Dánska, Finska, Nizozemska, Norska, Polska, Rumunska, Španělska, Švédska a Turecka. Chybět nemá ani šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová či šéf NATO Mark Rutte.
Ten již Zelenského vyzval, aby nalezl cestu k urovnání vztahů s americkým prezidentem. V podobném duchu se vyslovil i polský prezident Andrzej Duda, který rovněž vybídl ukrajinského prezidenta, aby se po páteční roztržce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem vrátil k jednacímu stolu se Spojenými státy. Duda podle televize RTL poznamenal, že nevidí žádnou jinou mocnost než USA, která by dokázala zastavit ruskou agresi.